kinematyka, dynamika zadania

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
_Ania
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2009, o 13:28

kinematyka, dynamika zadania

Post autor: _Ania »

Witam mam problem z kilkoma zadaniami,oto one:

Zad. 1 Na jaką wysokość zajedzie ciało na równi o kącie 30 stopni jeżeli V początkowe = 20m/s, f=0,01 i m=0,1kg.
Zad. 2 Jak daleko zajedzie krążek po lodzie gdy V początkowe = 20m/s, f=0,01 i m=0,1kg.
Zad. 3 W szybkobieżnej windzie umieszczono wagę sprężynową, na której zawieszono ciężarek o masie m=500g. Porównaj wskazanie wagi w poruszającej się windzie ze wskazaniem wagi w spoczynku, gdy:
a) winda jedzie ruchem jednostajnym na dół z prędkością o wartości V=3m/s
b) winda jedzie ruchem jednostajnie przyśpieszonym do góry z przyśpieszeniem a=2m/s^2
Oblicz wartość siły działającej na ciężarek.

Bardzo proszę o pomoc w ich rozwiązaniu, ogólnie nie jestem dobra z fizyki jednak zależy mi na tym żeby ją zrozumieć
_Ania
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2009, o 13:28

Re: kinematyka, dynamika zadania

Post autor: _Ania »

hehe widze że nie tylko ja mam problem z tymi zadaniami
Awatar użytkownika
Mati_P
Posty: 411
Rejestracja: 17 sie 2009, o 08:25

Re: kinematyka, dynamika zadania

Post autor: Mati_P »

mam nadzieje ze zrobiłem wszystko ok.
zad 1
Fs-siłą ściągająca klocek w dół wzdłuż powierzchni równi.
T- sila tarcia , A= 30st. sinA=1/2, cosA=pierwiastek z 3/2 , Fs=mg*sinA ,T=Fn*f, T=mgfcosA
F=Fs+T
F=mgsinA + mgfcosA
F=mg(sinA+fcosA) |:m
a=g(sinA+fcosA)
a=0,508m/s^2
Vk=0m/s^2
Vk=Vp-at
t=(Vk-Vp)/-a
t=39,32s
S=Vp*t/2
S=393,2m
h=S*sinA
h=196,6m

zad2
T=mgf |:m
a=gf
a=0,1m/s^2
Vk=Vp-at Vk=0m/s
t=200s
S=vt/2
S=4000m

zad3
a) gdy winda porusza sie ruchem jednostajnym dzialajace na nia siły sie równoważą, brak sily wypadkowej, wskazania wagi sa takie same jak podczas spoczynku windy.
b)
a=2m/s^2
Fg+Fx=F
mg+ma=F
F=6N
siła działająca na wagę wynosi 6N(waga wskauje 0,6kg) i jest o 1N większa niż w sytuacji a.
_Ania
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2009, o 13:28

Re: kinematyka, dynamika zadania

Post autor: _Ania »

Dziękuję bardzo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości