Interakcje międzygatunkowe - zadania, pytania, wątpliwości

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Awatar użytkownika
paulcia3005
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2009, o 20:45

Re: Pytania odnośnie oddziaływań międzypopulacyjnych

Post autor: paulcia3005 »

1.korzenie owsa wydzielają tzw skopoletynę, która wpływa hamująco na kiełkowanie i wzrost siewek pszenicy.
2.produkowanie przez grzyby antybiotyków, które ograniczają rozwój bakterii.

mam nadzieję że pomogłam:)
Awatar użytkownika
delicja
Posty: 81
Rejestracja: 3 lis 2009, o 09:12

Re: Pytania odnośnie oddziaływań międzypopulacyjnych

Post autor: delicja »

alicja403 pisze:2.Podac przykład amensalizmu
Bobry. Budują żeremia przez co zmieniają warunki wodne w otoczeniu. Zbyt duża wilgotność jest niekorzystna dla niektórych roślin czy zwierząt
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Pytania odnośnie oddziaływań międzypopulacyjnych

Post autor: alicja403 »

pewnie uczysz sie do matury z podreczników operon) ten przykład tez jest podany w moim podreczniku. a jakies inne znacie? aha thx paulcia na to 1 pytanie taka odp mnie satysfakcjonuje a na 2 to wiedziałam o tym.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Pytania odnośnie oddziaływań międzypopulacyjnych

Post autor: malgosi35 »

allelopatia uprawne

Kod: Zaznacz cały

ppr.pl/artykul-znaczenie-zjawiska-allelopatii-w-praktyce-rolnicze-153355.php
Awatar użytkownika
paulcia3005
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2009, o 20:45

Re: Pytania odnośnie oddziaływań międzypopulacyjnych

Post autor: paulcia3005 »

do matury to uczę się z różnych podręczników, ale w szkole realizujemy OPERON:)
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Oddziaływanie protekcjonistyczne

Post autor: huba021292 »

Mam wątpliwość co do określenia wzajemnego oddziaływania pomiędzy bakteriami wiążącymi azot cząsteczkowy (bakterie brodawkowe) a roślinami motylkowymi. Wg nauczycielki jest to mutualizm. Jednakże nasuwa mi się wątpliwość, ponieważ kiedy w podłożu występuje wystarczającą ilość azotu w formie azotanowej, podane oddziaływanie nie zachodzi i populacje mogą żyć oddzielnie.
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Oddziaływanie protekcjonistyczne

Post autor: eszel »

Wątpię czy bakterie brodawkowe mogłyby sobie żyć niezwiązane z tymi roslinami, bo w jaki sposób miałyby sie wtedy odżywiać?
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Oddziaływanie protekcjonistyczne

Post autor: huba021292 »

Czytając tekst rolniczo-ekologiczny wysnułem wniosek i mogą przetrwać w glebie i rozkładać szczątki. Ale za to rośliny mogą żyć oddzielnie i do ego potrzebne im tylko trochę azotanów.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Oddziaływanie protekcjonistyczne

Post autor: yeast »

Zeby bylo smieszniej te bakterie moga pasozytowac na roslinie, gdy ta ich nie potrzebuje, bo ma azot.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Oddziaływanie protekcjonistyczne

Post autor: huba021292 »

No właśnie bo one niejako narzucają jej ekspresję genów odpowiedzialnych za tworzenie brodawek. Ale czytałem też że rośliny mogą się zbuntować i ją skonsumować.
Unitronic
Posty: 1
Rejestracja: 8 gru 2010, o 14:05

Pytanie

Post autor: Unitronic »

Witam . Mam mały problem. Na sprawdzianie z biologi miałem narysowany wykres , na którym został przedstawiony rozwój populacji pantofelka a i pantofelka b w czasie. Obie populacje miały te same warunki ,a początkowo wykres pokazywał że jest więcej osobników populacji a. Moim zadaniem było dokończyć wykres w przypadku gdy zabraknie pokarmu i napisać co może się stać. Na podstawie wykresu wywnioskowałem że populacja a jest silniejsza i dojdzie do konkurencji wewnątrzgatunkowej , gdzie populacja b wyginie , a populacja a dalej się będzie rozwijać do czasu gdy znowu zabraknie pokarmu. Dlatego na wykresie zaznaczyłem spadek populacji b , wzrost populacji a , a potem jej spadek. Dzisiaj nauczyciel oddał mi sprawdzian i dostałem za nie 0 pkt. Czy mógł się pomylić. Gdy widziałem prace koleżanki miała ona 4 pkt i napisane to samo tyko zamiast konkurencji wewnątrzgatunkowej napisała międzygatunkową. Proszę o szybką i niezwłoczną odpowiedź. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Pytanie

Post autor: szama »

Konkurencja wewnątrzgatunkowa i międzygatunkowa to zupełnie co innego. Zapewne chodziło o 2 gatunki pantofelków.

Jeśli jest 1 gatunek w 1 słoiku to nie ma mowy o 2 populacjach.

Konkurencja wewnątrzgatunkowa spowodowałaby ograniczenie liczebnosci, ale nie zanik, bo te osobniki które przeżyły zyskują zasoby na wyłączność.
Konkurencja międzygatunkowa natomiast może wyeliminować słabszy gatunek.
Awatar użytkownika
Azime
Posty: 12
Rejestracja: 14 sty 2011, o 16:54

Re: Pytanie

Post autor: Azime »

Pantofelek a to był jeden gatunek, a pantofelek b to drugi gatunek Dlatego to jest k. międzygatunkowa. Gdzieś widziałam to zadanie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości