Lek w wieku 26 lat

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
invictus
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2016, o 00:39

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: invictus »

Amani pisze:Tylko nie uzyskacie więcej miejsc na lukratywniejszych speckach w połączeniu ze wzrostem płac na rezydenturach.
Niepotrzebne spekulacje i gdybanie.
Zobaczymy na jakie kroki zdecydują się rezydenci, jeżeli nie uzyskają minimalnego profitu.
Na razie wszyscy dbają, aby nie ucierpieli pacjenci, ale do czego to się posunie dalej, tego nie wie nikt.
W UK też walczą zaciekle. Prędzej czy później rząd musi dać podwyżki, a rynek zdrowia też będzie potrzebował specjalistów, więc miejsca będą musiały się zrobić.
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: Amani »

Sam napisałeś że na okulistyke nie mają co liczyć, a jak już dadzą to 3 miejsca na krzyż.

invictus
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2016, o 00:39

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: invictus »

Amani pisze:Sam napisałeś że na okulistykę nie mają co liczyć, a jak już dadzą to 3 miejsca na krzyż.
Bo to jest akurat prawda, ale napisałem też, że są miejsca dla ludzi ze środowiska (tzw protegowani), ale też dają kilka miejsc rezydenckich, przeważnie z nich korzystają najlepsi, którzy piszą bardzo dobrze lek w granicach 85%.

W związku z tym na razie rynek jest zamknięty, ale wraz ze wzrostem popytu wzrośnie podaż, ale to też zajmą ludzie z super wynikami z LEKów, albo ludzie na wolontariatach )

Tylko temat jest o tym, czy warto pracować i zarabiać jak sprzedawca w Biedronce i Lidlu w wieku 40lat, który nie ma ani rodziny, ani wolnego czasu
Awatar użytkownika
_kajka_
Posty: 52
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 08:08

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: _kajka_ »

invictus pisze: W UK też walczą zaciekle. Prędzej czy później rząd musi dać podwyżki, a rynek zdrowia też będzie potrzebował specjalistów, więc miejsca będą musiały się zrobić.
Siedzę obecnie w UK na studiach i widzę, że sytuacja daje wiele do życzenia. Zresztą gdzie nie? NHS wielu dało już popalić, a Jeremy Hunt to. Nieciekawa postać.

Pytasz, invictus, po jaką. po co my się pchamy na te studia. Otóż nie ty jeden zderzyłeś się z rzeczywistością, która wcale nie tak różowo wygląda na kierunkach matematyczno-informatycznych. Owszem, jest praca, ale za jaką cenę. Również 50h w tygodniu spędzone w MS Excelu. Czy to taka ciekawa perspektywa? Piszę z własnego doświadczenia po przepracowaniu wielu godzin w wielkiej korpo w UK.
Tak jak to mówią na Wyspach, the grass is always greener on the other side. Gdzie byś nie poszedł, tam będą narzekać.
Nie wiem, być może w wieku 23 lat i na ostatnim roku magisterki w UK wciąż daje mi się we znaki naiwność, połączona z brakiem pierwszorzędnej znajomości zawodu lekarskiego. Nie pozostaje mi wszakże nic więcej, niż zderzyć się z tą rzeczywistością łeb w łeb.
invictus
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2016, o 00:39

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: invictus »

_kajka_ pisze:Pytasz, invictus, po jaką. po co my się pchamy na te studia. Otóż nie ty jeden zderzyłeś się z rzeczywistością, która wcale nie tak różowo wygląda na kierunkach matematyczno-informatycznych. Owszem, jest praca, ale za jaką cenę. Również 50h w tygodniu spędzone w MS Excelu.
Jeżeli po studiach informatycznych pracujesz w excelu, to tak jakby po studiach z medycyny być stażystą i się nie rozwijać.
No sorry, ale znając w jakimś stopniu języki programowania C++, jave można zarobić niesamowity hajs. Już nie wspominając o odpowiedzialności zawodowej.
_kajka_ pisze:Tak jak to mówią na Wyspach, the grass is always greener on the other side. Gdzie byś nie poszedł, tam będą narzekać.
Bazuję na opinii kuzyna i przyjaciół którzy będąc przeciętnymi programistami zarabiają podobny hajs do lekarza ze specjalizacją i to po licencjacie, bo jak wspominają nie opłaca im się kończyć mgr, bo to im nic zawodowo nie poprawi
_kajka_ pisze:Nie wiem, być może w wieku 23 lat i na ostatnim roku magisterki w UK wciąż daje mi się we znaki naiwność, połączona z brakiem pierwszorzędnej znajomości zawodu lekarskiego. Nie pozostaje mi wszakże nic więcej, niż zderzyć się z tą rzeczywistością łeb w łeb.
Zdecydowanie naiwność.
Jeżeli rozpoczniesz studia w Polsce, które teraz są zmodyfikowane i trwają 5 lat, to będziesz miała ciężki problem z nostryfikacją dyplomu za granicą.
Pewnie umożliwią to, ale zanim zdasz wszystkie zaległości, to minimum stracisz kolejny rok na formalnościach i nauce do egzaminów.
Tak samo staż w UK trwa z tego co wiem 2 lata i nie wybierasz sobie miasta, a przydział dostajesz z góry. To wiem od znajomego, który idzie tą krętą drogą.

W Niemczech, Norwegii, Szwecji też coraz ciężej wyjechać na rezydenturę.
Podnoszą ciągle kwalifikacje i teraz nastawili się głównie na przyjmowanie specjalistów.

Generalnie rzecz biorąc najprawdopodobniej czeka Cię rezydentura w Polsce za średnią krajową (+ 72h dyżurów tyg w POZ, NOCH ewentualnie pogotowiu)
Będziesz miała ok 30lata i dopiero rozpoczniesz karierę w zawodzie. Jak będziesz miała dzieci to możesz ich rzadko widywać, chyba że bogaty mąż będzie Cię utrzymywał.

Sorry, że może was zniechęcam i krytykuje swoją przyszłą pracę, ale sam też się rozczarowałem, i chce żebyście poznali i tą negatywną stronę szybciej niż później.
Polecam zainteresować się o co walczą młodzi lekarze w Polsce.
Rozumiem poprawianie matury 1,2,3 razy, ale zaczynając tą przygodę po 5 latach innego życia i zapewne wyobrażanie sobie dużych zarobków jest iluzją, straszną iluzją.
Na pewno będąc specjalistą można godnie zarabiać, ale cała droga do tego jest bardzo długa (ok 11-12lat).

Już więcej wam nie spamuje, ale zostawiam was z retorycznym pytaniem.

Pytanie tylko czy nie szkoda wam tracić życia w oczekiwaniu na lepsza przyszłość?
Czy nie lepiej pójść na studia, które trwają 3 lata, max 5 lat ale po tym jesteście fachowcami z godziwą pensją? Albo jakieś podyplomowe biznesowe?
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: Amani »

Studia lekarskim trwają 6 lat, powielasz stereotyp który krąży jako niby skrocili studia co jakiś debil wymyślił. 6 rok to praktyczne kształcenie a nie staż. Studia czasowo nadal trwają 6 lat.

invictus
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2016, o 00:39

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: invictus »

Amani pisze:Studia lekarskim trwają 6 lat, powielasz stereotyp który krąży jako niby skrocili studia co jakiś debil wymyślił. 6 rok to praktyczne kształcenie a nie staż. Studia czasowo nadal trwają 6 lat.
Eh, widzę że wiesz, że coś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele.

Zależy jak na to patrząc. Do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu w starym systemie trzeba odbyć roczny staż. Czyli 6lat studiów +1rok stażu. =7lat

Po zmianie systemu studia trwają 5 lat + 1 rok stażu bezpłatnego do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu =6lat

Jaki był sens tego systemu?
Po pierwsze, skrócenia o rok czasu kształcenia czyli zwiększenie w krótszym czasie liczby lekarzy oraz oszczędność na stażu.
Po drugie i to bardziej prawdopodobne utrudnić absolwentom opuszczanie kraju.

Dlaczego utrudniają?
Ponieważ po zmianie sytemu, wszystkie przedmioty zostały okrojone z liczby godzin, czyli np. zamiast bloków 2 tyg trwają 1 tydz (klinicyści skarżą się, że nie mogą przekazać minimum wiedzy w tydz z tych najważnieszych przedmiotów, przez co cierpi jakość kształcenia).
Ale dzięki temu państwo utrudniło proces nostryfikacji dyplomu przez zagraniczne uczelnie ponieważ za granicą nie pokrywają się sumy ECTSów przedmiotów analogicznych i liczby godzin zajęć co sprawia, że absolwent musi ten przedmiot zaliczyć na uczelni nostryfikującej i oczywiście za niego zapłacić.

Może zagraniczne uczelnie obejdą jakoś ten proces, bo fajnie mieć wykształconego pracownika za darmo.
A może się nie sprawdzi ten eksperyment i w Polsce wrócą do starego sprawdzonego systemu szkolenia. Zobaczymy.
invictus
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2016, o 00:39

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: invictus »

*staż = praktyczne kształcenie
W starym był on płatny prze Ministerstwo Zdrowia, a teraz wpadli na pomysł, żeby włączyć to w lata studiów.

To tak w gwoli ścisłości.
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: Amani »

No właśnie to ty nie zrozumiałeś i wyszło na moje przecież piszę że studia trwają 6 lat a nie 5, skoro pseudostaż jest wliczony w studia to są to nadal studia. To wejdż sobie na opisy kierunków na pierwszej lepszej uczelni i jak byk pisze że 6 lat trwają.A jestem bardzo dobrze zorientowana i wiem co to Porozumienie Rezydentów.

W ogóle czemu się jeszcze randomlogin nie odezwał jako strażnik rzetelnych informacji (pewnie cierpliwość mu się skończyła ), padło sformułowanie, że studia trwają w nowym systemie 5 lat".
Lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
invictus
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2016, o 00:39

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: invictus »

Spokojnie.
Zrozumiałem i napisałem, że zależy jak na to spojrzeć.

Śmieszne jest to, że naprawdę to jeszcze sami wykładowcy nie są pewni czy uda im się zmieścić wszystko w 5lat i prawdopodobnie będą mieć jeszcze jakieś egzaminy na tym roku stricte praktycznym
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: Amani »

Invictus sądzę że twoje argumenty, które tu przytoczyłeś nie przemówią do rozsądku mających klapki na oczach.
Lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Awatar użytkownika
Myshaaa
Posty: 89
Rejestracja: 19 lip 2008, o 08:03

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: Myshaaa »

W ostatnim rozdaniu rezydentur było naprawde duzo. I nawet z wada genetyczna pt brak pleców mozna było dostać sie na wymienione nierealne specjalizacje jak okulistyka,laryngologia,ginekologia itp,wystarczyło 70%przekroczyc takze serio bez dramatyzowania w tym aspekcie Autorko posta- skoro jestes pewna,ze chcesz byc lekarzem to próbuj Medycyna jest piękna dziedzina- trudną,wymagająca,ale dająca mnóstwo satysfakcji i pasji Mąż zarabia,wiec nic tylko spełniać marzenia

Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Lek w wieku 26 lat

Post autor: Mårran »

Było tyle rezek, bo wybory teraz rząd pewnie ukróci tę sielankę.
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 34 gości