Lista książek do oceny

Opinie i pomoc w wyborze odpowiedniej literatury przygotowującej do matury podstawowej i rozszerzonej z biologii. Wykaz książek do nauki biologii
Shuhari
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2016, o 12:16

Lista książek do oceny

Post autor: Shuhari »

Cześć

W 2018 roku matura i powoli zabieram się do nauki. Przygotowałem listę moim zdaniem najważniejszych książek, bardzo prosiłbym o ewentualne uwagi, odrzucenie lub dorzucenie czegoś.

[*]Biologia ksiegarnia.pwn.pl/Biologia,68472200,p.html
[*]Biologia Campbella biologiacampbella.pl/
[*]Biologia Jedność i różnorodność matras.pl/biologia-jednosc-i-roznorodnosc,p,55108
[*]Biologia z CD matras.pl/biologia-cd,p,168068
[*]Podstawy biologii molekularnej ksiegarnia.pwn.pl/Podstawy-biologii-molekularnej,68454512,p.html
[*]Biologia molekularna człowieka ksiegarnia.pwn.pl/Biologia-molekularna-czlowieka,68606071,p.html
[*]Biofizyka ksiegarnia.pwn.pl/Biofizyka,68985329,p.html
[*]Biochemia Harpera ksiegarnia.pwn.pl/Biochemia-Harpera-ilustrowana,68434494,p.html
[*]Ewolucja ksiegarnia.pwn.pl/Ewolucja,68958708,p.html
[*]Podstawy genetyki populacyjnej ksiegarnia.pwn.pl/Podstawy-genetyki-populacyjnej,68581035,p.html

Do tego podręczniki, vademencum, zbiory zadań z wydawnictw Operon, Nowa Era, WSIP oraz zbiory zadań do matury WITOWSKI.

W trakcie dojdą jeszcze zapewne jakieś mniej obszerne książki doprecyzowujące dany temat, który uznam za stosowny do pogłębienia lub coś mnie szczególnie zainteresuje.

Cel dostanie się na kognitywistykę więc biologię muszę napisać na min. 80-90%.
Shuhari
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2016, o 12:16

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Shuhari »

Nie mogę edytować, a zapomniałem o serii p. Barbary Baukła (gandalf.com.pl/p-a/bukala-barbara/)
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Ernestoo »

Żadna z wymienionych przez ciebie książek tak naprawdę nie nadaje się do matury, chyba, że będziesz przygotowywać się także do OB. -) No, Bukała może byłaby w porządku, ale Campbelle, Harpery nieee.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Nitrogenium32 »

Oj, za dużo jest do dorzucania, bo tutaj to może wypisałeś tylko 20% najpotrzebniejszych pozycyj.

Skoro zdajesz maturę w 2018 roku, jesteś dopiero w I klasie, więc jeszcze nie wiesz, jak to wszystko wygląda. Pogłoski o tym, że na biol-chemie Villee albo Campbell to podstawa - to brednie! Podręczniki, vademeca, zbiory zadań - jak najbardziej. Ale nie taka bardzo ambitna literatura. Wydaje mi się, że albo chcesz kolekcjonować książki, albo po prostu podobają Ci się okładki - pamiętaj jednak, że w środku kryją bardzo trudny materiał.

Po co Ci te ponad 500-stronicowe kobyły?! Najpierw zdaj maturę. Spokorniej trochę. Nie przetrawisz takiego materiału akademickiego będąc dopiero w I klasie liceum.

Jeśli chcesz brać udział w OB - to już co innego. Ale też literaturę trzeba rozważnie dobierać, nie wszystko, co możliwe.
Shuhari
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2016, o 12:16

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Shuhari »

OB co to? Z tego co wiem to jest jakieś badanie o nazwie OB.

Czyli do matury tak na prawdę to co oferują wydawnictwa typu Nowa Era, WSIP, Operon dla szkół ponadgimnazjalnych z ewentualnym uzupełnieniem np. Bakuła?
Shuhari
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2016, o 12:16

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Shuhari »

[at] liceum rozpoczynam niedługo w trybie ekstremitycznym, mam 24 lata miałem trochę przerwy od edukcji, czego żałuję dziś. Mógłbym spokojnie podejść do matury w przyszłym roku, ale wiem, że nie byłbym do tego czasu oswoić się porządnie z materiałem i matura mogłaby wyjść kiepsko.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Nitrogenium32 »

Shuhari pisze:OB co to? Z tego co wiem to jest jakieś badanie o nazwie OB.
Olimpiada Biologiczna.
Shuhari pisze:Czyli do matury tak na prawdę to co oferują wydawnictwa typu Nowa Era, WSIP, Operon dla szkół ponadgimnazjalnych z ewentualnym uzupełnieniem np. Bukała?
Tak, to wystarczy. Ambitniejszą literaturę zostaw sobie na kiedy później.
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Ernestoo »

Shuhari, w takim razie Olimpiada Biologiczna cię nie dotyczy, więc skup się na WSiPach, Operonach etc., zaś Bukałę jako formę rozszerzenia i doczytania, nie warto uczyć się pamięciowo tego, co tam jest. Campbell/Villee jeżeli cię zainteresuje rozszerzenie danego tematu, ale korzystaj z tego ze świadomością, że robisz to dla siebie, a nie dla matury.
Shuhari
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2016, o 12:16

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Shuhari »

Ok, dzięki wszystkim za pomoc.

Liceum będę miał przez internet, a materiały umieszczane będą na platformie e-learning natomiast traktować będę je jako podstawową i zapewne minimalną wiedzę, zatem pozostanie mi kupić wszystkie książki przewidziane dla szkoły ponadgimnazjalnej od klasy 1-3, do tego uzupełnienia w postaci książek, zbiorów zadań, etc. pod maturę.

A już ewentualnie jako uzupełnienie danego materiału, który mnie zainteresuje potraktuje Campbell/Villee.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Nitrogenium32 »

Shuhari pisze:pozostanie mi kupić wszystkie książki
Ja bym Ci radził poszukać w bibliotekach poszczególnych książek, bo to naprawdę szkoda pieniędzy na książki do liceum i do matury, które przydadzą się tylko ten jeden raz w życiu. Lepiej te pieniądze można przeznaczyć na jakieś ambitniejsze książki, jakieś encyklopedie, które przydadzą się nie jeden, nie dwa razy.
Shuhari
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2016, o 12:16

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Shuhari »

Zawsze potem mogę sprzedać, ale mam młodszą siostrę w tym roku idzie do 1 gimnazjum więc za jakiś czas być może i sama z nich skorzysta.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Lista książek do oceny

Post autor: Nitrogenium32 »

Ze sprzedawaniem mogą być problemy, bo są osoby, które nie chcą kupować. Jeśli jednak mogą przejść na rodzeństwo, na pewno jeszcze długo pożyją.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość