Jak tanio fotografować mikro w małych powiększeniach.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Jak tanio fotografować mikro w małych powiększeniach.

Post autor: JohnyM »

Cały koncept bazuje na tym, że mamy już aparat DSLR/bezlusterkowiec, oraz jakieś obiektywy (mogą być starocie ręczne, zoomy na końcu tele także się nadają). Wtedy tanim kosztem, możliwe jest wejście w fotografię makro/mikro.

Bezpośrednio od dystrybutora nikona w PL (na dzień 14.04.2017), można kupić po 170zł i 260zł najtańsze obiektywy CFI:
-BE Plan 4x 0.1 WD ~33mm (po usunięciu obudowy)
-BE Plan 10x 0.25 WD ~6,5mm
cfnBEplan10x@5x.jpg
Pomijając bardzo dobrą cenę, są całkiem dobre optycznie, a w pewnej sytuacji nawet lepsze niż wyższej klasy obiektywy CFN. W przypadku obiektywów CFN, z ledwością kryją one matrycę APS-C na nominalnym powiększeniu, a po zmniejszeniu długości tubusu narożniki momentalnie tracą na jakości. Dodatkowo, wraz ze zmianą powiększenia, zmianie ulega odległość robocza, a dodatkowo pojawia się abberacja sferyczna.
W przypadku CFI BE planów, odległość robocza jest niezależna od powiększenia i brak abberacji sferycznej:
CFI 4x [at]
cfnBEplan4x@2x.jpg
CFI 10x [at]
CFNbePLAN10x@5x.jpg
Pomimo zadeklarowanego FN 18, dają bardzo dobre rogi, nawet przy 50% zadeklarowanego powiększenia. Crop centrum na wierzchu, róg na spodzie:
CFI 4x [at]
cfnBEplan4x@2xcrops.jpg
CFI 10x [at]
CFNbePLAN10x@5xcrops.jpg
Obiektywy te, do działania wymagają soczewki tubusowej. Ja testowałem na tym co mam: Macro 100 2.8 Miniolta, Repromaster 135 f8, Raynox DCR-150 210mm co dla obiektywu 10x daje mi wartości: ~5x, ~7x, ~10x A dla obiektywu 4x: ~2x, ~3x, ~4x.

Przykładowy setup:
-statyw Pentacon macro
-Aparat A6000 z wężykiem spustowym
-Minolta 100 2.8 macro 1:1
-Adapter 55mm (gwint filtrowy) na RMS
-Nikon CFI BE Plan 10x/0.25
-Dyfuzor ze zbitej matrycy z laptopa
-2x Jansjo LED (ISO 100, 1.4 sec)
-Focus block z MB-30 przykręcony na podstawie z plexi
-"trzecia ręka jako uchwyt na preparat, przyklejona na modelinie do focus blocka
IMG_20170416_152712.jpg
Na powyższym secie zrobione 170zdjęć i zestackowane do 200mb zdjęcia, przerobione na forumowe 2mb
CFI_BE_Plan10x@5xStack.jpg
Teoretycznie CFI BE 4x jest szkłem F4.7 , także jeśli ktoś chce najlepiej, to MP-E 65 będzie lepszy i wygodniejszy, z większym WD (~4500zł vs 170zł). Natomiast CFI BE 10x to F1.8 i tutaj następnym poważnym ulepszeniem byłby dopiero Mitutoyo M Plan Apo 10x, który ma jedynie nieco lepszą zdolność rozdzielczą, ale odległość robocza wynosi aż 34mm (vs 6,5mm)(do upolowania na ebay za 1500-3000zł vs 260zł).
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Jak tanio fotografować mikro w małych powiększeniach.

Post autor: mikrotom »

Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Jak tanio fotografować mikro w małych powiększeniach.

Post autor: Pickul »

Kawał dobrej roboty
Plany BE, o których piszesz, to 45 czy 60 mm ?
JohnyM

Re: Jak tanio fotografować mikro w małych powiększeniach.

Post autor: JohnyM »

To są obiektywy CFI 45mm RMS. Można również spróbować z CFI Plan 60, który jednak kosztuje ~1000zł i ma ~10mm WD, to tylko 4mm za ~700zł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości