kilka pytań dot bud układu okresowego oraz atomu

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
ania96
Posty: 15
Rejestracja: 15 mar 2013, o 14:53

kilka pytań dot bud układu okresowego oraz atomu

Post autor: ania96 »

cześć, mam problem z pewnymi zadaniami ze zbioru Witowskiego cz.1 dzialów: Budowa atomu a układ okresowy oraz Budowa atomu - podstawy chemii kwantowej. Generalnie te rzeczy przerabiałam w szkole jakiś miesiąc temu, ale mam kilka pytań:)Proszę o pomoc, bo nie lubie mieć zaległości d
1. Jak ustalić stopnie utlenienia pierwiastków w związkach nie korzystając przy tym z układu okresowego, najwyższy stopień wskazuje nam nr grupy -to wiem, ale nic więcej. Czy to mnie w ogóle obowiązuje? chemię rozszerzoną zaczęłam od września i w podr nic takiego nie zauważyłam. Jak się mają wartościowości pierwiastków w różnych związkach (tlenki, wodorki itd.)
2. Zadanie 983/278
uzasadnij, dlaczego cynk tworzy tylko dwudodatnie kationy?
odpowiedzią ma być ponieważ ma trwałą konfigurację elektronową. Więc moje pytanie: pierwiastki które mają trwałą k.e. mogą tworzyć tylko dwudodatnie kationy, dlaczego? :d
3. zadanie nr 986/279
moje pyt: czemu przy powstawaniu wiązania w cząsteczce azotu udzial biorą po trzy elektrony od każdego azotu ? bo każdemu brakuje 3 do oktetu?
4. Co to znaczy konfiguracja elektronowa prostego jonu?
wiem, że sporo tego, ale proszę o pomoc:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości