Kryształki wirusa

Fotograficzne zagadki przyrodnicze. Dodawaj zachęcające zdjęcia przyrodnicze do forum i zadaj merytoryczne pytanie do dyskusji
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Kryształki wirusa

Post autor: Vinci »

Z zagęszczonego soku pewnej, zakażonej rośliny można wyodrębnić wirusa w krystalicznej postaci. Kryształki są długie i cienkie, pozornie nie różnią sie niczym od czysto chemicznych związków. Sproszkowany wirus zaszczepiony na roślinie natychmiast przechodzi w postać roztworu i zaczyna żerować na komórkach liści, uruchamiając produkcje kolejnych wirusów.

Na jakiej roślinie występuje owy wirus i kiedy został odkryty?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Kryształki wirusa

Post autor: badger »

czy chodzi o wirus mozaiki tytoniowej atakujący tytoń? odkrył go Wendell Meredith Stanley w 1935r (choroba znana już była wcześniej lecz Stanley pierwszy wykrystalizował wirusa)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kryształki wirusa

Post autor: Medycyna Lwów »

wirus mozaiki tytoniowej?
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Kryształki wirusa

Post autor: beba »

Chodzi o wirus mozaiki tytoniu? W 1889 Martinus Beijerinck odkrył, że po odfiltrowaniu bakterii z soku liści chorej rośliny nadal pozostaje coś, co zakaża inne rośliny. Wirusa TMV wyizolowano i oczyszczono w 1930, a w 1935 Wendell Stanley wyodrębnił i otrzymał go w postaci krystalicznej.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Kryształki wirusa

Post autor: Vinci »

hehehe beba to sie nazywa wyczerpująca wypowiedz . Jak na razie macie wszycy racje.
Magnolia
Posty: 184
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 18:17

Re: Kryształki wirusa

Post autor: Magnolia »

Owy wirus występuje na tytoniu a został odkryty w 1892 r.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Kryształki wirusa

Post autor: arti »

Tom MV

[ Dodano: Nie Sie 26, 2007 23:07 ]
Wiedziałem ze to wirus mozaiki tytoniowej ale musiałem oczywiście sprawdzić i źle skopiowałem a wszystko przez nauczycielkę a mialem nawed o tym film
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość