Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: ola-haran »

Mam nowy 5 letni program, z tym że staż jednak wraca. Egzamin też mieliśmy z aktorami - mnie się trafiła do wywiadu pani, dość szczupła z dużym brzuchem (myślałam że specjalnie taką dali żeby sprawdzić czy poza standardowymi pytaniami również obserwujemy pacjentów), ale nic podczas rozmowy nie wspomniała o swym stanie za to powiedziała coś na temat tego że miesiączkę miała kilka miesięcy temu. Ja na to - rozumiem że jest pani w ciąży ? A ona twardo - nie. Strasznie się zawstydziłam bo myślałam że ubliżyłam tej kobiecie, potem okazało się że tak naprawdę była w ciąży tylko nei miała tego w scenariuszu.

U nas labnuki trwają do 5 roku.
I jeśli chodzi o naukę z pytań to potem jest tylko gorzej (lepiej? ) - chirurgia, okulistyka, laryngologia i mnóstwo, mnóstwo innych przedmiotów to trzepanie pytań (wiadomo, raz wejdą, raz nie ale pytania to podstawa ) Pediatria za to potrafi zaskoczyć no i może parę innych katedr.
Ludzie myślą że na medycynie nie ma życia a tak naprawdę od 3-4 roku można spokojnie sobie pracować (ja pracowałam jako kelnerka i potrafiłam wyrobić 140 h miesięcznie), jest czas na życie towarzyskie, oglądanie seriali i byczenie się. A w sesji trzeba przycisnąć ale tak poza tym - high life Aż się boję co będzie jak się przeniosę do Olsztyna, tak mnie ten CMUJ rozleniwił
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Blade7 »

Rzeczywiście labnuki do 5 roku, sprawdziłem w planie studiów Miło słyszeć (czytać ) że przyszłe (dla mnie ) lata będą luźniejsze bo jednak, jak do tej pory, moim życiem są studia. A dlaczego się przenosisz? Mam koleżankę w Olsztynie, podobno rygor jak w wojsku i strasznie ich cisną bo uczelnia chyba ma aspiracje do zostania jedną z lepszych w kraju
ola-haran
Posty: 20
Rejestracja: 3 sie 2011, o 11:43

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: ola-haran »

Później będzie lepiej, zobaczysz. Najgorszy 1 rok, 2 też jest nauka a na 3 to poza farmą to już luzik. A 4 to naprawdę można się wynudzić I to nie tylko moja opinia. Przenoszę się (a raczej będę się o to starać) bo pochodzę z okolic Olsztyna a 20 października tego roku mam termin porodu i finansowo i czasowo (pomoc rodziców czasem przy dziecku) mogę nie podołać będąc sama w Krakowie tylko z chłopakiem. Poza tym powietrze, wielkie miasto, lepiej będzie dziecku mieszkając pod Olsztynem Planuję rok dziekanki, odrobić różnice programowe i na 5 rok iść normalnie, a jak wyjdzie to nie wiem. Na razie wszyscy straszą Olsztynem ale z doświadczenia wiem że ludzie na medycynie lubią narzekać na swoje uczelnie a najczęściej nie taki diabeł straszny :p
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: promyczek14175 »

Polecam Bydgoszcz, na pewno wyższy poziom od Szczecina, gdzie anatomia jest po polsku chociażby i dość łatwo mieć zwolnienia z egzaminów
Ogarnięta kadra, studenci.? Zależy, na kogo trafisz, u mnie na roku ostatnio same spiny, ale może to atmosfera sesji A dr W. bardzo fajny człowiek i kontaktowy
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: ryniofit8000 »

promyczek14175, ocenianie poziomu na podstawie anatomii i w ogóle pierwszego roku to kiepskie kryterium. Ważniejsze są lata kliniczne.
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: promyczek14175 »

rynio, na razie wypowiadam się o tym, czego doświadczyłam
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Argentum »

Anatomia po polsku, racja. A zwolnienie z egzaminu mają. 3 osoby na roku z całej puli studentów leka i lek-denta. Rzeczywiście, zajebiście łatwo o zwolnienie hehehe. A z histo, zwolnienie załatwiły sobie. dwie osoby na roku (czad ).
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: promyczek14175 »

Za moich czasów z histologii było z około 10-15 osób zwolnionych, a zerówki miało z anaty z 30 osób, widocznie teraz pozmieniało się Z biolo molo połowa roku zwolniona
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Mårran »

A ja z perspektywy powiadam wam, że poziom korelacji trudniej zdać mało istotny przedmiot dla lekarza a praktyczna wiedza wyniesiona ze studiów jest, uwaga, żaden.
Pani Buka
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: jacekp-bio »

promyczek14175 pisze:Za moich czasów z histologii było z około 10-15 osób zwolnionych, a zerówki miało z anaty z 30 osób, widocznie teraz pozmieniało się Z biolo molo połowa roku zwolniona
i potem przychodzi biolog molekularny do lekarza D i krew go zalewa - czy mi się tylko wydaje czy wiedza lekarzy dot. analizy wyników badań krwi znacząco się pogorszyła ?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: persil1991 »

jacekp-bio pisze: i potem przychodzi biolog molekularny do lekarza D i krew go zalewa - czy mi się tylko wydaje czy wiedza lekarzy dot. analizy wyników badań krwi znacząco się pogorszyła ?
A co ma biologia molekularna do umiejętności analizy wyników badań krwi przez lekarza? Chyba że to były dwa niepowiązane ze sobą zdania.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: Piotrr »

[mod] wydaje mi się że Jacek powiedział to bardziej ironicznie w odniesieniu do promyczka

Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Który UM jest najlepszy? - czyli plusy i minusy

Post autor: jacekp-bio »

persil1991 pisze:A co ma biologia molekularna do umiejętności analizy wyników badań krwi przez lekarza? Chyba że to były dwa niepowiązane ze sobą zdania.
To były jak najbardziej powiązane ironiczne dwa zdania jak stwierdził Piotrr. Markery wykorzystywane przy analizie HCV/HBV/HPV/HIV ilościowe i jakościowe to typowa biologia molekularna. Podobnie jak Mutacja G20210A w genie protrombiny, V Leiden,MTHFR, detekcja polimorfizmu w genie ACE, test na helicobacter pylori, BRCA1 i masa innych. [mod] lekarze nie znają tych testów . Szok zaliczyłem u lekarza kiedy test na HCV kiedy test przeciwciał dał wynik (+/-) a test PCR dał wynik (-) a lekarz stwierdził - no jest pan chory ! a chorobę zakończyłem usunięcie zarośniętego pęcherzyka żółciowego. Nie opiszę jazd z sanepidem. Ilu ludzi jednak zna testy, a ilu daje się zwodzić to inna sprawa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości