Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

Post autor: plankk »

W Witwoskim znalazłam zadanie: Podaj jaki będzie produkt transkrypcji w wyniku działania kwasu azotowego(III) na trójkę nukelotydów: TAC."

W internecie znalazłam (w Biologii Villeeego oraz Biologia. Jedność i różnorodność niczego nie znalazłam), że:
Kwas azotowy (III) - adenina jest zamieniana w hipoksantynę, która działa jak guanina, zamiast pary adenina - tymina powstaje guanina - cytozyna.
Czyli myślałam, że Ahipoksantynę, czyli komplementarna C, a więc poprawną odp. będzie ACG. Jak sprawdziałam w odpowiedziach jest: ACA.

Dalej zaczęłam szukać i wszędzie powtarza się informacja: kwas azotowy III – HNO2, który powoduje dezaminację (usuwa grupy NH2) zasad azotowych co prowadzi do zmiany zasad cytozyny na uracyl, itp.

Co tłumaczyłoby czemu CU, czyli komplementarna będzie A.

Czy dobrze rozumuje? Czy to są dwie jedyne mutacje jakie wywołuje HNO2? Czyli ani T ani G nie są ruszane?
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

Post autor: plankk »

Nikt nic nie wie? Jest to zadanie 857 z tegorzocznego I tomu Witowskiego. Nie uwierzę, że nikt tego na forum nie robił.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

Post autor: North »

Kwas azotowy (III) powoduje zmianę cytozyny do uracylu oraz adeniny do analogu guaniny (oba procesy polegają właśnie na deaminicja). Z TAC otrzymamy tym samym TGU, do którego komplementarne jest ACA.
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

Post autor: plankk »

Dzięki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość