Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Prutex
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2016, o 20:35

Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Prutex »

Witam, czeka mnie teraz trudny wybór. Chcę iść do liceum i mam dwie klasy do wyboru:

a)biotechniczna (biologia, chemia, matematyka)

b)biol-chem (biologia, chemia, angielski)

W klasie biotechnicznej jest matematyka, która lubię i podobno przydaję się przy rekrutacji, natomiast w klasie biol-chem jest angielski za którym nie przepadam.

Dowiedziałem się, że w klasie biotechnicznej jest mniej biologii i chemii niż w biol-chem, dlatego mam wątpliwości. Pociąga mnie medycyna i chcę to robić w przyszłości, ale wiadomo, zawsze może mi się nie udać. W klasie biotechnicznej mam matematyke, więc w razie nie uzyskania wystarczającego wyniku z matur na medycynę, mogę iść na jakieś studia związane z inżynierią (co też w jakiś sposób mnie interesuję, ale nie w takim stopniu jak medycyna).

W klasie biol-chem są szycia chirurgiczne na różnych preparatach, natomiast w klasie biotechnicznej tego nie ma.

Mam dylemat, ponieważ w klasie biol-chem jest więcej biologii i chemii, co daje mi lepsze przygotowanie do matury, natomiast jest angielski, za którym nie przepadam, natomiast w klasie biotechnicznej jest matematyka, która lubię.

Aktualnie bardziej myślę nad biotechniczną, bo niektóre uczelnie biorą pod uwagę matematyke, natomiast obawiam się, że bedzie tam za mało biologii i chemii, żeby wystarczająco się przygotować i nauczyć. A wy co o tym myślicie? Co byście wybrali na moim miejscu?

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź.
Kuba1407
Posty: 67
Rejestracja: 10 sie 2015, o 09:56

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Kuba1407 »

Według mnie lepiej iść na biol chem teraz w 1klasie mam 3h bioli i 1h chemii tygodniowo. W drugiej będzie 8h chemii i dodatkowe Koło, i 7 bioli i tu także będzie kółko jeżeli chcesz iść na medycynę to priorytetem jest bio i chemia, matma na drugim planie Ale niech się wypowie ktoś kto już ma to za sobą

Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Anthrax »

Prutex pisze:W klasie biol-chem są szycia chirurgiczne na różnych preparatach
Serio? To fajna szkoła
Prutex
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2016, o 20:35

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Prutex »

Dlatego mam dylemat, bo szycie chirurgiczne to też fajna sprawa, a w klasie biotechnicznej tego nie ma
Ale po klasie biotech mam lepsze perspektywy jak nie zdam matury na medycyne.
Termo
Posty: 29
Rejestracja: 3 cze 2015, o 21:15

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Termo »

Po co pchać się do liceum? Żeby mieć świadectwo jego ukończenia i dowód zdania matury? A nauka i zdobywanie zawodu dopiero się zacznie w warunkach ogromnego wysycenia bo tysiące gimnazjalistów bezsensownie wchodzi na taką ścieżkę.
Nie lepiej jest rozglądnąć się za technikum o podobnych parametrach? Nauczysz się więcej i na starcie będziesz o wiele do przodu - na plusie dla siebie, otoczenia i gospodarki.
Licea (i dalej uniwersytety) widzą, że młodzi coraz częściej wybierają technika i szkoły zawodowe dlatego wymyślają właśnie takie nowe profile (uniwersytety kierunki) dla dodania świeżości a tak na prawdę to wszystko jest to samo - siedzenie w szkolnych lawach przez 3 lata, tak chcesz się spędzić? 3 lata, które i tak muszą skończyć się studiami bo nic nie dają - praktycznie brak przydatności w dalszym życiu. A czy potem studia coś dadzą? Tu jest sporo do zastanowienia.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Nitrogenium32 »

Tyle że po technikum lub szkole zawodowej na medycynę się nie dostaniesz. W takim przypadku wyłącznie własnymi siłami.
Termo
Posty: 29
Rejestracja: 3 cze 2015, o 21:15

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Termo »

Tysiące osób idzie na profile bio-chemiczne żeby dostać się na kierunek lekarski. Z tego dostaje się mały procent a reszta z przymusu (bo po liceum trzeba zrobić studia) idzie na kierunki pokrewne które tak naprawdę perspektyw dużych nie mają - jeżeli idzie na nie ogromna ilość osób to szybko tworzy się wysycenie, brak miejsc pracy i rośnie nam ogromna ilość bezrobotnych z ukończonymi studiami i tytułem magistra. Nie lepiej jest się zabezpieczyć na taką ewentualność? Dostają się najlepsi a do tego dochodzi napisanie bardzo dobrze matury. Każdy uważa, że to on będzie tym jedynym i to jemu się uda a prawda jest w większości inna.

Nie widzę związku z wybraniem czegoś innego niż liceum a studiami. W innych szkoła też jest możliwość nauki do biologii, chemii czy fizyki. To mit, że licea uczą lepiej. I tak największą rolę spełnia sam uczeń, zawsze to dzięki swoimi siłom wszystko osiąga. Najważniejsza jest wola, chęci a typ szkoły nie ma nic do tego - ona jedynie powoduje systematyczność nauki i zmotywowanie do niej.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Erick »

Ja bym wybrał biol-chem-mat, bo daje większe możliwości, zarówno kierunki medyczne, jak i techniczne. Zajęcia z szycia? A po co Ci to w liceum, na studiach się jeszcze naszyjesz jak się dostaniesz.
Mniejsza liczba zajęć to faktycznie może być minus, ale jeżeli chcesz iść na medycynę to, to czy się dostaniesz i tak zależy w większej mierze od Ciebie.
Po za tym na sporu uczelniach matma jest liczona zamiennie z chemia, albo jest po prostu wymagana, więc może się przydać, nawet na lekarski.
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: ryniofit8000 »

Szyciami chirurgicznymi to się nie kieruj. Jasne, że fajne, ale nie jest to potrzebne do zrealizowania celu
Prutex
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2016, o 20:35

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Prutex »

Tak wygląda rozkład zajęć z biologii/chemii (1 i 3 klasa, niestety nie mam planu lekcji z drugiej klasy)
Biotechniczna: 1 chemia/ 1 biologia (1 klasa) 4 chemie/6 biologii (3 klasa)
Biol-chem: 1 chemia/ 1 biologia (1 klasa) 4 chemie/7 biologii (3 klasa)

W biotechnicznej w 1 i 3 klasie mam 5 matematyk, natomiast w biol-chem w 1 i 3 klasie tylko 3 matematyki.

Rozumiem, że w klasie biotechnicznej i biol-chem uczę się tego samego na biologii i chemii, tak?
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Anthrax »

Oba przedmioty są w zakresie rozszerzonym, więc tak, uczy się na nich tego samego.
Ta jedna godzina więcej być może jest wykorzystywana na jakieś powtórki do matury czy coś w ten deseń.
Prutex
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2016, o 20:35

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Prutex »

A możecie mi wytłumaczyć na czym polega staż obserwacyjny w instytucie onkologii w Gliwicach?
Prutex
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2016, o 20:35

Re: Klasa biotechniczna czy biologiczno-chemiczna?

Post autor: Prutex »

Myślę o studiach medycznych, ale wiem jak ciężko się tam dostać i jak wiele pracy trzeba w to włożyć. Chcę mieć też jakieś wyjście awaryjne w razie, gdyby się nie udało.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości