Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lis 2007, o 20:44 

Witam, czy polecacie taki mikroskop: http://allegro.pl/item262696954__%5E_mi ... ratis.html ?
Potrzebuję fajny i porządny mikroskop z kamerą USB. Chciałbym się dowiedzieć, czy możliwe jest badanie pod takim mikroskopem wirusów np. grypy itp.? Czy jakichś prionów... Czy można zobaczyć włośnia na takim sprzęcie?

Gdzie można poczytać na temat badania wirusów? Czy można jakoś znęcać się nad wirusami (jakoś łączyć je z jakimiś białkami itp., kombinować?)

Pozdrawiam.

PostNapisane: 1 lis 2007, o 20:53 
Moderator

Obawiam sie, ze masz zbyt wygorowane marzenia.

Do hodowlii wirusow potrzebne sa hodowle tkankowe, a na takie nie masz szans. Natomiast do ogladania wirusow mikroskop swietlny sie nie nadaje. potrzebny jest mikroskop elektronowy. To samo tyczy se zlogow bialkowych.
Wlosnia zobaczysz, jak bedziesz mial skad go wziac.

O hodowlach i obserwacjach wirusow mozesz poczytac w "Wirusologii molekularnej" PWN.

PostNapisane: 1 lis 2007, o 21:42 

Dzięki za odpowiedź. Przepraszam za moje amatorskie pytania, ale tak wyjechałem z tematem, który mnie interesuje, ale od niedawna i mam zamiar zacząć go pochłaniać. Dzięki za podanie tytułu. A bakterie mógłbym hodować? Jakoś je modyfikować? Polecasz jeszcze jakieś książki do mikrobiologii? Będę jeszcze szukał na forum...

PostNapisane: 1 lis 2007, o 21:45 
Moderator

do mikrobiologii "życie bakterii" Kunickiego - Goldfingera. Ale to sa podreczniki akademickie.

Praktyka nie wchodzi w rachube i nie powinines nawet probowac. Modyfikacje genetyczne leza bardzo daleko poza twoim zasiegiem. Hodowle tak samo daleko.

PostNapisane: 2 lis 2007, o 12:01 

Ok. Posłucham więc Twych rad, bo z tego co widzę szperając po forum nieźle się orientujesz w temacie :D Zajmę się więc jakimiś bezpieczniejszymi zajęciami... Ale od mikroskopu nie odejdę. Mam zamiar kupić fajny mikroskop z kamerą USB. Polecicie mi coś tak do 2500 PLN? Który jest lepszy z tych dwóch:

http://cgi.ebay.com/40x-1600x-TRINOCULA ... dZViewItem
http://allegro.pl/item262696954__%5E_mi ... ratis.html
???

Może polecacie jakiś inny?
Pozdrawiam.

[ Dodano: Pią Lis 02, 2007 20:52 ]
albo coś takiego... http://cgi.ebay.com/3-MPIXEL-USB-CAMERA ... dZViewItem ??

PostNapisane: 3 lis 2007, o 14:05 

Najbardziej efektowne do oglądania pod mikroskopem świetlnym w domowych warunkach są preparaty roślinne. Wiele z nich nie wymaga nawet barwienia, a czasem można zobaczyć naprawdę fajne rzeczy (np. podziały komórkowe). Klasyką jest cebula, ale też inne liście, płatki kwiatów (np. tulipana), wiązki przewodzące itp. Poza tym są absolutnie bezpieczne:).

[ Dodano: Sob Lis 03, 2007 14:08 ]
PS Bardzo ciekawy może być pyłek - ziarna pyłku mają różne kształty i wiele ich cech można zaobserwować już pod mikroskopem świetlnym.

PostNapisane: 3 lis 2007, o 16:17 

Najlepsze to co ja widziałam pod mikroskopem to ruch cytoplazmy - naprawde kosmiczny widok

PostNapisane: 3 lis 2007, o 17:35 

Ciekawa pod mikroskopem może być tez woda z rzeki lub jakoś długo stojącej kałuży

[ Dodano: Sob Lis 03, 2007 17:43 ]
Możesz nalać do dłuższej rurki wody np. z rzeki i żebrać jej trochę z góry i dasz na szkiełko podstawkowe może uda ci się zobaczyć wtedy pantofelki itp. Możesz dodać tez kilka kropel mleka i po pewnym czasie będzie ich znacznie więcej

W wodzie np. z ogórków tez powinny być ciekawe bakterie
Rozpuść trochę gleby w wodzie a może uda ci się zobaczyć nicienie
Ostatnio bez barwienia udało mi się zauważyć jądro i jąderko ze zwykłego nie ugotowanego mięsa
Ciekawe tez będą zarodniki zwykłego grzyba kapeluszowego np. pieczarki ale tagrze pleśń wyhodowana na chlebie

Przydało by ci się zainwestować tez w barwniki sprawdź na forum jest odpowiedni temat

Ja większość wiedzy zdobyłem właśnie tu :)

PostNapisane: 3 lis 2007, o 20:05 

Książkowe metody hodowli pierwotniaków mówią zeby do słoika wrzucić słomy i wlać wodę z rzeki, jeziora i odstawić na tydzień :)
Najlepiej kilka, kosmiczne rzeczy się tam lęgną nicienie również, tylko ostrzegam - strasznie śmierdzą te słoiki.
Kroplę się pobiera zakraplaczem, najlepiej z powierzchni z kozuszka lub z dna.

Co do cytoplazmy my to obserwowaliśmy na włoskach przy pręcikach Trzykrotki, tylko nie można ich za bardzo memłać nawet jak są za gęsto, za dużo ich jest i wogle, ja tak zabiłam swoją cytoplazmę i się nie chciała ruszać. :D Po prostu urwać i położyć w kropli wody.

Fajna do oglądania pod mikroskopem jest też plazmoliza, zdzierasz kawałek skórki z czegoś (nie pamiętam z czego ja zdzierałam, chyba cebula fioletowa o ile cos takiego istnieje), na szkiełko i na to wkraplasz roztwór wody z solą albo coś podobnego, dawno to było i się szczegóły zatarły w mojej pamięci. Preparat nie może być za gruby, bo bedzie niewyraźny i musi byc kolorowy bo inaczej bedzie słabo widać (dlatego fioletowe to coś było z czego preparaty robiliśmy, nawet barwników nie trzeba było :)

Mikroskopy do których linki zapostowałeś są w sumie bardzo podobne, mają niemal identyczne parametry :)

PostNapisane: 3 lis 2007, o 20:11 
Moderator

ciekawie też wyglądają komórki merystematyczne. Wystarczy rozgnieść stożek wzrostu (czubek) korzenia. Po odpowiednim zabarwieniu można zobaczyć przebieg mitozy :)

PostNapisane: 3 lis 2007, o 20:47 

Z zapomniałem tez ze bardzo ciekawe mogą być kryształki tworzące się pod mikroskopem

Rozpuść NaCl i KMnO4 możesz dodać jeszcze jakieś sole i rozprowadzić na szkiełku nakrywkowym

A propos wirusów to słyszałem o takim który był większy od przeciętnej bakterii

Można tez rozgnieść komórki np. roślinne, zwierzęce z solą fizjologiczna (0,85 NaCl) w moździerzu
Jeśli rozgnieciesz ziemniaka i dodasz trochę jodyny lub płynu lugola to możesz zabarwić ziarnka skrobi
Gdyby okazało się ze komórki były by zbyt bardzo rozgniecione można dodać trochę bardzo drobnego piasku

A co do mikroskopów to na podobnych raz udało mi się „pracować” i bardzo polecam

PostNapisane: 4 lis 2007, o 14:31 

Do ćwiczen botanicznych polecam w ogóle książkę Ćwiczenia z botaniki Gorczyńskiego :)

Cytuj:
A propos wirusów to słyszałem o takim który był większy od przeciętnej bakterii

Zdarzają się wirusy, które można dostrzeć pod mikroskopem świetlnym, największym obecnie znanym jest mimiwirus. Pod świetlnym można też dostrzec wirusa ospy prawdziwej.

PostNapisane: 4 lis 2007, o 15:13 

Myślę, że o wirusa ospy prawdziwej może być jednak ciężko, a poza tym nie polecałabym;P.

PostNapisane: 4 lis 2007, o 18:45 

No i zapomnieliśmy o krwi to jeden z najłatwiejszych preparatów
Możesz zrobić wymaz krwi dając niewielka ilość świeżej krwi na szkiełko nakrywkowe i rozprowadzasz go drugim szkiełkiem
Lub zmieszać krople krwi z solą fizjologiczna (0,85 NaCl kupisz w aptece)

Wyniki są bardzo ciekawe choć leukocyt (białą krwinkę) trudno zaobserwować chyba ze w mojej krwi jest ich mało i dlatego mi było trudno

PostNapisane: 4 lis 2007, o 21:29 

Dzięki za odpowiedzi... A co z tym mikroskopem? Polecicie mi jakiś dobry sprzęt? tak 2500-3000 PLN mogę dać, bo składamy się z kumplem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia