Malaria- ciekawskie pytanie.

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Mr_Waldemar
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2013, o 18:24

Malaria- ciekawskie pytanie.

Post autor: Mr_Waldemar »

Witam, mam pytanko odnośnie malarii. Ostatnio w szkole przerabialiśmy cykl rozwojowy zarodźca malarii. Ciekawi mnie czemu zwierzęta np takie jak świnia nie mogą zachorowac na malarie tego typu co człowiek, skoro a bardzo podobne narządy. Erytrocyty przecież się nie specjalnie różnią i wątroba także, co więc chroni jest przed tą chorobą. Dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam Waldek
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Malaria- ciekawskie pytanie.

Post autor: AnnaWP »

Większość chorób jest specyficzna gatunkowo. Ważne są molekularne znaczniki tożsamości.
Mr_Waldemar
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2013, o 18:24

Re: Malaria- ciekawskie pytanie.

Post autor: Mr_Waldemar »

A mogłabyś mi wytłumaczyc, tak z grubsza o co chodzi, bo nauczyciel od biologii, powiedział żebym sprawdził, to chciałbym jakoś sensownie zrozumiale dla mnie i dla niego odpowiedziec, chodzi mi o to, żebym coś wiedział o co chodzi, a nie tylko powtórzył, ale dzięki tak czy siak
Awatar użytkownika
lillydee
Posty: 3
Rejestracja: 3 paź 2013, o 17:44

Re: Malaria- ciekawskie pytanie.

Post autor: lillydee »

Haha nauczyciel widać klasa - jak uczeń ma pytania poza programem to niech sobie sprawdzi".
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Malaria- ciekawskie pytanie.

Post autor: AnnaWP »

Teraz zauważyłam.
Różnie być może z tą specyficznością, np. wirusy przyczepiają się do receptorów błonowych, dopiero wtedy mogą wniknąć do komórki żywiciela. Dlatego wiele chorób jest niegroźnych, np. ludzie raczej nie zarażają się nosówką. Podobnie z grypą - niby wiele gatunków ma, ale co słychać nawet w TV, do przeniesienia dochodzi rzadko, na szczęście.
Taka gruźlica dla innych naczelnych ponoć jest naprawdę koszmarna, pamiętam informacje o stacji badającej bodaj szympanse, ale może się mylę co do gatunku - każdy przyjeżdżający miał robione przeciwciała i ew. szczepienia, nie dlatego aby chronić ludzi, ale aby chronić małpy. Istotna jest więc też różna odporność gatunków na różne choroby. Być może dany gatunek już wyselekcjonował w miarę odporne genotypy, jak my z dżumą, a przy przeniesieniu dokonuje się rzeź - jak my z dżumą kilka wieków temu.
Ale jeśli chodzi o barierę to skłaniam się do roli znaczników tożsamości - czyli do glikokaliksu.
Mr_Waldemar
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2013, o 18:24

Re: Malaria- ciekawskie pytanie.

Post autor: Mr_Waldemar »

lillydee pisze:Haha nauczyciel widać klasa - jak uczeń ma pytania poza programem to niech sobie sprawdzi".
Nauczyciel jest na prawdę dobry, przeważnie odpowiada odrazu, ale gdy nie jest pewien mówi uczniowi co podejrzewa ale sam doradza żeby sprawdzic samemu i przy okazji się podzielic zdobytą wiedzą ( uczymy się przy okazji szukac informacji).
No tak, głupotą moją było to że uogólniłem bardzo pojęcie podobieństwa świni do człowieka jako że mamy dosyc podobną budowę to rzeczywiście takie mikroelementy jak erytrocyty mogą miec już całkiem inny glikokaliks , więc całkiem inne receptory mogą byc potrzebne Gdybym wcześniej zobaczył słowo glikaliks szybciej bym załapał co to znaczniki toższamościowe, przepraszam za moje czytanie bez odpowiedniego przyłożenia siedo sprawy Zostane raczej przy teorii znaczników toższamościowych, wykluczenie nieodpornego genotypu wydaje mi się mniej prawdopodobne ponieważ żeby to się stało najpierw dużo osobników musiałoby zachorowac, a nie słyszałem nigdzie o świńskiej malarii np A u człowieka już jest swego rodzaju modyfikacja, mam na myśli anemie sierpowatą, osoby chore na tą chorobę nie chorują na malarie, może zmodyfikowane erytrocyty mają inny rodzaj znaczników toższamościowych Dzięki Wielkie !
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Malaria- ciekawskie pytanie.

Post autor: Medycyna Lwów »

kwestia 1/ inna budowa hemoglobiony (przykład vide anemia sierpowata i talasemie - a priori nie dojdzie do zarażenia malarią)
2/ inne antygeny grupowe na erytrocytach, które są rozpoznawane przez zarodźca u umożliwiają wniknięcie do erytrocyta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość