Jak pozbyć się "niechcianych" owadów z domu ?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
stefan5n4
Posty: 2
Rejestracja: 12 sty 2007, o 20:38

Jak pozbyć się "niechcianych" owadów z domu ?

Post autor: stefan5n4 »

witam wszystkich forumowiczów. Mam problem otóż w jednym pokoju odkryłem na podłodze małe owady (nie jest ich w prawdzie nie dużo, takie pojedyncze sztuki , podczas zamiatania znajduję) i zaciekawiłem się co to za typki jedne. W książce więć odnalazłem i najbardziej mi sie wydaje że to trojszyki. ale co one niby tam w tym pokoju robią? wyczytałęm ze one żyją w zbiorach zboża , mące itp przeciez w tym pokoju niema takich rzeczy czysto tam bardzo i wogóle, raz w celu ustalenia z kąd te owady się bioroą cały pokój został przewrócony do góry nogami ale nic nie znalazłem. Jak się ich pozbyć? i co to za owady? proszę o pomoc bo mnie denerwóje ze takie coś w domu jest .
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Marcin I. »

Przydałby się dokładniejszy opis owada - albo fotka! Jeżeli podłoga jest np drewniana, to napewno znajdą sobie sporo miejsca do bytowania (szpary między i pod deskami).
Skuteczną metodą na nieporządane insekty są środki chemiczne.
Niemniej, jako że jest to chrzaszcz - i bynajmniej nie negując trafności identyfikacji przez Ciebie tego gatunku - w przypadku DREWNIANEJ PODŁOGI może to być jakiś inny gatunek, którego larwy żerowały w drewnie i właśnie nadszedł czas przeobrażenia.
Nie zauważyłeś małych otworków w deskach?
stefan5n4
Posty: 2
Rejestracja: 12 sty 2007, o 20:38

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: stefan5n4 »

na podłodze są panele. Szpar niema zabardzo. Ale te owady są zazwyczaj pod jedną ścianą pod kaloryferem przy listwie przypodłogowej. niemam zdjęcia tych owadów ale wyglądają tak jak trojszyki
elżbieta55
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2008, o 20:01

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: elżbieta55 »

Proszę mi pomóc określić nazwę tego owada.Znalazłam kilka takich w domu.Co to za istota i jakie ma zamiary?Pozdrawiam.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Marcin I. »

Ciemne strasznie zdjęcie - więc z gatunkiem będzie trudno, ale widać chrząszcza z rodziny ryjkowców (Curculionidae). Dla człwieka niegroźne, ale jak masz jakieś kwiatki, które im zasmakują, to mogą być zagrożone! Ryjkowce należą do jednych z najgroźniejszych szkodników roślin.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Aniaww »

Marcin dobrze mówi - mordka wygląda na ryjkowca - to bardzo charakterystyczne stworzonka. Mogą też o ile dobrze kojarzę wyjadać np. mąkę albo inne produkty, ale tutaj może mnie pamięć zawodzić.

Może pomoże jakiś preparat na owady biegające?
elżbieta55
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2008, o 20:01

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: elżbieta55 »

Dziękuję za nazwę tegozwierza".Rzeczywiście pojawia się najczęściej w pokoju, w którym jest kącik z kwiatami donicowymi ,stojącymi na podłodze,zresztą rośliny są u mnie w domu wszędzie.Na razie nie zauważyłam zmian w ich wyglądzie.Nie za bardzo mogę pryskać jakąś trucizną,bo mój dom to właściwie dom kota.Z czego toto się wylęga?Z jakchś larw w ziemi-tak?Całe lato kwiatki mają wakacje na tarasie i w ogrodzie ,więc może tam się zalęgły,a teraz wyłażąbrrrr!Przy spiżarni i w niej nic nie zauważyłam.Niestety nie umiem zrobić zdjęcia ze zblizenia Wzmogę obserwacje.A drewnu w domu nie zagrażają?

[ Dodano: Czw Lut 28, 2008 16:06 ]
Dodam jeszcze ,że kotu zdecydowanie nie smakują ,poza tym potrafią b.długo udawać martwych,ze nawet bawić się nimi nie można/piszę w imieniu kota/.A czy to umie ,co nie daj Boże,fruwać?
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Aniaww »

Umie. To chrząszcz - tęgopokrywe o ile mnie pamięć nie myli, ale raczej nie myli. Pod tymi grubymi pokrywami siedzą normalne skrzydła błoniaste.

Nie wiem dokładnie gdzie ten gatunek się rozmnaża. Chrząszcze ogólnie miewają właśnie pędraki w ziemi.
elżbieta55
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2008, o 20:01

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: elżbieta55 »

Dzięki za wiadomość Aniu.Może masz jakiś link do takich ryjkowców?Poczytałabym sobie,zawsze lepiej wiedzieć co w trawie piszczy!Zwykłe wpisywanie przeze mnie w google daje byle jakie wiadomości.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Aniaww »

Niestety, nie znam żadnej konkretnej strony. Polecam czytelnię naukową
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Marcin I. »

Na jednej ze stron nawiązujących do entomologii piszą, żeLarwy mogą żerować na korzeniach, w drewnie, w łodygach i w (na) liściach, w galasach, w owocach i nasionach. [.] Przepoczwarczenie larw następuje najczęściej w glebie, pod lub na roślinie żywicielskiej. Dorosłe chrząszcze przeważnie odżywiają się tym samym pokarmem co ich stadia larwalne

Więc całkiem możliwe, że zostały zawleczone do domu razem z kwiatkami.
Co do literatury, to faktycznie ciężko jest coś znaleźć odnośnie tej rodziny chrząszczy

[ Dodano: Pią Lut 29, 2008 21:16 ]
A propos zdjęcia - trzebagościa tylko czymś doświetlić, to może uda się bliżej go poznać

[ Dodano: Pią Lut 29, 2008 21:16 ]
w każdym razie jak pojawi się lepsza fotka, to spróbujemy:)
elżbieta55
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2008, o 20:01

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: elżbieta55 »

Jak złapię następnego osobnika,oświetlę go lampką i zdejmę!Może zdjęcie będzie lepsze.Co prawda wolałabym go nie spotykać w moim domu.Dom parterowy z ogrodem i ciągle otwartymi oknami to jednak i takiekwiatki mogą się zdarzyć.Pozdrawiam.
Gnommer
Posty: 73
Rejestracja: 13 lis 2007, o 23:11

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Gnommer »

Szczerze przyznam, że zaszokowała mnie znajomość tematu!
Jeśli chodzi o usunięcie przeciwnika:
W miarę spokojnie można zadziałać Raidem w sprayu na owady biegające. Z tego co wiem jestbezpieczny dla zwierzątek domowych (ale dla pewności proponuję popytać, jeśli się nie mylę to producentem jest sc johnsons, może będą mieli coś do powiedzenia na infolini- 801111211). Psika się w miarę dużą ilość i szczelnie zamyka pokój, po jakimś czasie trzeba porządnie wywietrzyć i powinno być po problemie.
Ew. zostają różne preparaty które można nabyć w sklepach ogrodniczych (tam napewno coś doradzą).
Co do kotów, to są o wiele lepsze zabawki od takiego nieruchliwego robaczka. Moja kotka uwielbia różne dzwoniące kuleczki i takie tam (uwielbia dopóki jej się nie znudzi- ok. dwóch godzin). No i nic nie przebije porządnego skórzanego mebla do podrapania!
Mam nadzieję, że choś troszkę pomogłem )
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość