Magister w Polsce, Doktorat w USA

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

Witam!
Stoję właśnie przed wyborem kierunku studiów. Rozważam biologię, myślałem nad tym aby po studiach magisterskich w Polsce, wyjechać na Stanów na studia doktoranckie. Czy ktoś z Was ma podobne plany? Albo zna kogoś, kto takie studia ukończył? Jak to wygląda z terminologią biologiczną po angielsku? Ciężka jest nauka słówek?
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: agentka91 »

Z tego, co się orientuję na pewno będziesz musiał zdać egzamin z akademickiego angielskiego IELTS lub TOEFL, który obejmuje zagadnienia nie tylko z biologii, ale różnych innych nauk, zarówno humanistycznych jak i stricte ścisłych. IETLS zdaje się w maksymalnie na ocenę 9.0 i w zależności od stopnia studiów wymagany jest różny wynik. Generalnie jest to około 6,5-7 na studia undergraduate (co odpowiada mniej więcej poziomowi B2-C1), 8 na studia II stopnia i podobnie na studia III stopnia. Najlepiej zacząć już I stopień studiów po angielsku (w Polsce czy za granicą), wtedy odejdzie ci to zakuwanie angielskich odpowiedników. Zresztą nie przerażałabym się bardzo językiem, bo często wiele biologicznej terminologii brzmi podobnie po polsku i po angielsku, więc łatwo załapać, o co chodzi. Co prawda aplikuję na studia w UK, a nie w USA, ale pod względem języka wymagania w każdym kraju angielskojęzycznym są takie same. Mam nadzieję, że pomogłam.
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

A możesz powiedzieć gdzie aplikujesz? I na jaki stopień?
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: agentka91 »

Nie jestem pewna czy dokładnie tak samo wygląda to w USA, ale w UK na studia aplikuje się przez stronę UCAS, gdzie można wysłać swoją aplikację do maksymalnie pięciu uniwersytetów, które po zapoznaniu się z aplikacją proponują studentowi miejsce na uni lub też stawiają pewne warunki (na studiach I stopnia, na które aplikuję jest to zwykle jakiś określony wynik z matur i tak jest w moim przypadku, na studiach II stopnia oceny uzyskane na I stopniu, myślę, że analogicznie jest i później). Mam cztery oferty warunkowe, na piątą czekam, ale najbardziej zależy mi na tej z Oxford Brookes University. Dwa kierunki w jednym - psychologia i antropologia. Nie wiem, czy w Twoim wypadku studia za granicą wchodzą w grę już teraz czy tak jak piszesz po magisterce, ale uczniowie zagraniczni mają deadline jakoś w czerwcu, także studia w UK wciąż stoją otworem.
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

W moim przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż na maturze zdaję język polski, geografię i wos. Z takim zestawem wiem, że mogę studiować biologię n UKSW i UAM.
A powiesz mi jak to wygląda z finansami? Jest jakieś stypendium, czy trzeba wygrać w lotto żeby się utrzymać?
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: agentka91 »

Możesz wziąć student loan na pokrycie czesnego w Anglii, także całość pokrywa brytyjski rząd (jest to suma 9 tys. funtów za rok akademicki). Kredyt zaczynasz spłacać dopiero, gdy po studiach Twoje zarobki przekroczą bodajże 22 albo 24 tys. funtów rocznie (i jest to suma około 30 funtów miesięcznie, także nie dużo, bo ja za Internet tyle teraz płacę wiadomo, że im więcej zarabiasz tym więcej spłacasz). Na spłatę masz 26 lat, jeśli nie zdążysz to kredyt ulega przedawnieniu. Inaczej wygląda to w Szkocji, gdzie całość pokrywa rząd i nie spłacasz nic. W zależności od zarobków rodziców można dostać też stypendia na utrzymanie lub za wyniki w nauce. Np. University of Bradford każdemu studentowi z Polski przyznaje po 500 funtów w październiku i potem jakoś na wiosnę drugie tyle. I dodatkowo 1500 jeśli Twój średni wynik z matury (średnia arytmetyczna egzaminów ustnych i pisemnych, niezależnie od poziomu) wyniesie 72%. Oxford Brookes University o ile dobrze pamiętam zapewne darmową komunikację miejską po mieście, a to również pomocne, bo ceny biletów są dosyć wysokie. Wszystko zależy od uczelni. Samych zajęć jest mniej niż w Polsce, około 12-16 godzin tygodniowo, zatem spokojnie w weekendy można sobie dorobić. Moim zdaniem na pewno kierunki są ciekawsze niż w Polsce, a i studia są krótsze (3 lata licencjat, rok magisterki, doktorat chyba trzy czy cztery, ale czasem można znaleźć oferty z II i III stopnia od razu razem, co myślę, że jest wygodne, bo dostajesz się raz i masz spokój na kilka lat).
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

Oooo, wygląda to znacznie bardziej zachęcająco niż w przypadku USA. W szczególności w Szkocji.
Co byś w takim razie mi proponowała? Iść na studia w Polsce, w międzyczasie się uczyć angielskiego i za parę lat zdać egzaminy i aplikować na studia w UK, czy może olać studia w Polsce, poświęcić te np. dwa lata na naukę angielskiego i wyjechać od razu na studia do Anglii?
A czy w trakcie rekrutacji ma znaczenie to, co zdawałem na maturze na poszczególne kierunki?
Z jakich książek przygotowujesz się go egzaminów? Tak poza tym, słyszałem że do UK wystarczy zdawać egzamin CAE. Czy to prawda?
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

Oooo, wygląda to znacznie bardziej zachęcająco niż w przypadku USA. W szczególności w Szkocji.
Co byś w takim razie mi proponowała? Iść na studia w Polsce, w międzyczasie się uczyć angielskiego i za parę lat zdać egzaminy i aplikować na studia w UK, czy może olać studia w Polsce, poświęcić te np. dwa lata na naukę angielskiego i wyjechać od razu na studia do Anglii?
A czy w trakcie rekrutacji ma znaczenie to, co zdawałem na maturze na poszczególne kierunki?
Z jakich książek przygotowujesz się go egzaminów? Tak poza tym, słyszałem że do UK wystarczy zdawać egzamin CAE. Czy to prawda?
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: agentka91 »

Na forum jest mnóstwo przypadków osób, które z naprawdę dobrymi wynikami rzędu 70-80% nie dostają się na wymarzone kierunki studiów. Bez problemu dostaliby się jednak na studia w Anglii, gdzie przede wszystkim szanuje się studenta, z czym nie spotkałam się na studiach w Polsce (ale właśnie może taki był klimat mojej uczelni, gdzie student każdego kierunku innego niż medyczny i farmacji był traktowany jak śmieć). Żałuję, że od razu po klasie maturalnej poszłam na studia, bo wszyscy szli". Na Twoim miejscu zrobiłabym rok czy dwa wolnego i aplikowała na studia zagranicą. Napiszesz maturę, może coś dozdajesz, rozejrzysz się wśród kierunków (a niektóre są naprawdę ciekawe, bo widziałam już połączenie wszystkiego z wszystkim, biologia+filologia obca, biologia+archeologia, wybór jest duży).
A czy w trakcie rekrutacji ma znaczenie to, co zdawałem na maturze na poszczególne kierunki?
I tak i nie. Zwykle uczelnia wymaga 3 rozszerzeń, a jeśli to kierunek techniczny to mogą sobie zażyczyć rozszerzonej matmy czy fizyki, ale przy innych kierunkach często są to po prostu 3 rozszerzenia", a od ucznia zależy, co wybierze. W moim przypadku (studia psychologiczne) tylko dwie uczelnie z pięciu wymagały zdanej rozszerzonej biologii. Pozostałe dały mi dowolność w wyborze przedmiotów.
Z jakich książek przygotowujesz się go egzaminów? Tak poza tym, słyszałem że do UK wystarczy zdawać egzamin CAE. Czy to prawda?
Część uczelni respektuje CAE zdany na A, ale prawdę mówiąc IELTS jest znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy w zdaniu. Przygotowuję się głównie z Cambridge English Objective IELTS Advanced - podręcznik + ćwiczenia i kilku innych książek tej serii, robię testy egzaminacyjne z poprzednich lat i. tyle. Wszystko jest dostępne na chomikuj, nie trzeba wydawać na to majątku.
Żeby studiować w UK nie trzeba być ani bogatym, ani znać język na poziomie jak native speaker. Chodzącym Einsteinem też nie trzeba być, a jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej to po prostu kłamie.
Przemyśl to dobrze, bo każdy rok ukończony w Polsce to automatycznie mniejsza ilość pożyczki na studia w UK.
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

A jakie kierunki mógłbym studiować po maturze z rozszerzonej geografii, języka polskiego i wosu? Mogłabyś coś podpowiedzieć, albo podesłać linki do oferty brytyjskich uczelni?
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

A mogłabyś mi opisać swoją drogę do tych studiów?
Słyszałem, że aby dostać kredyt na uczelni, trzeba mieszkać w UK co najmniej 3 lata, to prawda?
EopPiotrek
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 17:12

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: EopPiotrek »

A mogłabyś mi opisać swoją drogę do tych studiów?
Słyszałem, że aby dostać kredyt na uczelni, trzeba mieszkać w UK co najmniej 3 lata, to prawda?
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: Magister w Polsce, Doktorat w USA

Post autor: agentka91 »

Trzy lata w Wielkiej Brytanii musisz mieszkać, żeby otrzymać tzw. maintenance grant, czyli pieniądze na utrzymanie. Co też nie do końca jest prawdą, bo z tego, co się dowiadywałam wynika, że można mieszkać mniej, ale trzeba mieć status migrant worker (czyli w chwili ubiegania się o maintenance grant mieć pracę). Rekrutacja na studia zaczyna się w październiku roku poprzedzającego rok akademicki, czyli maturzysta aplikujący na studia w październiku klasy maturalnej nie ma nawet możliwości pomieszkania w UK. Kredyt i tak mu przysługuje.

A mogłabyś mi opisać swoją drogę do tych studiów?
Wyślę ci PW, żeby tutaj nie robić offtopu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość