Krzyzowka genetyczna

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
max3000
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2010, o 22:00

Krzyzowka genetyczna

Post autor: max3000 »

Witam Mam jeszcze jedno zadanko, a mianowicie

mendel krzyzowal ze soba liczne odmiany grochu jadalnego, miedzy innymi wytwarzajacy kwiaty czerwone i biale. Gen determinujacy kwiaty czerwone jest dominujacy w stosunku do allelu wyznaczajacego kwiaty biale. Groch o kwiatach czerwonych moze byc chomozygota dominujaca lub heterozygota

Zadanie, Wyjasnij w jaki sposob mozna okreslic genotyp grochu o kwiatCH czerwonych.

Ja to rozwiazalem w ten sposob ze skrzyzowalem heterozyote z homozyota i wy znaczylem genotyp. AaxAA - A a A A

2 Podaj pelny genotyp osoby chorej na zespol Kinefeltera i wyjasnij podloze genetyczne powstawania tej choroby.

chory to dodatkowy chromosom X np XXY wiec genotyp to X, X, Ygt?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyzowka genetyczna

Post autor: malgosi35 »

1.stosuje się krzyżówkę testową (z homozygotą recesywną). Jeśli była homozygotą to się potomstwo nie rozszczepi, jeśli heterozygotą to w potomstwie będą kwiaty białe i czerwone wstosunku 1:1.
2. 44 autosomy i 3 chromosomy płci. Genotyp 44XXY
max3000
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2010, o 22:00

Re: Krzyzowka genetyczna

Post autor: max3000 »

nie zrozumialem 1. Genotyp to pojedyncze allele, wiec moj sposob tez byl dobry ?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyzowka genetyczna

Post autor: malgosi35 »

max3000 pisze:nie zrozumialem 1. Genotyp to pojedyncze allele, wiec moj sposob tez byl dobry ?
genotyp to skład genetyczny organizmu. W wąskim sensie to zapis np. AA.
Zapis pojedyńczych alleli można zastosować w ustalaniu typó gamet. Jednak ustalenie typów gamet nic nam nie da bo trudno zajarzeć do pojedyńczego np. plemnika i stwierdzić że ma np. A.
Możemy to wydedukować na podstawie potomstwa i ten sposób ci opisałam.
Nie rozumiem twojego zapisu więc nie mogę się ustosunkować do twojego pytania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości