Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
bysa
Posty: 175
Rejestracja: 5 paź 2007, o 12:48

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: bysa »

4 finały, tak na marginesie (+ ang ustny). Ale to nic w porównaniu z ludźmi, którzy mają po 8 Poza tym laureatką będę raczej z 3, bo z angielskiego to nie mam szans, w ogóle wątpię czy coś powiem przez stres. Czyli z chemii liczysz na maksa? Co Ty, dwa to też dużo i również cieszę się, że są ludzie, którzy tym się naprawdę interesują, a nie tylko zazdroszczą i jak przychodzi coś zrobić to marudzą. Lepiej 2 na serio niż 5 olanych. Też idę na biolchem do III
(żeby się na nas nie rzucili, że robimy offtop )
Michalus
Posty: 11
Rejestracja: 21 mar 2009, o 18:57

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: Michalus »

Fajnie by było. To co pamietam z konkursu:

zadanie 1.
mamy roztwór siarczanu(VI) miedzi (II) o gęstości d= 1,2 g/dm3, rozpuszczalność to 20,7g/100g H20
trzeba obliczyć stężenie procentowe i molowe
reakcja Cu z H2SO4 (stężony, gorący)

zadanie 2.
mamy 100cm3 H3PO4 0,6 mol/dm3 i 200cm3 NaOH 0.6 mol/dm3
trzeba: napisać wzór i nazwę soli, która powstanie podczas reakcji (jaka się tworzy zalezy od stosunku substratów), Cmol soli, Cmol Na+
do tego reakcja fosforu z HNO3 (produkty H3PO4, H20, NO2) z bilansem elektronowym

zadanie 3.
mamy chlorek glinu, chlorek amonu, wodorotlenek glinu i wodorowęglan sodu
trzeba: napisać ich wzory
później dodają wody - trzeba napisać jakie odczyny i napisać hydrolizę odczynów kwaśnych
później dodają NaOH, obserwacje: w 1 powstaje klarowny rozwór, w 2 powsaje osad, który rozpuszcza się po dodaniu NaOH, w 3 wydziela się gaz o ostrym zapachu, w 4 nic
trzeba napisać reakcje 1 i 3 i dojść z Al(OH)3 do AlCl3

zadanie 4. (wszystkie strzałki od propenu)
F d=1,96 g/cm3
I +Y/kat.
117 cz. e. w jednouj. anionie, 46 neutronów (+Z) - propen - (+X, kat.) +18u T
I (+A, kat.)
sól MG, M=96g/mol, pierwiastek na -I st. utl. D

trzeba napisać cztery reakcje (każda addycja), rozpoznać Z, F, T, D
napisać reakcje 2-jodopropanu z KOH, w którym powstaje zw. T

zadanie 5.
alfa=3&
m kwasu karboksylowego= 1,2g
Vr=1dm3
l. at. H+ po dys.=3,56x10(do potęgi 20)
chcą: masę kwasu, nazwę, wzór półstrukturalny, Cmol kwasu, równanie dysocjacji, ester, które jest izomerem kwasu, wzory, substancji składających się na ester i równianie estryfikacji

PS Dzięki Szafko!
Ostatnio zmieniony 22 mar 2009, o 19:02 przez Michalus, łącznie zmieniany 1 raz.
Szafka
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2009, o 18:01

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: Szafka »

W pierwszym zadaniu gęstość była 1,2 g/cm3
bysa
Posty: 175
Rejestracja: 5 paź 2007, o 12:48

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: bysa »

Wszystko ok, tylko gęstość cieczy podaje się w g/cm3, a nie dm3.

Związek T? Związek D? XD Ja takich nie miałam, ale takie: X, W, B i chyba E (albo Z). Ciekawe XD Też to wszystko pamiętam, wraz z odpowiedziami, ale nie będę ich cytować, bo jeszcze się okaże, że coś źle. Ale taki banał, że szkoda gadać. Będzie z 5 max punktów jak nie więcej.
Michalus
Posty: 11
Rejestracja: 21 mar 2009, o 18:57

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: Michalus »

Gęstość była podana w g/cm3, a nazwy związków wymyśliłem.
bysa
Posty: 175
Rejestracja: 5 paź 2007, o 12:48

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: bysa »

No właśnie mówię, chyba się pomyliłeś tam na górze i dałeś g/dm3 zamiast /cm3, a tak się podaje dla gazów. Aa, już myślałam, że kuratorium pomieszało nazwy związków żeby nie było ściągania
Szafka
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2009, o 18:01

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: Szafka »

O tak na olimpiadzie brakuje mi jeszcze tylko grup Ja już nie moge się doczekać wtorku.
bysa
Posty: 175
Rejestracja: 5 paź 2007, o 12:48

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: bysa »

Ty się nie śmiej, jak poziom trudności będzie tak spadał to niedługo dojdziemy do zadań typunarysuj wzór strukturalny etanu (dla przypomnienia, drogie dziec, żeby was główki nie rozbolały: C2H6) alboile atomów wodoru ma alken o 6 atomach węgla
Michalus
Posty: 11
Rejestracja: 21 mar 2009, o 18:57

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: Michalus »

! UWAGA - W ZADANIU 1 ZAMIAST G/DM3 MA BYĆ G/CM3 !

A jak już mówimy o zadaniach o śmiesznym poziomie - mnie rozwaliło pisanie wzorów związków i przeliczanie R na Cp.
bysa
Posty: 175
Rejestracja: 5 paź 2007, o 12:48

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: bysa »

Taa, żeby nam kazali pisać jaki wzór ma wodorotlenek glinu. Albo wielce skomplikowany ester będący izomerem kwasu octowego. I wysilić by się mogli, na każdym konkursie są tak przewidywalni, że każą miedź z H2SO4/HNO3. To przestaje być zabawne. Chyba wychodzą z założenia, że ci wszyscy ludzie to idioci. Naprawdę, jestem bardzo zawiedziona, baardzo, będę przeżywać długo ten bezsens.
Nasq
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2009, o 16:38

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: Nasq »

No dobra, to prawda - przez trzy lata nauki w gimnazjum olałem chemię (chyba przez to, że na lekcjach nie przeprowadziliśmy nigdy jakiegokolwiek doświadczenia), ale to, co tu wypisujecie, brzmi dla mnie jak czarna magia
bysa, gratuluję, że chciało ci się startować w czterech finałach. Jak dla mnie trzy tegoroczne były wystarczające, biologię na rejonowym celowo olałem
Też się wybieram dotrójki", pewnie na mat-inf-geo .
magdalene7
Posty: 50
Rejestracja: 9 sty 2009, o 18:26

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: magdalene7 »

Nasq, gdybyś zrobił to, co masz w książce do chemii (nawet bez tłuszczów) - wystarczyłoby w zupełności na przynajmniej 70% dobrze napisanego tego testu Może przesadzam, ale kation amonowy, wodorowęglan sodu i izomer kwasu octowego to nie zadania na laureata chemicznego, wybaczcie. Przynajmniej tak w moim odczuciu

[już lepiej nic więcej nie mówię, bo jeszcze się okaże, że mnie niż 70% będę mieć i to dopiero będzie zabawne ]
bysa
Posty: 175
Rejestracja: 5 paź 2007, o 12:48

Re: Małopolski konkurs chemiczny 2008/2009

Post autor: bysa »

Nasq, poziom był żenujący w tym roku, wystarczyła wiedza elementarna zdobyta na lekcjach. Każdy z piątką z chemii by niektóre rzeczy rozwiązał. I to jest gorzej dla ludzi inteligentnych, którzy nastawili się na jakieś realne problemy, a nie stężenie procentowe 20,7/120,7 A tu się okaże, że mam 50 pkt, bo komisja nie zrozumiała moich rozwiązań, chociaż wszystko krok po kroku opisałam (jak dla idiotów), żeby się nie było czego czepić. Śmieszne to by było
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości