kwasica metaboliczna - Jak to wszystko po kolei wygląda ?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

kwasica metaboliczna - Jak to wszystko po kolei wygląda ?

Post autor: muffina »

Nie chcę tu zapytać o to czym ona jest bo wiem ale nie potrafię dojść do mechanizmów jej powstawania i nie mogę też tego znaleźć w żadnej książce .
Na przykładzie stanu nagromadzenia kwasu mlekowego w organizmie :
Kwas mlekowy dysocjuje ,z wątroby trafia do krwi . Jest on silniejszy niż węglowy więc wypiera HCO3- z wodorowęglanów sodu i tworzy sole z jonami Na+ , Drugi składnik pochodzący z dysocjacji tego kwasu trafia też do krwi tj. H+ i powoduje wzrost stęż. H+ i spadek pH krwi . I tu zaczynają się schody . Co dzieje się dalej ? Czy nie popełniłam błędu gdzieś wcześniej ?
Kwasica metaboliczna charakteryzuje się z reguły spadkiem pH i wzrostem pCO2 i spadkiem HCO3- ale dlaczego ?
HC03 +H+ CO2 +H2O , rozumiem ze w momencie wyparcia wodorowęglanu z soli sodu przeważa ta reakcja nad odwrotną ( ? )
Ale pamiętam też z fizjo ,ze CO2 wydalane w większej ilości przez płuca pochodzi już tak jakby z kawsu mlekowego nie z wodorowęglanu sodu . Więc jaka jest potem sekwencja zdarzeń ?
Chodzi mi powstawanie kwasicy i tego mechanizmy a nie występujące już później mechanizmy kompensacji oddechowej !

Z góry dziękuję każdemu kto spróbuje mi pomóc !
annecczk276
Posty: 5
Rejestracja: 11 gru 2016, o 10:07

Re: kwasica metaboliczna - Jak to wszystko po kolei wygląda

Post autor: annecczk276 »

Też mnie interesuje ten temat, na razie czekam na kilka książek w bibliotece. Jak je zdobędę, to dam znać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości