Jak hodować prymulkę?

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
mousse
Posty: 181
Rejestracja: 29 gru 2009, o 18:51

Jak hodować prymulkę?

Post autor: mousse »

Mam pytanko co do uprawy prymulki , jakie ma wymagania co do wilgoci, oświetlenia?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: WojtekB »

Asienka pisze:Mam pytanko co do uprawy prymulki , jakie ma wymagania co do wilgoci, oświetlenia?
Stanowisko półcieniste. Dłużej kwitnie w chłodniejszych pomieszczeniach. Z podlewaniem jest duży problem. Prymulka nie lubi przesuszenia, jak i nadmiaru wody. Jednak podłoże powinno być stale wilgotne.

Zamierzasz wysiewać prymulki z nasion czy zakupić od razu w doniczce
Słyszałem, że niektórzy przesadzają prymulki z doniczek do przydomowego ogródka (osobiście nie próbowałem i przy obecnej zmiennej pogodnie na razie nie polecam).
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: malgosi35 »

Słyszałem, że niektórzy przesadzają prymulki z doniczek do przydomowego ogródka (osobiście nie próbowałem
Ja próbowałam. Rosną i pięknie kwitną od 5lat. Co będzie po tej zimie nie wiem (może wyselekcjonuję formy zimotrwałe)?
mousse
Posty: 181
Rejestracja: 29 gru 2009, o 18:51

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: mousse »

wojtas007 pisze:
Zamierzasz wysiewać prymulki z nasion czy zakupić od razu w doniczce
Słyszałem, że niektórzy przesadzają prymulki z doniczek do przydomowego ogródka (osobiście nie próbowałem i przy obecnej zmiennej pogodnie na razie nie polecam).

Dziękuję za odpowiedź Mam prymulkę doniczkową, ale muszę ją przesadzić, bo jest w takiej plastikowej jak ze sklepu, a ona chyba nie jest zbyt dobra dla kwiatka
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: pio91 »

Prymulki są zimotrwałe, ponieważ pochodzą od pierwiosnka bezłodygowego, który rósł w Polsce dziko.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: malgosi35 »

pio34 pisze:Prymulki są zimotrwałe, ponieważ pochodzą od pierwiosnka bezłodygowego, który rósł w Polsce dziko.
To akurat o niczym nie przesądza. Uszlachetnione formy roślin dzikich często tracą część pierwotnych cech, w tym np. zimotrwałość.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: WojtekB »

malgosi35 pisze:
pio34 pisze:Prymulki są zimotrwałe, ponieważ pochodzą od pierwiosnka bezłodygowego, który rósł w Polsce dziko.
To akurat o niczym nie przesądza. Uszlachetnione formy roślin dzikich często tracą część pierwotnych cech, w tym np. zimotrwałość.
O zimotrwałości może świadczyć fakt z jakich hodowli pochodzą rośliny. Wszystko zależy od kraju pochodzenia i rodzaju upraw (szklarnia, folia, szkółki na świeżym czy też inne mniej mi znane metody). Przykładowo prymulki, które są u nas hodowane są lepiej przystosowane do uprawy na rabacie niż te, które są sprowadzane z Niemiec, Belgii czy (głównie z) Holandii.

Szczególnie warto się zawsze zapytać i upewnić, przy zakupach roślin, które mają rosnąć w naszym ogrodzie czy na działce, o kraju pochodzenia danej rośliny. Może potem się okazać, że dana roślina nie przetrwa naszej (powiedzmy) łagodnej zimy, gdyż pochodziła z upraw w Holandii.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: malgosi35 »

Z ust mi to wyjąłeś. Oddaj.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: pio91 »

U mnie na działce prymulki przeżywały pare zim, nie sprawdzałem czy w tym roku jeszcze żyją, ale prymulki są na pewno zimotwałe.
Jeśli zimą będzie dużo śniegu to według mnie przeżyją na 100 procent.
kwiaciareczka

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: kwiaciareczka »

ja mam prymule i w domu jest im dobrze myślę ze na podwórku tez przeżyją poniewarz sa zimotrwałe ja dostałam 2 sztuki one przeżyją dobre pare lat.czy bezpiecznie jest przesadzać z doniczki do doniczki oczywiście po przekwitnieciu czy nie przestanie kwitnac na dobre tego sie boję prosze o szybkie odpowiedzi bo mama może się pospieszyć
z góry dziękuję za rady ♥
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
kasia30112000

Re: Jak hodować prymulkę?

Post autor: kasia30112000 »

[quote="pio91"]U mnie na działce prymulki przeżywały pare zim, nie sprawdzałem czy w tym roku jeszcze żyją, ale prymulki są na pewno zimotwałe.
Jeśli zimą będzie dużo śniegu to według mnie przeżyją na 100 procent.[/quote][quote="Anonymous"]ja mam prymule i w domu jest im dobrze myślę ze na podwórku tez przeżyją poniewarz sa zimotrwałe ja dostałam 2 sztuki one przeżyją dobre pare lat.czy bezpiecznie jest przesadzać z doniczki do doniczki oczywiście po przekwitnieciu czy nie przestanie kwitnac na dobre tego sie boję prosze o szybkie odpowiedzi bo mama może się pospieszyć
z góry dziękuję za rady ♥
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥[/quote] :twisted: :twisted: Co sie stanie jak moja prymulka będzie cały czas w doniczce zwiądnie :!: :?: :!: :?: :!: :?: :?:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości