LITERATURA

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
aqq
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2010, o 17:36

LITERATURA

Post autor: aqq »

Witam!
Poszukuje książki gdzie były by zdjęcia i opisy bakterii lub pierwotniaków.Jedyna książka jaką widziałem to książka pt.:"pierwotniaki małe ale . tylko że ona jest bardzo stara i ma chyba rysunki nie zdjęcia.Bardzo proszę o szybką odpowiedź.Pod mikroskopem widziałem multum jakiś stworzeń i bakterii ale co z tego jak nie wiem co to jest.

BARDZO DZIĘKUJE ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI !
aqq
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2010, o 17:36

Re: LITERATURA

Post autor: aqq »

CHYBA NIE DOCZEKAM SIĘ ODPOWIEDZI CZY NIKT NIE WIE
Hagha
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2010, o 20:14

Re: LITERATURA

Post autor: Hagha »

właśnie podajcie jakieś tytuły
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: LITERATURA

Post autor: Tahyon »

Na niezbyt mądre pytanie nie otrzymasz mądrej odpowiedzi. Czytaj uważnie - książek ze zdjęciami bakterii NIE MA. Chyba, że mówimy o fotkach z mikroskopu elektronowego skaningowego. Bakterie rozpoznaje się po kształcie i ogólnej morfologii zgodnie z opisem i klasyfikuje do poszczególnych grup. Rozpoznawanie konkretnie to szereg badań biochemicznych. Na oko jeszcze się nie zdarzyło, aby ktoś rozpoznał bakterię po obrazie z mikroskopu. Nie pasuje - zdobądź Nobla w dziedzinie za opracowanie alternatywnych metod. Laboranci będą zachwyceni.

Co do zdjęć pierwotniaków - wikipedia na litość boską. Najciemniej pod latarnią.


W skrócie - im mniej książka z dziedziny mikrobiologii ma obrazków, tym LEPIEJ.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: LITERATURA

Post autor: _Marcin_ »

Na oko jeszcze się nie zdarzyło, aby ktoś rozpoznał bakterię po obrazie z mikroskopu.
nie zgadzam się z powyższym, wiele rodzajów bakterii wodnych można rozpoznać przez mikroskop. Często takie badania prowadzi się w analizach czystości wód, określania stref saprobowych itd.
Ciekawą książką na temat badań mikrobiologicznych wód jest podręcznik Rodiny Mikrobiologiczne metody badana wód", zdjęć co prawda jest tam niewiele ale za to sporo receptur pożywek i metod identyfikacji na podstawie kryteriów fizjologicznych i biochemicznych. Dobra część metodyczna nt. mikroskopii i barwienia.

Książki z obrazkami pierwotniaków:
Turoboyski Hydrobiologia techniczna"
Turoboyski Atlas organizmów wskaźnikowych
Przyłęcki Badanie wody, ścieków, osadów . T.2
Czapik Podstawy protozoologii"
Rabbe Zarys protozoologii"
Grabda Zoologia bezkręgowców T1 cz.1
Pierwsze trzy zawierają sporo rycin różnych pierwotniaków i innych organizmów wodnych z podaniem diagnoz. Ostatnie 3 to podręczniki systematyki, z obrazkami trochę bardziej skąpo.
Na ten temat istnieje dość obszerna literatura zagraniczna, jednak jest jak na polskie warunki przesadnie droga.

Do glonów wymienione wcześniej książki Turoboyskiego, Klucze prof. K. Starmacha z serii Flora słodkowodna Polski i klucz Plankton roślinny wód słodkich , Zarys algologii Kadłubowskiej (podręcznik systematyki glonów, sporo rycin i dobre opisy rodzajów), Atlas of Euglenophytes Wołowski Hindlak o eugleninach, Glony pro- i eukariotyczne zbiorowisk fitoplanktonu w zbiornikach wodnych Polski Południowej Bucka, Wilk-Woźniak (trochę mało zdjęć ale dobre diagnozy gatunków), mam jeszcze jakąś książkę Kadłubowskiej ale nie pamiętam tytułu.
Do całościowego opracowywania i oznaczania glonów dobre są klucze zagraniczne, zresztą jak do każdej innej grupy organizmów, po polsku wiele na ten temat nie ma
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: LITERATURA

Post autor: Tahyon »

Wyjątki potwierdzają regułę. Kilka, max kilkanaście gatunków jest tak mocarnie specyficznych wizualnie, że można je rozpoznać w mikroskopie. Ale zdefiniowanie jaka to bakteria w oparciu o mikroskop w pozostałych przypadkach to porażka na wstępie. Maksymalnie do rodziny można się ograniczyć a i to przy dużej dozie pomysłowości i wiedzy.
aqq
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2010, o 17:36

Re: LITERATURA

Post autor: aqq »

Do tahyon
Czy ty myślisz Jak widzę jakiegoś pierwotniaka to co mam całą wiki przeszukiwać żeby bo obrazku ocenić

Marcin
Dzięki za propozycje szkoda tylko że w sklepie znalazłem tylko hydrobiologie techniczną"
Możesz jeszcze polecić coś ze zdjęciami pasożytów zwierzęcych lub ludzkich np. włosień.Tylko ważne żeby były tam zdjęcia.

Dziękuje za odpowiedzi
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: LITERATURA

Post autor: _Marcin_ »

Możesz jeszcze polecić coś ze zdjęciami pasożytów zwierzęcych lub ludzkich np. włosień.Tylko ważne żeby były tam zdjęcia.
jakieś atlasy parazytologiczne będą najbardziej przydatne w tej tematyce, tytułów nie znam żadnych bo się tym nie interesuje.
Co do zdjęć pierwotniaków - wikipedia na litość boską. Najciemniej pod latarnią.
Z wikipedi raczej nie radzę korzystać przy oznaczaniu pierwotniaków, można nabawić się depresji lub schizofrenii paraonoidalnej albo jakiejś podobnej
Ja mam dużo zdjęć oznaczonych orzęsków których tam nie ma, bez literatury wiele na tym polu się nie zdziała. W necie są ciekawe strony na ten temat np.

Kod: Zaznacz cały

protist.i.hosei.ac.jp/PDB/Images/Protista/MastigophoraE.html#Choanoflagellida
i inne. Zwykle jednak wymagają obszernego przygotowania nt. danej grupy i nie są dość kompletne.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: LITERATURA

Post autor: karteczka88 »

glony można znalezc w książce Glony Podbielkowskiego albo ostatnio na allegro znalazłam książkę Wiciowce ale nie pamiętam autora
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: LITERATURA

Post autor: _Marcin_ »

glony można znalezc w książce Glony Podbielkowskiego albo ostatnio na allegro znalazłam książkę Wiciowce ale nie pamiętam autora
weź mnie dziewczyno nie rozśmieszaj, Glony Podbielkowskiego do oznaczeń sienie nadają, jest tam parę rysunków ale to ksiażka przedstawiająca w sposób ogólnobiologiczny tą grupę organizmów.
"Wiciowce Czosnkowskiego to taka malutka i cieniutka książeczka prezentująca zwięźle najpospolitsze rodzaje wiciowców zwierzęcych i roślinnych. A w Polsce występuje różnych wiciowców ogromna ilość gatunków, a nie wszystkie są dobre w obserwacji mikroskopowej (zdarzają się gatunki o wielkości komórki ok. 5um i mniejszej, czyli naprawdę bardzo małe i niezwykle ciężkie w oznaczaniu).
Najlepszym wyjściem jeśli chodzi o literaturę o glonach jest zaopatzryć się w specjalistyczną literaturę zagraniczną. Ale to rada dla tych co mają zbędne kilka tys. zł i mogą pozwolić sobie na zakup kilkunastu sporawych objętościowo książek.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: LITERATURA

Post autor: Boguslaw »

Ostatnio podczas wymiany literatury z mykologiem zza wschodniej granicy dostałem przy okazji taką bardzo obszerną pozycję o szeroko pojętych glonach -)
Dostałem jeszcze kilka innych, ale zaprezentuję przy okazji.

"Водоросли. Справочник" 1989 Вассер С.П., Кондратьева Н.В., Масюк Н.П.

Издательство: Наукова Думка
Год: 1989
ISBN: 5-12-000486-5
Кол-во страниц: 608
Формат: djvu
Размер: 21.46Мб
Язык: русский
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: LITERATURA

Post autor: Boguslaw »

Tu przykładowe strony ze środka tego rozbudowanego podręcznika.
Załączniki
8.jpg
9.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: LITERATURA

Post autor: Boguslaw »

Bardzo leciwa, dwutomowa pozycja i systematycznie zapewne znacznie zdezaktualizowana, ale myślę, że na początek może być przydatna.

"Определитель низших растений. Водоросли Т.1-2. 1953

Poniżej spis treści i przykładowe strony
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
2a.jpg
2b.jpg
4.jpg
5.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości