Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: kazub30 »

Gdym ustawił lustrzankę korpusie mikroskopu bez nasadki byłoby lepiej czy gorzej?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Sprawdz. Akurat przetestowanie tego rozwiazania nie wymaga zachodu, a jednoczesnie zobaczysz jak Ci sie w ten sposob pracuje.

Przy projekcji bezposredniej bedzie bez roznicy dla jakosci pozostaje kwestia ewentualnej winiety - do sprawdzenia.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Witam kolegów z forum,

Mam pytanie, posiadam Olympusa BX50 z trójtorową nasadką U-TR30. Przymierzam się do zakupu DSLR, nie wiem jeszcze czy APC czy Full Frame. Podczas moich testów na gołym oku, mam o to taki problem. Jak mam ostrość na okularach to na wyjściu photo nie ma w ogóle obrazu na jakiejkolwiek wysokości. Obraz na porcie photo pokazuje się, jak przybliżę preparat bardzo blisko do obiektywu, wtedy tracę obraz na okularach.
Jak dodam do portu photo eyepiece PE 2.5x to bez problemu mogę uzyskać parafokalność na okularach i photo. Co może być nie tak? Obiektyw jakiego uzywam to 20x UIS2 Uplan FL

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Jak dodam do portu photo eyepiece PE 2.5x to bez problemu mogę uzyskać parafokalność na okularach i photo.
Bo dlugosc komina jest pod to obliczona.
Jak mam ostrość na okularach to na wyjściu photo nie ma w ogóle obrazu na jakiejkolwiek wysokości.
Bez okularu projekcyjnego ta wysokosc jest inna bo masz projekcje bezposrednia i sukasz wysokosci zmieniajac wysokosc na ktorej jest aparat. Najczesciej jest to wyraznie nizej niz fabryczny kominek bez okularu projekcyjnego. Zdemontuj go, skombinuj jakas rure (nawet z rlki od papieru toaletowego) i wtedy szukaj
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Właśnie sprawdzałem bez komina, jak miałem idealną ostrość na okularach to nawet jak oko przyłożyłem do samego dołu wyjścia photo to nie ma tam obrazu. Dopiero jak zmniejsze odległość pomiędzy preparatem a obiektywe o 0.5mm to wtedy mam ostrość na photo ale na okularach już nie. Working Distance tego obiektywu to 2.1mm na okularach, na photo wydaje być się 1.6mm Nie wiem czy tłumacze to w dobry sposób? Czy w waszych mikroskopach jak ustawicie ostrość na okularach to gołym okiem też macie ostrość na photo?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Nie sprawdzalem nigdy w ten sposob, zawsze za pomoca zmiany wysokosci aparatu wiec i matrycy. Mozna chyba tez za pomoca kartki papieru, na ktora rzutowany jest obraz z komina.
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Oko nie widzi. Potrzebna jest matówka / aparat.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Ok to wpożądku, tak myślałem że chyba jest aparat potrzebny do tego testu bo oko nie zobaczy.
Ostatnie pytanie, która matryca będzie pasowała optymalnie do mojego systemu przy bezpośredniej projekcji, czy na full frame będe miał winiete? Field Number F.N. tej nasadki to 22, Pozdrawiam.
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

No, tutaj będzie problem ze zgadywaniem, bo FN dotyczy okularów. FN fotoportu to inna sprawa. Zazwyczaj jest szerszy niż super-wide, ale niektóre konstrukcje mają jakieś przysłony/ograniczenia.

Ustaw ostrość na okularach, weź matówkę i przemieszczaj ją wyżej/niżej nad fotoportem aż do uzyskania ostrego obrazu. Potem zmierz średnicę i masz odpowiedż jaką matrycę Ci pokryje.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Dziękuje za odpowiedzi, mógłby jeszcze kolega polecić jakąś matówkę do takich testów? Nie mam jeszcze aparatu więc wolał bym kupić coś do testu i wtedy zainwestować pieniądze.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: mikrotom »

Witaj w klubie Bx , fajnie że pojawiła się osoba z mikroskopem z tej serii, w końcu,
nie miałem okazji zakladać pełnej klatki ale słyszałem że na u-tr30-2 (nowszy model i też ma 22) nie mieści się całkowicie w pełnym polu ( tylko słyszałem nie potwierdzę na 100%) ale z całą pewnością w pełnym polu działa na apsc a nawet jest spory zapas , a co do projekcji bezpośredniej szukaj łącznika na ebay czasem się pojawiają ja kupiłem u optyka
Szymański optic u niego pracują ludzie z byłych zakładów pzo zapytaj jego może jeszcze ma , robił bardzo solidne galwanizowane łączniki do olympusów bx na zamówienia dystrybutora olympusa do aparatów z apsc z gwintem 42 a sam wkręcasz sobie odpowiedni bagnet w zależności od aparatu
google.pl/search?tbm=lcl&q=szyma%C5%84ski+optic.+naprawa+przyrz%C4%85d%C3%B3w+optycznych&*&rlfi=hd:si:128254649529146550mv:!1m3!1d201.20681734939373!2d20.9812293!3d52.2413475!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i945!2i506!4f13.1&cad=h#rlfi=hd:;si:128254649529146550;mv:!1m2!1d52.24153917731904!2d20.981547718970933!2m2!1d52.24117922268098!2d20.980959881029058
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Możesz użyć kartki papieru, bibuły, zmatowionego szkła. Użyj wyobraźni, im drobniejsza tekstura, tym lepiej.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi, jakie było moje zadowolenie jak się ukazał obraz na kartce papieru A więc na kartce papieru obraz był ostry na około 9cm od portu a średnica obrazu była około 4cm więc może Full Frame zadziała. Dzięki kolego mikrotom za namiary na tego optyka, zanim coś zamówie to najpierw kupię aparat i sprawdzę dokładnie optymalną wysokość.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości