Książka do biologii rozszerzonej

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: sufler »

Witam!
W szkole mam biologię podstawową, ale od pewnego czasu uczę się na poziomie rozszerzonym w domu. Chciałem zakupić sobie podręcznik, a że w szkole mamy podstawowy z operonu, także kierowałem się na to wydawnictwo. Jednak sprzedawca w księgarni odradził mi je i polecił nabyć książki z WSIPu. No to kupiłem te 2 tomy pierwszej części. Najpierw byłem zadowolony, ale po kilku rozdziałach zacząłem mieć wątpliwości, czy w nich na pewno jest wszystko co potrzebne.

No bo na przykład o aparatach Golgiego napisano tylko, że odbywa się w nich sortowanie białek i wysyłanie do miejsc przeznaczenia, kiedy inne źródła podają jeszcze modyfikację białek. Tak samo podali, że w lizosomach panuje środowisko kwaśne, ale nie podano jaki jest mechanizm powstawania tego kwaśnego środowiska, a na maturze roz. z 2008 widziałem takie zadanie. Nie nazwali też wiązania łączącego cukry proste, a w pytaniach na końcu działu tego wymagają.

Pytanie dla tych co posiadają książki WSIPu. Czy waszym zdaniem ten podręcznik jest w ogóle dobry i nadaje się do samodzielnej nauki? Czy w dalszych tomach jest jeszcze rozwinięty temat organelli komórkowych, czy tylko to co jest w I części?
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Dr Cuddy »

Dla mnie książki ze WSiP-u są niewystarczalne.Robiąc zadania,widzę,że wydawnictwo opuściło trochę ważnych info,które naprawdę pomagają.Natomiast jeśli chodzi o Operon to dla mnie czasem jest za bardzo rozbudowany,bądź podaje sprzeczne ze sobą informacje.Z Operonu korzystam,ale tylko żeby coś sobie rozbudować.Dla mnie najlepszym wydawnictwem jest Omega-książki Bukały+notatki z lekcji+vademecum operonowskie myślę,że to najlepsze połączenie
Awatar użytkownika
asqua92
Posty: 576
Rejestracja: 26 mar 2011, o 21:17

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: asqua92 »

Ja korzystam z WSIPu, znaczy ten podręcznik nas obowiązuje jako wymagany na lekcjach ) Ale osobiście to nie jestem z niego zadowolona, raz za mało informacji (nasza nauczycielka połowę rzeczy nam do zeszytu z operonu dyktuje, dwa, piszą tak rozlaźle, jeśli tak to można określić p Nie ma rzeczy ważnych, czasami za to jest sterta niepotrzebnych wywodów autora. Osobiście nie polecam, już Operon lepszy ) Choć podręcznika idealnego nie ma p Na temat innych się nie wypowiem, bo nie miałam styczności, ale ze swojej strony polecam Operon )
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Dr Cuddy »

aha no i za skarbnice wiedzy maturzysty wiele ludzi uważa i poleca Biologię Villego,tylko że to trochę kosztuje
Awatar użytkownika
asqua92
Posty: 576
Rejestracja: 26 mar 2011, o 21:17

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: asqua92 »

Ale to trochę ponad maturę, bardziej do olimpiady biologicznej ja bym polecała
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Dr Cuddy »

no w sumie racja,u mnie dużo osób własnie się uczy do matury z tego-może są ambitni i tyleD o widzę,że w tym roku też piszesz maturkę:D gdzie się potem wybierasz?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Jane Doe »

asqua92, niekoniecznie, są pewne działy dość szczegółowo przedstawione, ale jak przerabiałam rośliny z Villego to nie było wielu nazw, które kojarzyłam z Operonu. Ekologia za to też nie jest jakaś najlepsza.

Myślę, że korzystanie tylko z podręczników nie jest dobrym rozwiązaniem, warto uzupełniać wiedzę z innych źródeł, Ville jest niezły, jeśli o to chodzi. Wszystko w jednym miejscu, a nie rozproszone w trzech podręcznikach. Do Operonu, który jest moim szkolnym zestawem zaglądam rzadko. Nie lubię obrazków, nie wchodzi mi jakoś, tyle kolorów, to mnie strasznie denerwuje. A o niektórych działach napisali po jednej stronie.

Najlepiej słuchać nauczyciela i pisać notatki. Oczywiście to zależy.

sufler, sprzedawcy różne rzeczy doradzają
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Collo »

Jednak sprzedawca w księgarni odradził mi je i polecił nabyć książki z WSIPu. No to kupiłem te 2 tomy pierwszej części. Najpierw byłem zadowolony, ale po kilku rozdziałach zacząłem mieć wątpliwości, czy w nich na pewno jest wszystko co potrzebne.
Nie zawsze trzeba ufać sprzedawcy

Jak dla mnie najlepszym podręcznikiem do rozszerzenie z biologii jest Operon. PWN wypożyczyłem kiedyś z biblioteki i od razu na następny dzień oddałem, nic mi się w tej książce nie podobało. WSiP jest raczej mało znany raczej niewiele szkół z niego korzysta i pewnie uczniowie też jakoś nie darzą go sympatią.
Awatar użytkownika
asqua92
Posty: 576
Rejestracja: 26 mar 2011, o 21:17

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: asqua92 »

Colloportus, Ja go nie darzę na pewno

JaneDoe, Co kto woli Do mnie Operon przemawia, na pewno nie jest to podręcznik idealny, bo takiego nie ma, ale uzupełniony notatkami z lekcji daje radę

Dr Cuddy, Gdzie mnie przyjmą DD chciałabym na lekarski do Poznania najlepiej ale papiery złożę też do Zabrza i Lublina
A ty?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Jane Doe »

asqua92, właśnie. Ja polecam uzupełnianie. A notatki z lekcji to dla mnie prawdziwy skarb. Oczywiście wszystko zależy od nauczyciela.
BudynKK
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 20:44

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: BudynKK »

Cześć

Podłączę się pod temat, czy stare i nowe wydanie podręcznika z Operonu poz. rozszerzony różnią się znacząco? Które polecacie kupić?
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Collo »

BudynKK pisze:Cześć

Podłączę się pod temat, czy stare i nowe wydanie podręcznika z Operonu poz. rozszerzony różnią się znacząco? Które polecacie kupić?
Praktycznie niczym
Treść i liczba stron jest ta sama. Różnica polega tylko na zmianie okładki i większej kolorystyki wewnątrz książki
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Książka do biologii rozszerzonej

Post autor: Dr Cuddy »

Dr Cuddy, Gdzie mnie przyjmą DD chciałabym na lekarski do Poznania najlepiej ale papiery złożę też do Zabrza i Lublina
A ty? [/quote]

no ja też Zabrze,Lublin,Kraków. Dobra bo trochę tu offtopujemy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości