Krystalizacja ałunu chromowego

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Varondus
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2016, o 18:25

Krystalizacja ałunu chromowego

Post autor: Varondus »

Chciałem zkrystalizować ałun chromowy, lecz po podgrzaniu roztworu ten zmienił kolor na ciemno-zielony i niechętnie krystalizuje. Może mi to ktoś wyjaśnić?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Krystalizacja ałunu chromowego

Post autor: adamantan »

No i to są dobre objawy - po podgrzaniu roztworu staje się on zielony (substytucja w sferze koordynacyjnej kationu Cr3+ i związane z nią zmiany pasm absorpcji). Jak zacznie krystalizować to będą to z powrotem fioletowe kryształy. Tylko chyba rozpuściłeś w zbyt dużej ilości wody i dużo wody musi wyparować, aby krystalizacja się rozpoczęła. Rozpuszczalność w temp. 20 stopni wynosi ok. 250 g/l więc jest spora. Odparuj trochę wody i pozostaw w spokoju do krystalizacji.
Varondus
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2016, o 18:25

Re: Krystalizacja ałunu chromowego

Post autor: Varondus »

No właśnie odparowałem dość sporą ilość wody (rozwtór składał się z ok. 200 ml wody i ok. 130g ałunu) a w pewnym momencie roztwór zaczął przypominać wręcz smołę i ni cholery nie chciał krystalizować. Po znaczym zmniejszeniu temperatury roztworu, powstało trochę bardzo kruchych kryształów, ale nie oktaedrów, a bardziej coś w stylu przezroczystych pasków zabarwionych roztworem.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Krystalizacja ałunu chromowego

Post autor: adamantan »

Rozpuść jeszcze raz ale ogrzewaj nie przekraczając 40oC. Dodaj kroplę stęż. H2SO4 (aby cofnąć ewentualną hydrolizę) i odstaw na 10-14 dni do krystalizacji w chłodne miejsce. Aby otrzymać ładne kryształy trzeba trochę poczekać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości