kichanie

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

kichanie

Post autor: Vinci »

Jak przebiega kichnięcie (a-psi-ik):
  • szybki wdech, unosimy język w taki sposób aby zablokował jamę ustną - etapa"
  • w wyniku tego w płucach wzrasta ciśnienie, następuje gwałtowna eksplozja, powietrze wylatuje przez nosogardzel - etappsi"
  • po tym, powietrze wylatuje przez usta, język opada- etapik"
Podczas etapupsi powietrze wylatuje w prędkością naddźwiękową, dochodzącą do 400 m/s. Dobre wychowanie nakazuje zakrycie buzi podczas kichnięcia, może skończyć sie to jednak fatalnie: pęknięciem płuca, uszkodzeniem krtani, naczyń krwionośnych nosa, krwotokiem.

Zazwyczaj kichnięcie wywołane jest podrażnieniem błony nosowej w wyniku przeziębienia, reakcji na kuch lub inny alergen. Jednak za gwałtowne kichanie odpowiadać może jaskrawe światło, ludzie gwałtownie kichają wystawieni na jego działanie, oczy łzawią obficiej, łzy spływają do jamy nosowej wywołując kichnie.

Zasłanianie twarzy ma oczywistą wartość ochronną zapobiegającą rozprzestrzenianiu sie choroby. Odruch osłonny mógł powstać w okresie epidemii cholery, kiedy kichnięcie było oznaką rychłej śmierci, wtedy mógł rozwinąć sie również zwyczaj serii rytualnych błogosławieństw następujących po eksplozji, jednak korzenie tego obyczaju sięgają o wiele dalej wstecz, w starych zapiskach można spotkać się ze wzmiankami o obnażaniu duszy lub utratą części jej materii podczas kichnięcia.
Ewelcia
Posty: 100
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 18:01

Re: kichanie

Post autor: Ewelcia »

Vinci pisze:w starych zapiskach można spotkać się ze wzmiankami o obnażaniu duszy lub utratą części jej materii podczas kichnięcia.
słyszałam podobnie o ziewaniu. Ludzie w dawnych czasach zakrywali usta podczas ziewania, ponieważ wierzyli, że dusza może ulecieć przezrozdziawioną buzię
Awatar użytkownika
Jagmin
Posty: 142
Rejestracja: 3 gru 2007, o 20:36

Re: kichanie

Post autor: Jagmin »

nie powinno się blokować/hamować kichania gdyż to zwiększa ciśnienie w mózgu co moze spowodowacltrzy wielkim pechu nawet trwałe uszkodzenia
Ewelcia
Posty: 100
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 18:01

Re: kichanie

Post autor: Ewelcia »

z ciekawostek to przy tamowaniu oczy z orbit mogą wyskoczyć (źródło niepewne )
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: kichanie

Post autor: badger »

a czemu nie da się kichnąć z zamkniętymi oczami?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: kichanie

Post autor: Vinci »

a czemu nie da się kichnąć z zamkniętymi oczami?
Ja mam zamknięte przy kichaniu.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: kichanie

Post autor: badger »

sorki źle napisałem miało być odwrotnie że nie da się kichać z otwartymi kiedyś o tym czytałem i rzeczywiście ja tak nie umiem
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: kichanie

Post autor: Vinci »

Chodzi tu pewnie o to , że przy kichnięciu mięsnie policzkowe układają sie w taki sposób, że powieki są przez nie dociskane.
Awatar użytkownika
Azadi
Posty: 100
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 16:30

Re: kichanie

Post autor: Azadi »

czy coś może się stać, gdy kicha się buzią etap "psi" zachodzi w jamie ustnej, otwartej?
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: kichanie

Post autor: malwka »

o właśnie! Jak to jest, że zawsze kiedy chcę kichnąć, a nie moge, to wystarczy że spojrzę na źródło światła i od razu AAAAAPSIK ]
pyszcz
Posty: 84
Rejestracja: 19 lip 2007, o 17:35

Re: kichanie

Post autor: pyszcz »

Ja za to zawsze kicham jak wychodzę na słońce, co najmniej 2 razy:) O co chodzi?:)
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: kichanie

Post autor: Vinci »

przeczytaj pierwszy post.
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: kichanie

Post autor: ziabol »


nie wiem jak Wy ale ja się czuję szczęsliwa kiedy kichne. teraz powiedizeliście, że nawet mi się mięśńie wyginają .kichamy będziemy mieć kształtne policzki^^
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości