Kandydaci na medycyne - matura 2009

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
anulka18
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2008, o 16:59

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: anulka18 »

zgadzam sie z Dib00, do maturki z biologi nie trzeba jakieś ogromnej wiedzy rozwiązywanie arkuszy to podstawa. U mnie ludzie którzy brali udział w olimpiadzie bio mieli naprawde dużą wiedze napisali maturke średniio a ci co ćwiczyli arkusze napisali lepiej
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: persil1991 »

Nitka pisze:startuję do Poznania, słyszałam że piękne miasto
Dobrze słyszałaś, zapraszam!
anulka18
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2008, o 16:59

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: anulka18 »

Jakby kogoś interesowały jakieś materiały do maturki to piszcie mogłabym wystawić na allegro
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

No to trzeba zacząć kolekcjonować każdy arkusz jaki wpadnie w ręce A klucz jednak naprawdę warto opanować. Można się na nim nieźle przejechać.

Co do odpuszczania z przedmiotów, tylko i wyłącznie dobra wola nauczycieli. Ponad połowa mojej klasy zdaje historię na maturze, profesor pod koniec roku mówił coś o rozdzieleniu sprawdzianów na osoby z fakultetu i te spoza, jak dla mnie naprawdę świetny pomysł, z drugiej strony historia mimo profilu klasy była na tragicznym poziomie, chociażby w sposobie nauczania. Teraz będzie nowy profesor, który nikomu nie popuści i zapowiada się nieciekawie. Wciąż mam nadzieję, że będzie można się z nauczycielami jakoś porozumieć ] Maturę z biologii zdaje jakieś 5 osób, z chemii 2, w tym ja ]
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: veg999 »

persil1991 pisze:
Nitka pisze:startuję do Poznania, słyszałam że piękne miasto
Dobrze słyszałaś, zapraszam!
No ja też startuje do Poznania, ale nie dlatego że piękne miasto Chcialbym startować do Wrocławia, ale tutaj jest wymagana rozszerzona fizyka Dlatego m.in. Poznań. Potem, jeśli się dostane, będe sie pewnie starał o przeniesienie do Wrocławia, no chyba że mi sie spodoba.
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Dib00 »

Nitka pisze:No to trzeba zacząć kolekcjonować każdy arkusz jaki wpadnie w ręce
Owszem, owszem! Poszukaj też arkuszy dlastaromaturzystów". Oni mieli do wyboru albo zadania podobne do tych, na naszej maturze, albo jeden z 2 tematów wypracowań! Pamiętam, że trafiłam w zeszłym roku na zadanie, które pojawiło się na egzaminie dojrzałości kilka lat temu - przed 2005 rokiem.

A Poznań to piękne miasto z fajną atmosferą Polecam!
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

Dla formalności zaznaczę, że wybieram się tam nie ze względu na piękne miasto chociażby to, że UM nie wymaga trzeciego przedmiotu do rekrutacji, to sprawia że zaczynam wierzyć w swoje siły ] A i tak zaczęło się od kognitywistyki ] To jak już będzie po przyszłorocznej rekrutacji to trzeba się spotkać

Myślicie, że samemu można jakoś opanować klucz? Nie wiem za bardzo jak to będzie wyglądać u mnie na fakultetach w trzeciej klasie, jest mnóstwo, mnóstwo materiału nieprzerobionego więc nie wiem czy na niego poświęci się czas czy wprowadzi testy maturalne. A wiadomo, nauczyciele są w tym obeznani i zawsze mogą rzucić coś o tym jak pisać, jak nie. Biol-chemy pewnie tym już w drugiej rozpieszczali, a mój fakultet to zrzutka osób spoza ]
anulka18
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2008, o 16:59

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: anulka18 »

Nitka pisze:Myślicie, że samemu można jakoś opanować klucz?
Myśle że można u nas w szkole na fakultetach praktycznie nie ćwiczyliśmy arkuszy. Kup sobie kilka książek z arkuszami gdzie bedą też rozwiązania fajna jestmatura na 100 % pwn Zadania podobne jak na maturach i klucz naprawde dobry można sie sporo nauczyć a przy tym nie droga bo chyba 15zł
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

To poszukam przy najbliższej okazji, dzięki anulka18 Pisząc że klucz naprawdę dobry mam nadzieję miałaś na myśli, że bezbłędny, bo jestem swojej wiedzy wciąż tak niepewna, że jeśli natrafiam na coś innego niż się uczyłam to głupieję ]
Nikaaa
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2008, o 19:34

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nikaaa »

Witam! To i ja się przyłaczam do grona maturzystow 2009
Jak na razie mam tylko książki WSiP-u, jako podreczniki narzucone przez szkołę. Myślę, ze są dosyć dobre, więc wiedzę zamierzam uzupełniać jedynie testami i ewentualnie jakieś repetytorium
Luc123
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2008, o 11:05

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Luc123 »

Moim skromnym zdaniem, testy z operonu z biologi nie są zbyt dobre, szczególnie jeżeli np. pracujecie w szkole na ich podręcznikach - praktycznie wszystkie ilustracje się powtórnie wykorzystywane, zdarzają się błędy i nieprecyzyjne pytania - można je przejrzeć, jednak nie warto opierać na nich swojego przygotowania do matury. Polecić mogę książki z CKA - jedna z nich zawiera zebrane zadania z poprzednich matur, druga natomiast nowe zadania ułożone w stylu tych maturalnych - w obu przypadkach każde rozwiązanie jest dokładnie skomentowane i omówione, czego brak np. w Operonie.

Jeżeli chodzi o chemie to radze przejrzeć arkusze maturalne z poprzednich lat - co roku wymagania są przecież identyczne, a wybór zagadnień do ewentualnego wykorzystania zdecydowanie mniejszy niż w wypadku biologi .

Co do fizyki - podchodziłem do niej jako do przedmiotu dodatkowego, jednak olałem przygotowania, w wyniku czego osiągnąłem zawrotny wynik 20 procent Nie załuje jednak tej decyzji, wolałem skoncentrować się na biologi i chemii, bo zależy mi właśnie na uczelni w Poznaniu.
Judith*
Posty: 74
Rejestracja: 13 lip 2008, o 10:36

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Judith* »

Witajcie.
Ja w przyszłym roku też planuję iść do Poznania na lekarski.
Mam duże obawy bo progi wysokie

Co do podręczników.
Do biologii polecam PWN chociaż ja jestem po Operonie. I może nawet lepiej bo PWN jest trudny co widzę teraz po dwóch latach studiowania biologii.

Chemia - podręcznik wyd. Nowa Era jest bardzo dobry. Super poukładany. Z chemii moja nauczycielka od chemii z doktoratem mówi, że żeby dobrze zdać trzeba liczyć, liczyć liczyć.
wszystkie zbiory dostępne na rynku. ja polecam z wyd. Omega. No i trzeba pamiętać np reakcje manganu, chromu, związki amfoteryczne itp.

Będzie trudno. Ponad 80% wydaję mi się nieosiągalne, zwłaszcza, że wiedzę mam i myśleć umiem. i co teraz.

Cieszę się, że nie jestem sama.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: doktorka »

judith, jak studiujesz biologie, to rzeczywiscie bedzie Ci trudniej. ja tak samo widze, ze co roku im wiecej wiem nt biologii i chemii, tym trudniej rozwiazac arkusz zgodnie z kluczem, bo klucze sa niestety idiotyczne i faworyzuja raczej umiejetnosc odtwarzania niz myslenia, takze np moj kolega po 3 roku biologii ze stypendium naukowym poszedl w celach sprawdzajacych na mature z biologii w tymze roku, wyszedl z niej bardzo zadowolony po czym otrzymal info, ze nie poprawil (jego 1 wynik to bylo ok 70) i ze dostal 5pare pkt ]]]]

generalnie czasami mam wrazenie, ze te egzaminy sa ukladane pod brak wiedzy duzej czesci egzaminatorow, ktorzy maja problemy z fachowymi pojeciami uzywanymi np na studiach]
ja w zeszlym roku sie nei uczylam na poprawke z matury i dostalam 87 z biologii, w tym roku sie uczylam i nie poprawilam] takze kabaret]]]]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości