Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: JohnyM »

Widzę że jest zapotrzebowanie na taki temat. To moja propozycja, zachęcam innych do przedstawienia swoich.

Potrzebne będą:
-Używana lustrzanka lub bezlusterkowiec, szczególnie polecam (ze względu na cena/jakość) serię NEX od Sony np:
Untitled-1.jpg
-Adapter pomiędzy aparat fotograficzny a system m42
Untitled-1w.jpg
-Pierścienie pośrednie AKA makro
Untitled-21.jpg
-Taśma izolacyjna, lub przejściówka zakupiona u tokarza co po poskładaniu da pustą rurę z szyną mikroskopu na jednym końcu i z bagnetem aparatu na drugim.
biolux-prowizorkaps.jpg
-Dowolny mikroskop.
Untitled-123.jpg
Połączenie w wersji z zabawką i izolką:
biolux-prowizorkaps_1.jpg
Koszt całkowity około 650zł wliczając mikroskop!

Efekty z obiektywu wykonanego z dna butelki 4x z aparetem a6000:
-SOOC
biolux-prowizorka.jpg
-Szybka standardowa obróbka
biolux-prowizorkaps.jpg
-Crop
biolux-prowizorkapscrop.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: jarud »

Jak mawiała moja nauczycielka: Widzisz JohnyM, jak się postarasz,to potrafisz Już teraz polubiło cię kilka osób
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: Boguslaw »

JohnyM, dowaliłeś do pieca
Jak ja, spokojnie muszę to przetrawić"
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: winkwink »

są obrazki, jest dobrze
a tak serio, dobra robota, każdemu początkującemu i szukającemu rozwiązań się przyda
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: planapo »

Dzieki!

Bedzie gdzie odsylac
Lesioc
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2017, o 09:07

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: Lesioc »

Nie wiem czy to się kwalifikuje do tanio", ale udało mi się uzyskać taki efekt przy pomocy:
* Biolara (dałem 650zł), ale pewnie i tańszym dało by się to ogarnąć.
* aparatu Panasonic Lumix G1 (obecnie cena około 300-350zł za body, jeszcze do niedawna chodziły zalt200zł )
* pierścienie pośrednie na M42 (30zł ?)
* pierścień odwrotnego mocowania m43/52mm - eBay 2$
* redukcje filtrowa step-down 52mm 43mm - eBay 2$
* redukcje filtrowa step-down 43mm 42mm - eBay 2$
(nie znalazłem redukcji 5242 stąd 2 stopnie)
+ akcesoria które posiadałem, ale nie są niezbędne (zasilane sieciowe aparatu, elektroniczny wężyk spustowy itp.)

Całość wygląda tak:
1.jpg
Zauważyłem, że do mocowania głowicy w Biolarze bardzo dobrze pasuje gwint M42 i można to bardzo konkretnie złapać. Problem był jak takie mocowania obrócić - no bo zwykle gwint wchodzi do adaptera na M42 w aparacie, a tu chciałem mieć wszystko odwrotnie. Pomógł pierścień do tzw odwrotnego mocowania obiektywów + zredukowanie jego średnicy do 42mm. Potem dołożyłem wszystkie pierścienie macro M42. i całość zamocowałem do Biolara.

A oto jedno z pierwszych zdjęć jakie udało mi się uzyskać (focus stacking+sklejanie kadrów)
2.jpg
Full resolution (27MPx):

Kod: Zaznacz cały

c2.staticflickr.com/4/3761/33058679562_5cf3368dd2_o.jpg
Nie jestem żadnym ekspertem od mikroskopów i poza kontaktem jakieś 20 lat temu w liceum, to dopiero teraz mam tego Biolara (głównie za radami tego z tego forum). Stoi u mnie od kilku miesięcy, a dopiero teraz znajduję czas aby go rozeznać i uczę się co i jak. Ciężko mi ocenić czy to dobra jakość do ceny . ale ja tam jestem bardzo zadowolony
JohnyM

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: JohnyM »

Tak to się robi
Choć m4/3 IMO nie jest najlepszą matrycą do mikrofoto, jak widać działa.
Lesioc
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2017, o 09:07

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: Lesioc »

A tak przy okazji. skoro te obiektywy są liczone na 160mm długości tubusa. to jak dokładnie tą odległość zmierzyć?

Bo ja tak prawdę mówiąc to dobrałem ilość pierścieni na oko - ale zmieniając je na mieszek to mógłbym wycelować bardzo dokładnie. Tylko nie wiem w co .

Zostawiając krótszą odległość mamy lepsze wypełnienie matrycy m4/3, ale rozumiem, że wszelkie dyfrakcje achromatyczne dadzą o sobie wyraźnie znać (rozjadą się kolory)?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: planapo »

to dobrałem ilość pierścieni na oko
I tak sie to robi. Docelowo adapter z regulowana wysokoscia. Ustawiasz to RAZ i masz z glowy Mieszek stosowalo sie dawniej gdy trzeba bylo odizolowac drgajacy aparat od mikroskopu.

160 mm TL ma pewne tolerancje, rozne dla roznych obiektywow.
JohnyM

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: JohnyM »

Ustaw ostrość na nasadce okularowej, zdejmij ją i załóż pierścienie. Zmierz długość przy której masz ostrość i voila.
Lesioc
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2017, o 09:07

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: Lesioc »

JohnyM pisze:Ustaw ostrość na nasadce okularowej, zdejmij ją i załóż pierścienie. Zmierz długość przy której masz ostrość i voila.
To jest takie oczywiste - aż mi teraz głupio, że sam na to nie wpadłem. Dzięki
Lesioc
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2017, o 09:07

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: Lesioc »

JohnyM pisze:Choć m4/3 IMO nie jest najlepszą matrycą do mikrofoto, jak widać działa.
JohnyM - czy mógłbyś mi to bliżej wyjaśnić?

Czytam własnie Twoja pracę aby się nieco doszkolić . i patrzę sobie na tą rycinę
Rozmiar matrycy m4/3 jest dokładnie pomiędzy APS-C i 1 - z tego wynika, że to własnie ona niemalże idealnie wpisuje się pole obiektywu FN 20.

Inna sprawa, że jak podpiąłem aparat pełno-klatkowy to też miałem pokryty cały kadr. (obiektywy: achromaty PZO, Nikon plan ). Czy to tak właśnie ma wyglądać? W senie, że obiektyw daje znacznie większy obraz a tylko fragment o podanej średnicy jest skorygowany?
JohnyM

Re: Jak tanio fotografować przez mikroskop w HiRES

Post autor: JohnyM »

FN podane przez producenta to pole widzenia gwarantowane". Standardowo to FN17(PZO)/FN20(160tl Nikon/Olympus/Zeiss)/FN22(oo Nikon/Oly/Zeiss)/FN25(SW Nikon/Zeiss)/FN26(SW Olympus). Rzeczywiste FN może być o wiele większe od gwarantowanego jednak jakość obrazu może być znacznie gorsza niż ta w centrum. Ostatnio natknąłem się na informację, że możliwe jest użycie średniego formatu z obiektywami Mitutoyo, i efekty są całkiem dobre! W przypadku achromatów PZO, degradacja obrazu jest olbrzymia, i pomimo pozornie dużego pola widzenia, różnica jakości na obrzeżu i centrum jest dramatyczna. Także z obiektywami wysokiej klasy, możliwe jest zastosowanie dużych matryc.

TLDR: Z dobrą optyką, należy zastosować możliwie jak największą matrycę, jednak generalnie coś większego od pełnej klatki nic nam nie da.

Kolejny czynnik to rozmiar piskela. Obiektywy mikroskopowe mają bardzo dobrą zdolność rozdzielczą na płaszczyźnie przedmiotowej, jednak są silnie ograniczone przez dyfrakcję, przez co obrazy zdają się nieostre. Z moich obliczeń, optymalny rozmiar piksela w mikrometrach to:
4/0,13 -8,5
4/0,20 -5,5
10/0.30 - 9,2
10/0.50 - 6,1
20/0.50 - 11
20/0.75 - 7,4
40/0.75 - 14,8
40/0.95 - 11,6
60/0.95 - 17,4
60/1.4 - 12
100/1.4 - 20

Także najmniejszy piksel jest potrzebny dla obiektywów klasy PlanApo 4x i 10x i jest to coś w okolicach 5-6 mikrometrów a rozmiar ten dramatycznie maleje przy użyciu obiektywów achromatycznych i obiektywów silnych.

Teraz rozmar piksela na 24mpx matrycy:
M4/3 - 3,2
APS-C - 3,88
FF - 5,98

Jak widać 24mpx matrycy pełnoklatkowej może być niewystarczające jedynie dla obiektywy PlanApo 4x/0.20 a ilość straconej informacji jest minimalna i uwzględniając niedoskonałe ustawienie mikroskopu i wykonanie preparatu - praktycznie niezauważalne. Dla wszystkich pozostałych przypadków, piksel jest bardziej optymalny niż APS-C czy M4/3 ze względu na zdolności zbierania światłą czy SNR (signal to noice ratio).

TLDR: Można spokojnie założyć pełną klatkę i uzyskać całą informację z 24mpx pełną klatką
Większa ilość pikseli i mniejsza matryca da więcej szumu przy zachowaniu detali, z mniej ostrymi zdjęciami. Większe matryca i mniej pikseli da mniej szumu ale utracone zostaną detale choć zdjęcia będą wyglądały na ostrzejsze.

No i teraz podsumowanie.
Pełna klatka, potrzebowałaby 24mpx, dla wykorzystania pełni zdolności optyki mikroskopu. Takie aparaty są obecnie dość kosztowne. Prawdopodobnie obraz na peryferiach nie będzie satysfakcjonujący i potrzebne będzie użycie cropu żeby pozbyć się winety i mydlanych rogów, chyba że mamy bardzo dobre szkło klasy Plan z pokryciem super wide.

APS-C, potrzebowałaby 16mpx, dla wykorzystania pełni zdolności mikroskopu. Takie aparaty są tanie jak barszcz. Prawdopodobnie możliwe będzie wykorzystanie całego kadru bez konieczności cropu, z obiektywami klasy Plan lub wyższej ze standardowym pokryciem.

M4/3 potrzebowałaby 14mpx dla wykorzystania pełni zdolności mikroskopu. Te aparaty są tańsze od pełnej klatki, jednak droższe niż APS-C. Prawdopodobnie nie będzie w stanie w pełni wykorzystać pełni pola widzenia lepszych obiektywów. Jednak achromaty PZO lub mniej wymagające szkło i tak może być nie dość dobre dla pełnego wykorzystania tej matrycy.

TLDR: Masz dużo pieniędzy? Kup pełną klatkę 24mpx. Bang for the buck - matryca APS-C.
M4/3 nie jest ani tańsze od APS-C, ani lepsze, ale jeśli już je masz - dlaczego by nie? Dodatkowo, jeśli używane ma być na mikroskopie z kiepską optyką jak achromat - można oszczędzić nieco fatygi/nerwów przy panoramach związanych z cropem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości