ktora liczba?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

ktora liczba?

Post autor: bear663 »

ktora liczba kwantowa i w jaki sposob okresla liczbe orbitali danej podpowloki ?


jest to m pomozcie
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: ktora liczba?

Post autor: ulala »

magnetyczna liczba kwantowa ml zawira sie w przediale -l . 0 +l czy nie wyczytasz z niej ile jest orbitali. dopiro przypisujac pobocznej liczbie kwantowej magnetyczne liczby kwantowe dowiesz sie ile jest orbitali w podpowloce [liczac je]
np n=2 l = 0 ms= 0
l= 1 ms =

-1
0
1
razem 4. czyli w podpowloce l=1 znajduja sie 3 poziomy orbitalne, a w l=0 1 orbital jasne?
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: ktora liczba?

Post autor: lizard_kain »

słusznie liczbę orbitali danej podpowłoki określa liczba magnetyczna! określa ona również ułożenie tych orbitali w układzie kartezjańskim tzn. ich ułożenie przestrzenne pozdrawiam
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

:)

Post autor: bear663 »

DZIEKI BARDZO ZA POMOC teraz juz wiem o co chodzi w tych liczbach kwantowych dzeki wam ))




mam takie pytanie dotyczace hybrydyzacji jeszcze jak rysujemy hybrydyzacje jonow n NO3-, czy Na+ ROBIMY PODOBNIE JAK W ZWYLUCH PIERWIASTKACH KATIONY I ANIONY TEZ ULEGAJA WZUBEDZENIU?

ehh///
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: ktora liczba?

Post autor: lizard_kain »

w przpadku w którym napisałes wydaje mi się że hybrydyzacji nie zakładamu tzn. w przypadku jonu Na+ napewno nie bo po co. Z kolei w przypadku jonu NO3- to zależy czy kwas od którego pochodzi dany jon w tym przypadku od HNO3 ulega hybrydyzacji(jestem prawie pewny że nie)! Oczywiście istnieją jony w których zakładamy hybrydycaję jak np. jon NH4+ który pochodzi od NH3 w którym atom azotu przyjmuje hybrydyzację sp3(dlatego jon at.N w NH4+ też przyjmuje takową) Niewiem czy udało mi się odpowiedziec , moze jeszcze ktos cos dołoży! SERDECZNIE POZDRAWIAM
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

yhyy

Post autor: bear663 »

dzikuje bardzo wszystkim za pomoc troche mi juz rozjasniliscie umysl ale bede nadal pytal bo mam mal watpliwosci nie do konca umiem


a wiec .
jak mam narysowac hybrydyzacje to mage najpierw skorzystac z metodyVSER aby wiedziec jaki ksztalt bedzie miec czasreczka czy jest to zbedne

zaciekawilo mnie to wlasnie bo metoda VSEPR obluczamy ksztalty czasteczek dla jonow np CO3- nedsie miec sp2 czyli trojkatny a SO4 2- sp3 czyli rygonalny jony te trez mozemy przedstawic za pomoca rusynku ?


i jeszcze jedno w przypafku czasteczki SO3 obliczylem metoda VSEPR i mi wyszlo ze bedzie miec ona ksztalt sp2 S ma konfiguracje 3s2 3p4 po wzbudzeniu bedzie miec 3s1 3p5 czyli bedzie miec dwa wolne elektrony zeby je polaczyc z tlenem a co za pozostaltm trzecim tlenem ? pomoze mi ktos bede wdzuieczny

pozdrawiam
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: ktora liczba?

Post autor: lizard_kain »

oczywiście w przpypadku jonów również mozesz przedstawic ksztalt tychze jonów graficznie! jon SO3 przyjumuje hybrydyzacje sp3 - oblicz jeszcze raz uwzględniając teraz 2 nowe elektrony walencyjne(nie zapominaj że jon SO3 2- posiada teraz dodatkowe 2 elektrony o czym informuje nas indeks 2-) pozdrawiam !

[ Dodano: Wto Wrz 25, 2007 22:10 ]
chciałbym wnieśc jeszcze drobną poprawkę do mojego przed ostatniego postu - otóż nie zawsze musi byc tak jak w przypadku NH4+ , gdzie stan hybrydyzacji przyjumjemy taki jak związku od którego pochodzi! isteniej wiele jonów w których ta reguła nie obowiązyje np BrF2+ (sp3) pochodzi od BrF3(sp3d) Za wszelkie nieścisłości przepraszam!
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

Re: ktora liczba?

Post autor: bear663 »

dziki ale minie chodzilo o narysowani jony so3 2- tylko czasteczki SO3 // i juz sam nie wiem jak to zrobic bo ona po2wzudzeniu ma tylko 2 elektronyniesparowane a sa trzy atomy tlenu ehhh to jest trudne /



moglbys mi to jakos wytlumaczyc pokolei bede wdzieczny moze na gg ? )
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: ktora liczba?

Post autor: lizard_kain »

at.S w SO3 rzeczywiście przyjumje hybrydyzację sp2. r - cząsteczka bedzie miała kształt trójkąta równobocznego (kąte między wiązaniami - 120 stopni) orbitale p at. tlenu nakładają się na orbitale shybrydyzowane sp2 - są ich 3

[ Dodano: Wto Wrz 25, 2007 23:50 ]
rozrysuj sobie strukturalnie cząst. SO3 - występuje tu 1 wiązanie podwójne (S=O) oraz 2 wiązania koordynacyjne. teraz rozrysuj sobie kratkowo elektrony walencyjne SO3 , a następnie załóż hybrydyzację - 3s1 a 3px2 3py2 oraz 3pz1! zakładając hybrydyzację sp2 widzimy że zostanie jeden orbital p nieshybrydyzowany - będzie współtworzył wiązanie podwójne z hybrydą sp. Zostały nam jeszcze 2 hybrydy sp zapełnione elektronami(na każdej znajduje się para) to właśnie one bedą tworzyły wiązanie koordynacyjne! oczywiście na efekt wizualny to nie wpływa - cząst. ma kształt trygonalny! POZDRAWIAM!
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

....

Post autor: bear663 »

a jak to bedzie z hybrydyzacja jonow na lekcji obliczalismy typ hybrydyzacji dla jonu CO32- i wyszlo nm ze bedzie sp2



jak rysujemy ta czasteczke bo nie wioem jak sie do tego zabrac // ehhh][
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: ktora liczba?

Post autor: lizard_kain »

niewątpliwie masz rację hybrydyzacja jonu CO32- wynosi sp2! jak sobie rozrysujesz kratkowo i założysz stan wzbudzony to na każdym orbitalu walencyjnym (kratce) znajdzie się 1 elektron! ponieważ hybrydyzacja wynosi sp2 jeden orbital p nie bierze udziału w hybrydyzacji(nakłada siębocznie z orbitalem p pochodzącym od at.O i współtworzy wiąznie podwójne) Cząsteczka ma kształt trygonalny! POZDRAWIAM
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

Re: ktora liczba?

Post autor: bear663 »

pilne ja ustalic stonie utleniania dla pierwiastków grup pobocznych?

stopnie utleniania Mn wynosza od II - DO VII bo liczba elektroniw walencyjnych wynosi 6 latego jest 6 a 2 bo tyle jest na ostaniej powloce 4s


a dla Cr mamy stopnie II, III, VI

4s1 3d5 ma konfiguracje dlaczego mamy takie stopnie utlenianie a dla Cu stopnie wynossza od I do III dlaczego tak

ma on konfiguracje 4s1 3d10

moglby mi tos to wyjasnic dobrze i szybko ) pilne

[ Dodano: Sro Wrz 26, 2007 21:38 ]
lizard a kiedy bede wiedziec ze jest wiazanie podwojne czy pojedyncze? a to wiazanie chyba nie ma wplywu na ksztalt czastczki ? jak to jest odp
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości