Jak rozstrzygnąć czy dwie substancje są takie same

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
africablue
Posty: 1
Rejestracja: 8 gru 2014, o 14:05

Jak rozstrzygnąć czy dwie substancje są takie same

Post autor: africablue »

Cześć,

jestem laikiem z chemii i nurtuje mnie ostatnio pytanie postawione w tytule wątku. Motywację mam taką, że podejrzewam, że przecenione perfumy z allegro są taką sprytną podróbką gdzie oryginalne perfumy są zmieszane z jakimś szajsem o mniejszej gęstości dzięki czemu na początku czujemy efekt oryginalnych perfum i dopiero po odpowiednim czasie wychodzi szydło z worka.

Jak za taki problem zabrałby się chemik?

Oczywiście jeżeli byłoby prawdą to co powiedziałem to wystarczyłoby zważyć dwie próbki ale chodzi mi o bardziej ogólne podejście Może zawartość alkoholu? Nie wiem. Czy to w ogóle prosty czy złożony problem też nie wiem

Co sądzicie?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jak rozstrzygnąć czy dwie substancje są takie same

Post autor: DMchemik »

Gęstość może być wskaźnikiem, ale żeby była jakaś podstawa, to musiała by się różnić na poziomie większym niż granica błędu a pozatym każdy towar ma jakiś przedział gęstości w, którym wypuszcza się na sprzedaż. Załóżmy np. że oryginał ma gęstość 0,86-0,88 g/ml, jeśli towar z allegro wykracza poza ten zakres już jest coś nie tak. Ale równie dobrze może się mieścić w tym zakresie. Najlepsze rozwiązanie to puścić oba przez chromatograf i porównać widma.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości