Kandydaci na medycyne - matura 2009

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: doktorka »

operon jest podrecznikiem, ktory jest podstawa do matury, glownie dlatego, ze pytania ukladaja jego autorzy i wspolautorzy.

ja osobiscie polecam WSiP+operon

z chemii nie wiem jaki podrecznik w sumie jest ok, ale jesli chodzi o zadania to takie zielone, testowe, zebrane zadania z egzaminow wstepnych na uczelnie medyczne, jak sie przerobi te zadania tak porzadnie, to na pewno bedzie ok]


zdawajcie fizyyykee to podwaja wasze szanse, a nawet potraja a nawet poczwarza]
Ostatnio zmieniony 24 lip 2008, o 14:22 przez doktorka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

Popiątnia W moim przypadku np. fizyka nie chodzi w grę, bo na jej nauce do rozszerzonej matury solidnie ucierpiałaby biologia i chemia, coś trzeba wybrać ]
klejnotka
Posty: 68
Rejestracja: 1 lip 2008, o 23:06

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: klejnotka »

Nitka, nie szkodzi zadeklarować fizykę rozszerzoną jako przedmiot dodatkowy - możesz go po prostu nie zdać Ja tak zrobiłam. W moim liceum takie pojęcie jak fizyka nie istniało, miałam co prawda przez dwa lata, ale nie pamiętam żadnej sensownie przeprowadzonej lekcji. Myśl o zdawaniu fizyki natchnęła mnie w momencie składania ostatecznej deklaracji maturalnej (bodajże luty?). Potem planowałam jakieś szybkie korki, ale na zamiarach się skończyło. W maju poszłam na maturę z fizy całkiem z marszu i fuksem zdałam - na 35%. Ale jestem przekonana, że gdybym znała chociaż wzory (niby są podane, ale trzeba znać symbole, żeby je odszyfrować P) wyciągnęłabym tą maturę na 50%. Z moim wynikiem oczywiście mogę się schować na wszystkich uczelniach wymagających 3 przedmiotów, ale jeśli masz ciut więcej ambicji ode mnie, to warto spróbować z tą fizyką, bo czasu w gruncie rzeczy masz naprawdę sporo.
Nie jest dobrym pomysłem stawianie wszystkiego na jedną kartę. Chociaż na uczelniach medycznych obserwuje się tendencję do rezygnowania z fizy. więc w sumie chyba masz rację, że rzucanie się z fizyką na maturze pomału traci sens (u mnie w szkole wszystkich śmiałków nazywano kamikadze, ale to właśnie z powodu marnego poziomu nauczania P)
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: veg999 »

doktorka pisze:zdawajcie fizyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyykeeeeeeeeee! to podwaja wasze szanse, a nawet potraja a nawet poczwarza]
Wiem, tylko nie wiem jak tą fizyke zrozumieć.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: persil1991 »

Już mówię, tzn piszę.

Po pierwsze zdecydowana większość biolchemów z niego korzysta, więc coś musi w nim dobrego być. Mają go zarówno w mojej szkole jak i w znacznie lepszych placówkach poznańskich (w Marcinku i Ósemce na pewno).
A po drugie, takową tezę potwierdziłem sobie na tym forum. Nie pamiętam w jakim temacie, ale wszyscy gdzieś mówili, iż polecają do nauki Operon, właśnie ze względu na małą ilość błędów i treść dopasowaną do matury (czyli niewiele pominięte i niewiele w nadmiarze). Choć nigdy bym nie stwierdził, że Operon jest fajny, bo trochę zawile i skomplikowanie tłumaczy różne rzeczy.

Oczywiście nie znaczy to, że we WSiPie czegoś dużo brakuje, ale być może jest czegoś w nadmiarze. A tylko nauczyciel wie, co potrzebujemy na maturę, a co może pominąć podczas gdy uczeń nie z biolchemu takiej wiedzy nie posiada.
lung
Posty: 606
Rejestracja: 26 sie 2007, o 14:05

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: lung »

doktorka napisał/a:
zdawajcie fizyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyykeeeeeeeeee! to podwaja wasze szanse, a nawet potraja a nawet poczwarza]
a zdawalas ze wiesz jak jest ? moze nie poczwarza tylko od razu ma sie wstep ? trzeba miec duzo wiecej wiedzy zeby napisac dobrze 3 przedmioty niz 2, zostaje tylko kwestia bycia precyzyjnym zeby nie porobic pomylek i nie dostac 80% zamiast 90%.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: persil1991 »

Ale na uczelnie, które nakazują pisanie matury z trzech przedmiotów, można ciut gorzej ją zdać, lung.

Weźmy taki Szczecin czy Wrocek - dla pierwszego próg wynosił 71% z jednej matury (212 : 3 = 71), Wrocław - 79%. Można podać i słynny Kraków - 84%.

A teraz zestawmy do tego Poznań, przyjmujący kandydatów z dwoma przedmiotami. 85,5% z jednej matury (171 : 2 = 85,5).

A fiza nie jest przedmiotem, na który trzeba się super dużo uczyć (znacznie więcej typowego kucia jest np. na historię). Ale fizę trzeba zrozumieć - i w tym cały problem.

Wszystkie dane pochodzą z tego forum i odnoszą się do roku 2007.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

Może i faktycznie opłacałoby się zdawać tą fizykę, ale jednak to jest znaczne obciążenie dla osoby spoza biol-chemu, która i tak musi sporo nadgonić z biologii i chemii. No cóż, trzeba to sobie dobrze przemyśleć ]
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: persil1991 »

Nitka pisze:znaczne obciążenie dla osoby spoza biol-chemu
O właśnie, tu najwyżej pojawia się problem. Ale zdawało mi się, że lung pominął takie osoby, a jako że mój post miał być odpowiedzią na jego, i ja pominąłem osoby spoza biolchemu.
Ja jestem z Poznania i w sumie nie wyobrażam sobie, żebym mógł zdawać na uczelnię spoza mojego miasta. A jako, iż fizy nie chcą, to jej nie zdaję
anulka18
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2008, o 16:59

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: anulka18 »

zgadzam sie z klejnotka, naprawde warto zdawać fizyke wbrew pozorom ona jest najłatwiejsza z tych trzech przedmiotów. W szkole fizyki przez pierwsze dwa lata praktycznie nie miałam poszłam sobie na korki ale tylko na rok i w trzeciej klasie sama sie troche uczyłam. I maturke roz. napisłam na 75% Co w porówniu np chemi(80%) której naprawde sie sporo, systematycznie uczyłam to nieźle wypada.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

To ja w takim nie wyczułam wykluczenia osób spoza biol-chemu ]

A wiesz [mod], też startuję do Poznania, słyszałam że piękne miasto

Łatwa fizyka? Dla mnie lekka nowość ] Ale też nigdy nad nią więcej czasu nie spędziłam, byle zaliczyć kolejny sprawdzian. Nie wyobrażam sobie zdawania rozszerzonej fizyki bez korków ]

Btw, zanim znów zapomnę, jakiś czas temu natknęłam się na kalendarze maturalne czy coś w tym stylu, był tam na każdy tydzień rozpisany zakres materiału jaki trzeba opracować/powtórzyć, zaczynał się bodajże od października. Chyba był przeznaczony na zeszłą maturę, terminy na pewno w tym roku będą trochę inne, ale mimo wszystko bardzo mi się to wtedy spodobało, jednak nie potrafię ich na nowo znaleźć. Chodzi mi oczywiście o biologię i chemię. Ktoś może posiada?
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Korczaszko »

lung nie był na biolchemie
Maartitkaa
Posty: 101
Rejestracja: 17 lip 2008, o 15:42

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Maartitkaa »

Heeej)

Na początku, dzięki Nitka za wprowadzenie mnie tutaj bardzoo sie z tego cieszę, że temat matury dla rocznika 90 jest juz troche rozwiniętyd a ja glupia zakladalam nowyd

Ja tez jestem w klasie humanistycznej i roniez muszę nadrabiać cały materiał.
Tak myślę, żey dzisiajj w nocy zacząć. zabiore sie od 3części(OPERON),jakos tak najwięcej pamiętam z genetyki:D

ogolnie moja przygoda z biologia sie ciekawie zaczęlad otóż musialam zaliczać cały rok gdyz olalam ją sobie w 1klasie(czyt. nie chodzilam na lekcje) psorka jak mnie dorwała tak kazała mi zaliczac po kolei każda lekcje, każdy temacikd no i tak wlanie zakochalam sie w biologiid
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości