Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 wrz 2007, o 12:56 

Nigdy nie robiłam tego doświadczenia. Czy to musi być zwykła nikta? Ile roztworu, żeby kryształ powstał w dwa tygodnie? Proszę o wskazówki :cry:

PostNapisane: 15 wrz 2007, o 13:32 
Moderator

Jak ja robiłem to doświadczenie to dałem zamiast zwykłej nitki taką z wełny żeby się lepiej sól mogła przyczepić, a roztwór zrób nasycony

PostNapisane: 15 wrz 2007, o 13:34 

Ja jeden zestaw zrobiłam z kordonkiem a drugi ze zwykła nitką. Wlałam 1/3 szklanki roztworu nasyconego. Zdąży mi się zrobic kryształ przez trzy tygodnie :?:

PostNapisane: 15 wrz 2007, o 16:13 

biolga napisał(a):
Ja jeden zestaw zrobiłam z kordonkiem a drugi ze zwykła nitką. Wlałam 1/3 szklanki roztworu nasyconego. Zdąży mi się zrobic kryształ przez trzy tygodnie

Myśle, że powinien się zrobić- taki super okazały to nie będzie, ale to kwestia czasu :) Poza tym proponuje zabarwic czymś roztwór(np. płynem do naczyń), kryształ tym piękniejszy wyjdzie

Pozdrawiam :)

PostNapisane: 15 wrz 2007, o 19:08 

Miałam to doświadczenie chyba w IV klasie. Najlepiej, by woda nie parowała zbyt szybko, bo wtedy nie będzie efektu.

PostNapisane: 15 wrz 2007, o 19:24 

Ja dodalem jeszcze atrament z piora. Wg mnie wyszlo syfiasto, ale dostalem tą szóstke za unikalnosc (1 klasa gimanzjum) :)

PostNapisane: 15 wrz 2007, o 19:29 

Robiłam podobne doświadczenie i nauczycielka doradziła by słoiczek postawić na górze szafki. Szybciej wtedy pojawiają sie kryształki. :)

PostNapisane: 15 wrz 2007, o 19:49 

Cytuj:
Najlepiej, by woda nie parowała zbyt szybko, bo wtedy nie będzie efektu.

vs.

Cytuj:
...nauczycielka doradziła by słoiczek postawić na górze szafki. Szybciej wtedy pojawiają sie kryształki.

Coś tu sie nie zgadza :P Ja myślę ze chyba parowanie wody ma trwać dłużej żeby więcej soli nazbierało sie na sznurku.

PostNapisane: 16 wrz 2007, o 15:53 

AdamS napisał(a):
Ja myślę ze chyba parowanie wody ma trwać dłużej żeby więcej soli nazbierało sie na sznurku.

Proces krystalizacji powinien odbywać się powoli, bo w przeciwnym razie na sznurku osadzi się tylko sól, bez kryształków (wiem to z własnego doświadczenia :P )

PostNapisane: 16 wrz 2007, o 16:20 
Moderator

Czyli hodowlę najlepiej postawić w chłodnym miejscu, np w piwnicy :) a ciekawe ile czasu trwało by wykrystalizowywanie soli jakby słoik zamknąć w lodówce :P

PostNapisane: 17 wrz 2007, o 17:32 

badger napisał(a):
a ciekawe ile czasu trwało by wykrystalizowywanie soli jakby słoik zamknąć w lodówce :P

Faktycznie ciekawe :-D

PostNapisane: 17 wrz 2007, o 22:52 
Moderator

mila1301 napisał(a):
Proces krystalizacji powinien odbywać się powoli, bo w przeciwnym razie na sznurku osadzi się tylko sól, bez kryształków (wiem to z własnego doświadczenia :P )

A z czego twoim zdaniem jest zbudowana ta sól?? :twisted:

A hodowlę kryształów lepiej jest założyć w ostateczności używając NaCl, bo daje bardzo małe kryształy, a wystarczy np NH4NO3 z ogrodniczego i już jest co pokazać :)

PostNapisane: 20 lis 2007, o 18:42 

Hej! Wiecie może co napisać w opisie tego doświadczenia? Zrobiłam już to doświadczenie ale musze jeszcze opisać co się działo z tą solą, wodą i słoikie ;p :cry:

PostNapisane: 20 lis 2007, o 19:30 
Moderator

Skoro zrobiłaś doświadczenie, to chyba widziałaś co się stało i jesteś w stanie zapisać obserwacje? Do tego nie trzeba znajomości informacji encyklopedycznych tylko w miarę poprawna znajomość języka polskiego...

PostNapisane: 26 paź 2008, o 17:33 

biolga napisał(a):
Nigdy nie robiłam tego doświadczenia. Czy to musi być zwykła nikta? Ile roztworu, żeby kryształ powstał w dwa tygodnie? Proszę o wskazówki :cry:

Odp. To jest proste musisz nalać 1/3 szklanki ciepłej wody, następnie wsypywać sól do momentu gdy przestanie sie rozpuszczać. Potem musisz zawiązać sznureczek na patyku i położyć na szklance by sznurek znajdował sie w w odzie z solą. Musisz to postawić na parapecie i odczekać min. tydzień codziennie będę rezultaty :idea: :idea: :idea: :-D :-D :-D

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia