Kierunek lekarski na UJK

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Kierunek lekarski na UJK

Post autor: black-cat »

Słyszeliście może jakieś informacje na temat kierunku lekarskiego na UJK w Kielcach? Słyszałam, że budowa się zaczyna i w 2015 roku wystartuje ten kierunek. Ale ciekawi mnie kilka rzeczy, a mianowicie, czy otworzą tylko lekarski czy również lek-dent, albo kiedy pojawią się informacje o rekrutacji (np. jakie przedmioty będą brane pod uwagę, czy tylko biola i chemia/fiza czy też matma, j.obcy- o ile gdziekolwiek jest brany pod uwagę na lek i lek-dent).
Zastanawia mnie również to czy od 2015 r na wszystkich/większości uczelniach zmienią się wymagania (bo forma matury ma się niby zmienić).aż strach pomyśleć jakie będą wymagania. Nie jestem zbyt w temacie, więc stad natłok pytań, wątpliwości.
Co sądzicie na temat kierunku lek w Kielcach? Ja myślę, że to dobry pomysł, bo Kielce się rozwijają, poza tym nie każdy może wyjechać do innego miasta na studia. Pozdrawiam
sulejka
Posty: 49
Rejestracja: 19 maja 2011, o 12:46

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: sulejka »

Do konca 2015 maja skonczyć budynek Anatomicum. Więc lekarskiego można sie spodziewać najwczesniej w 2016. Ale czy z tego cokolwiek będzie, nie wiadomo.

I nie uważam, że to dobrze, państwo nie ma pieniędzy na rezydentury i kase dla szpitali, a tu ma dojść kolejna setka lekarzy rocznie. A co do ostatniego zdania - idac tym tokiem rozumowania, w każdym mieście powinno się otwierać lekarski.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: black-cat »

Moim zdaniem w każdym mieście wojewódzkim powinien być taki kierunek, albo chociaż wybór kierunków medycznych, no a niestety obecnie w Kielcach nie ma wielkiego wyboru jeśli chodzi o kierunki medyczne, a szkoda. Z tego co wiem, to obecnie są takie kierunki jak: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. No zobaczymy jak to wyjdzie, ciekawi mnie jakie będą wymagania, o ile taki kierunek powstanie.
Kacperek
Posty: 274
Rejestracja: 23 mar 2013, o 18:05

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: Kacperek »

Przy 16 szkolach medycznych i lekarze by na bezrobociu siedzieli.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: black-cat »

Masz rację- 16 szkół medycznych to przesada, zgadzam się z tym. Można sobie podyskutować, ale to nie od nas zależy gdzie i czy wogóle otworzą kierunek lek. Słyszałam, że ta uczelnia nie cieszy się dobrą opinią ale niezależnie od uczelni na tym kierunku trzeba się b.angażować i przykładać samemu. Nie wiem za dużo na ten temat, ale skoro i w Zabrzu i w Katowicach są wydziały lek (choć te miasta nie są przecież od siebie bardzo oddalone swoją drogą zastanawiam się czemu tak jest, że są tam 2 wydziały zamiast jednego, np w samych Katowicach), to czemu nie mieliby otworzyć tego kierunku w mieście, które naprawdę się rozwija. No dobra, jak nie lek to mogliby chociaż otworzyć kilka innych kierunków medycznych, chociażby farmację. To oczywiście moje zdanie, każdy ma prawo mieć swoje No ale tak jak mówiłam- można sobie jedynie podyskutować i tyle

Swoją drogą spytam- czy ktoś może coś wie na temat otworzenia lek?:) Jedynie wyczytałam, że przewidują otwarcie w 2015 r i przyjęcie bodajże 75 osób. Pozdrawiam:)
Kierunek lekarski :)
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: ryniofit8000 »

Tak na prawdę nikt jeszcze nic nie wie, czy kierunek będzie już w 2015 czy nie.
Katowice i Zabrze należą do konurbacji górnośląskiej. Jakby ją potraktować jako jedno miasto to jego ludność przekracza ludność Warszawy. Nie ma co porównywać tych miast do Kielc.

Jeżeli chodzi o inne kierunki medyczne, jak farmacja czy stoma, to na pewno na razie ich w Kielcach nie będzie. Otworzenie stomy czy farmacji wymaga kolejnych bardzo dużych nakładów finansowych. Najpierw musi powstać lek, a dopiero wiele lat później być może zaczną się zastanawiać nad farmacją lub stomą. (weźmy np. taką Bydgoszcz, lekarski ma już długo, ale stomę dopiero od niedawna planują otworzyć w Olsztynie jest tylko lekarski i nawet nikt nie wspomina o farmacji czy stomie)

Z tego co się dowiedziałem od jednego asystenta, z którym gadałem podczas nocy biologów na UJK, w 2015 raczej jeszcze nie będzie, natomiast większe szanse ma na to Rzeszów.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: randomlogin »

Akurat ze w Olsztynie nikt nie wspomina o stomie to niezbyt prawda - kierunek jest juz powolany do zycia, po prostu nie jest jeszcze prowadzony nabor.

black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: black-cat »

Nie no, spoko, wiadomo, że nie ma sensu porównywać żadnych z tych miast- każde jest inne:) Po prostu zastanawiałam się dlaczego tak jest z tymi 2 wydziałami Dzięki za odp
No tak o tej rywalizacji Kielc z Rzeszowem też coś już słyszałam Miejmy nadzieję, że niedługo coś będzie wiadomo, fajnie by było wiedzieć więcej
Na razie trzeba czekać na te nieszczęsne wyniki w matur/ Dzięki raz jeszcze
Kierunek lekarski :)
doctor_House
Posty: 22
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 20:32

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: doctor_House »

Ojciec kolegi z klasy jest prodziekanem na UJK i z tego co mi wiadomo ustalone są już nawet kryteria rekrutacji na lekarski. Problem chyba tylko mieli z pozyskaniem ciał do Zakładu Anatomii .
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: ryniofit8000 »

doctor_House, a wiesz może jakie są te kryteria rekrutacji?
doctor_House
Posty: 22
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 20:32

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: doctor_House »

Wiesz co nie wiem czy senat uczelni je zatwierdził, ale w pierwotnej wersji miały być biol, chem na rozszerzeniu i chyba mat podstawa. Ale dokładnie Ci ryniofit8000 nie powiem, bo nie pamiętam.
doctor_House
Posty: 22
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 20:32

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: doctor_House »

Co do lekarskiego na UJK problem też jest z budynkiem do anatomii, który dopiero budują. Jeśli nie skończą na czas to otwarcie się pewnie opóźni i lek będzie dopiero w 2016.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Kierunek lekarski na UJK

Post autor: randomlogin »

UJK bedzie dwuprzedmiotowe (bioR + chemR, bez wymian na cokolwiek innego). O ile w ogole bedzie w 2015, nadal nie maja zgody ministerstwa na uruchomienie kierunku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 82 gości