Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1718 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 115  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lip 2010, o 19:33 

Jeśli mogę wrzucić swoje 3 grosze to tak: potwierdzam, że nie ma nic cenniejszego niż własne notatki :) Poza tym korzystałam z podręczników WSiP (w szkole), osobiście ich nie polecam. Za to mogę dużo dobrego powiedzieć o serii podręczników Bukały ("Trening przed maturą"). Wprawdzie jest trochę informacji ponad program, ale myślę, że jak ktoś się biologią interesuje to to mu nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o "Biologia. Jedność i różnorodność" PWN to korzystałam z niej jeżeli pozostawały jakieś niezrozumiałe dla mnie kwestie - zwłaszcza genetyka jest (moim zdaniem) genialnie wytłumaczona.
Wynik matury z bio - 92% :)

PostNapisane: 10 lip 2010, o 19:46 

vanille, gratuluję wyniku, za taką ilość punktów chyba bym wyskoczyła z siebie :) Szykuję się na tyle za rok, haha :D

Jeśli chodzi o biologiczne podręczniki:
*o serii MAC ani PWN nie potrafię się wypowiedzieć, bo nie korzystałam ;]
*podręczniki Operonu,jak i vademecum, mimo bajeranckich kolorów i innych szmerów-bajerów, odstraszały mnie od samego początku. Nie potrafiłam się z nich nauczyć tak, aby uzyskana wiedza mnie 'zadowoliła' na 100% :D
*co do książek Barbary Bukały - jak dla mnie rewelacja :) Fakt, odbiega sporo ponad program [zwłaszcza w pozycji 'Metabolizm' oraz 'Fizjologia zwierząt z elementami fizjologii człowieka"], ale za to jak 'przyjemnie' :) Może i są to informacje nieprzydatne na maturę, ale mnie wyjątkowo zaciekawiły i w jakimś stopniu uważam je za przydatne do dalszego kształcenia, a konkretnie - na medycynę :)
W książkach tych podobały mi się zadania na myślenie, które same w sobie są nauką, bo często bez spojrzenia w odpowiedź nie da rady :D Dodatkowo tabelki, schematy, bardzo, bardzo czytelne. Wydatek na cały zestaw dość spory, ale w internecie na oficjalnej stronce są promocje 8)

PostNapisane: 10 lip 2010, o 20:38 

Ja tak samo miałam problem z tymi zadaniami (Bukała), ale dzięki temu, że z tyłu są odpowiedzi można sobie wiedzę na dany temat jeszcze bardziej poukładać. Jak dla mnie naprawdę książki godne polecenia, zwłaszcza dla tych, których interesuje nie tylko matura ale też biologia sama w sobie :)

PostNapisane: 10 lip 2010, o 20:40 

A te książki Bukały, to podręcznik czy tylko vademecum w skróconej formie w sensie?

PostNapisane: 10 lip 2010, o 20:47 

To jest kilka podręczników :) M.in. genetyka, fizjologia roślin, fizjologia zwierząt i człowieka, metabolizm komórki itp

PostNapisane: 10 lip 2010, o 22:24 

Jest też ewolucjonizm - absolutnie zbędna książka, bo na maturze i Operon serwuje wiadomości ponad program, a co dopiero tutaj ;]
Ostatnio nowością z tej serii jest 'Bakterie, rośliny,grzyby' - tego mi zawsze akurat brakowało do nauki w tych książkach ;] Nie widziałam jeszcze tej pozycji, ale wnioskując po większości z nich, na pewno jest dobra ;]

PostNapisane: 10 lip 2010, o 22:26 

Czyli, które najlepiej wziąć?
I jeśli wezmę te to zastąpią mi Operon np?

PostNapisane: 10 lip 2010, o 22:34 

Hmmm no w moim akurat przypadku tak to było ;) W szkole korzystałam [w sumie 'korzystałam' to za dużo powiedziane] z Operonu, ale w domu moja nauka polegała tylko na tych książkach Omegi.
Myślę, że napierw powinnaś wybrać się do księgarni, przejrzeć choćby jedną z tych książek i ocenić, czy taka forma, jaką prezentuje, odpowiada Ci :)

Z tego co słyszałam dobrą książką do biologii, którą ceni sie od lat, jest Biologia Villee'go. Cegła spora, ale podobno uczy się z niej dobrze ;)

PostNapisane: 10 lip 2010, o 22:43 

Noo cegła, która 150 zł kosztuje ;] ;)
Jeśli zobaczę ją w księgarni, to przejrzę a wtedy ewentualnie można decydować czy to inwestycja na przyszłość, czy wyrzucanie kasy w błoto :)

PostNapisane: 10 lip 2010, o 22:57 

Jeśli chcesz się zaopatrzyć w cegłę to bardziej bym polecała "Biologia. Jedność i różnorodność". Jest chyba nawet trochę tańsza. Ale najlepiej będzie jak sama obie sobie przejrzysz, wiadomo, każdemu co innego odpowiada :)

PostNapisane: 10 lip 2010, o 23:01 

Na razie zainteresuję się tymi książkami Omegi, ja mam do biologii tego wydawnictwa "notatki z lekcji" i uważam, że to bardzo fajna rzecz. Lubię jak jest wypunktowane :D

PostNapisane: 10 lip 2010, o 23:16 

a czy ktoś sie oriantuje co jest w książce "zagadnienia maturalne" z wydawnictwa omega?może to jest cos w rodzaju vademecum? a korzystał ktoś albo miał chociaż w rękach zbiory zadań z biologii z omegi?jak sie one prezentuja?mogą sie przydac?co do książek o których tu wspomnieliscie to wiele osób poleca villego jako dobrą książke do poczytania dla samego siebie a nie koniecznie pod mature bo zakres materialu jest tam bardzo rozszerzony ale podobno wiele rzeczy można sobie uzupełnić tą książką jeśli czegoś się nie rozumie :) co do operonu to ja zdecydowanie odradzam podręczniki a juz w szczególności vademecum w którym jest przerost formy nad treścią ale niektórzy te książki chwala :o ja polecam repetytorium takie zielone z wydawnictwa greg do szybkiego powtórzenia najważniejszych informacji :) jak dla mnie napisane zrozumiałym językiem nie tak jak operon w którym niektóre fragmenty musiałam czytać po kilka razy żeby do końca zrozumiec.. :roll:

PostNapisane: 11 lip 2010, o 00:18 

Czesc
Moglibyscie podac pełne tytuly wraz z autorami? Nigdy nie miałem stycznością z biologią, kompletne zero a musze za rok pisac z tego maturke (rozszerzenie). Dlatego prosze uprzejmie o jakieś nakierowanie :P

PostNapisane: 11 lip 2010, o 00:39 

Cytuj:
a musze za rok pisac z tego maturke (rozszerzenie)

muszę czy chcę?

Cytuj:
Moglibyscie podac pełne tytuly wraz z autorami?

a dokładnie? wiesz, na forum jest już kilka tematów na temat książek, autorów, itd. wystarczy zerknąć

Cytuj:
ja polecam repetytorium takie zielone z wydawnictwa greg do szybkiego powtórzenia najważniejszych informacji jak dla mnie napisane zrozumiałym językiem nie tak jak operon w którym niektóre fragmenty musiałam czytać po kilka razy żeby do końca zrozumiec..

asienka_berta, tą książeczkę masz na myśli? http://www.nokaut.pl/ksiazki/repetytori ... logia.html

PostNapisane: 11 lip 2010, o 10:32 

Cytuj:
asienka_berta, tą książeczkę masz na myśli? http://www.nokaut.pl/ksiazki/repetytori ... logia.html

tak właśnie tą

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1718 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 115  Następna strona