Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2010

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2010

Post autor: Zegar »

Witajcie. Odkrywczo donoszę, iż znalazłem projekt rozporządzenia MZ i OS, przekazanego do konsultacji w ramach rządu, już prawie przyjętego, może Was to zainteresuje,odnośnie limitów miejsc na ten rok na uczelniach medycznych.
zobacz limity ustalane przez projekt rozporządzenia
zobacz-ten-plik.pdf
(36.7 KiB) Pobrany 16 razy
To jeszcze nie jest prawo, ale sądzę, że to raczej kwestia formalna, żeby minister złożyła tam podpis.

Ogólnie można powiedzieć, że wiele się nie zmienia w stosunku do roku ubiegłego.
Cytując za portalem, MlodyLekarz.pl oraz Medycyna Praktyczna
Proponowane zmiany zakładają zwiększenie ilości miejsc, o co apelowały polskie uczelnie medyczne. W ramach trybu stacjonarnego na kierunku lekarskim ma powstać 26 dodatkowych miejsc, na kierunku farmacja - 8, na kierunku analityka medyczna - 18 oraz w przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego przewiduje się zmianę o 4 miejsca w górę. Już dzisiaj wiadomo, że w nowym roku akademickim naukę na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo zacznie więcej osób niż w roku ubiegłym. Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do ratownictwa medycznego, dietetyki, elektrokardiologii, technik dentystycznych oraz fizjoterapii. Czy z lekarzami będzie podobnie?

Z ogólnych podsumowań wynika, że na studiach medycznych stacjonarnych limity uległy zwiększeniu o 516 miejsc, a na studiach w trybie niestacjonarnym o 432 miejsca. Ministerstwo zdrowia podaje, że wejście w życie proponowanych rozwiązań nie spowoduje żadnych skutków finansowych na rok 2009, gdyż cała kwota (1,2 miliarda złotych), tegorocznej dotacji budżetowej przeznaczonej na działalność dydaktyczną, została już rozdzielona. Zwiększone limity miejsc mają być natomiast wzięte pod uwagę przy planowaniu dotacji finansowych na przyszły rok.
Oraz za portalem PulsMedycyny.com.pl
Zgodnie z przesłanymi propozycjami uczelni medycznych na studiach stacjonarnych, na kierunku lekarskim zwiększono limit o 26 miejsc, na lekarsko-dentystycznym o 4, na farmacji o 8, a na kierunku analityka medyczna o 18.

Na kierunku lekarskim najwięcej miejsc 392 przyznano WUM, potem kolejno: ŚlUM (390) i UM w Łodzi (300). Najmniejszy limit miejsc jest w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Na kierunku lekarsko-dentystycznym najwięcej miejsc (85) jest na WUM, a po 80 na ŚlUM, UM w Lublinie i PAM w Szczecinie. Najmniej miejsc na tym kierunku jest na Gdańskim UM.
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez Zegar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: a_niap »

Szkoda tylko że razem ze zwiekszeniem limitow nie zwiększa sie liczba krzesel w salach, miejsc na auli czy w laboratoriach.
Awatar użytkownika
astral_cutler
Posty: 96
Rejestracja: 13 lis 2008, o 23:37

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: astral_cutler »

Nie rozumiem.
Łączenie w całym kraju na wszystkich kierunkach medycznych o 560 miejsc tak?
I o 26 na lekarski?
Czy po 26 dodatkowych miejsc na każdej/wybranych uczelniach?

Przepraszam chyba tępy jestem, albo po prostu 26 dodatkowych miejsc na 10 uczelniach to jak dla mnie fakt niewarty odnotowywania w jakimś medycznym czasopiśmie.
Ale ja się nie znam.


według załączonej tabeli- na WUMie (lekarski stacjonarny) limit miejsc to 370 w roku 2008. Według tekstu 392 w tym roku, a więc jak to jest?
Chodzi o to że w całym kraju powstaje 26 dodatkowych miejsc, a różnica limitu WUMu wynika z tego że tej uczelni dodano 30 miejsc, a zabrano gdzie indziej?
Ostatnio zmieniony 3 cze 2009, o 22:24 przez astral_cutler, łącznie zmieniany 2 razy.
jankes_medyk
Posty: 213
Rejestracja: 11 wrz 2008, o 23:04

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: jankes_medyk »

hmmm a orientuje sie ktos jaki jest rozdzial tych 370miejsc na leku na katowice i zabrze ?

ps. w poznaniu nie sie nie zmienilo, dalej tyle samo miejsc
Awatar użytkownika
marzenka
Posty: 150
Rejestracja: 27 lip 2008, o 03:09

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: marzenka »

150 Zabrze, 220 Katowice
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: Zegar »

Zegar pisze:150 Zabrze, 220 Katowice
Tak ale w tym roku pewnie 240 katowice.Bo przypominam:
Na kierunku lekarskim najwięcej miejsc 392 przyznano WUM, potem kolejno: ŚlUM (390) i UM w Łodzi (300). Najmniejszy limit miejsc jest w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
370 to prog z zeszlego roku,w tym roku dostali jeszcze 20.

[ Dodano: Sro Cze 03, 2009 23:29 ]
astral_cutler pisze: Czy po 26 dodatkowych miejsc na każdej/wybranych uczelniach?
Tak wlasnie. Srednio po 26 na uczelni. A lacznie w kraju 560 na wszystkich medycznych, z czego pewnie 200-pare na lekach.
Awatar użytkownika
marzenka
Posty: 150
Rejestracja: 27 lip 2008, o 03:09

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: marzenka »

Będzie 160 Zabrze, 230 Katowice, tak mówią w dziekanacie w Katowicach
jankes_medyk
Posty: 213
Rejestracja: 11 wrz 2008, o 23:04

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: jankes_medyk »

ehhh to u nas pewnie dorzuca na niestacjonarne.zeby skonczyc akademca na czas
Awatar użytkownika
astral_cutler
Posty: 96
Rejestracja: 13 lis 2008, o 23:37

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: astral_cutler »

Tak wlasnie. Srednio po 26 na uczelni. A lacznie w kraju 560 na wszystkich medycznych, z czego pewnie 200-pare na lekach.
wow. wydaje mi się że to miła niespodzianka dla nas wszystkich rekrutujących się.
to oznacza 200-paru dodatkowych szczęśliwców. jeżeli dołożymy do tego niż demograficzny to można przypuszczać że progi mimo łatwiejszej matury w tym roku nie wzrosną o więcej niż 3-5 punktów(średnio- ale to taka moja intuicyjna kalkulacjamogą wzrosnąć i o 15 punktów, albo zmaleć o 5. uważam że to trochę niesprawiedliwa sytuacja z tymi coraz łatwiejszymi maturami ktoś pracuje ciężko kilkanaście miesięcy żeby się dostaćostatecznie brakuje mu jednego punktu, idzie na zastępczy kierunek i nie ma czasu na nauczenie sie do kolejnej matury, i liczy na to że może w tym roku ze swoimi punktami się dostanie.a tu progi wzrastają bo poziom trudności matury niewykrystalizowany )

odżyła we mnie nadzieja na to że może jednak się dostanę.
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: Zegar »

Proszę tutaj nie zaczynac rozmów o progach,bo zaraz zniknie właściwa tresc tematu. Do rozmów o progach są odp tematy w działach poswieconych konkretnym uczelniom.

[ Dodano: Czw Cze 04, 2009 00:07 ]
jankes_medyk pisze:ehhh to u nas pewnie dorzuca na niestacjonarne.zeby skonczyc akademca na czas
Nie,to jest wzrost nakładów panstwa na studentów dziennych. Niestacjonarni maja osobne limity, tez delikatnie podniesione.
Dyzio Marzyciel
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2008, o 21:18

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: Dyzio Marzyciel »

Na potwierdzenie link do całego artykułu o limitach miejsc na uczelnie medyczne
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: Zegar »

Dyzio Marzyciel pisze:Na potwierdzenie link do całego artykułu o limitach miejsc na uczelnie medyczne
Tia, to jedno z moich źródeł -)
Martini18
Posty: 161
Rejestracja: 12 maja 2009, o 12:51

Re: Kierunek Lekarski i Lek-Stom. LIMITY PRZYJĘĆ 2009.

Post autor: Martini18 »

Mam pytanie. Dlaczego na lek-den są nizsze progi niz na lekarski mimo mniejszej (ZNACZNIE) ilosci miejsc? Dziwi mnie to. Ja złożyłem wszedzie podania na lek-den bo progi sa nizsze i moze sie dostane. Ale zastanaiwalem sie czy nie zlozyc na lek przeciez tam jest wiecej miejsc to progi powinny byc nizsze
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości