mapowanie genów

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
kanioszka2
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:39

mapowanie genów

Post autor: kanioszka2 »

co to znaczy że częstość rekombinacji miedzy poszczególnymi genami jest następująca : a/b=80%, a/d = 10%, c/d = 20%, b/c=50%?

co oznacza generlanie ten zapis i jak sie mapuje geny? nie łapie tego w ogóle chociaż przeczytałam temat w podręczniku milion razy
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: mapowanie genów

Post autor: grzyb_m »

% rekombinantów = % C-O
czyli a/b=80% C-O zaszedł w 80 % - mała siła sprzężenia.
Mapowanie genów, tak pokrótce:
a) trzypunktowa krzyżówka testowa
b) zidentyfikuj klasy potomstwa powstałe z rodzicielskich typów gamet (bez rekombinacji - bez C-O - najliczniejsze klasy)
c) zidentyfikuj klasy potomstwa w oparciu o podwójny C-O, ponieważ jest to zjawisko bardzo rzadkie, będzie to związane z obecnością najmniej licznych klas potomstwa
d) ustal klasy potomstwa w oparciu o pojedynczy C-O (klasy o najbardziej zbliżonych frekwencjach)
e) częstość C-O (podwójny) przeliczasz na jednostki mapowe (cM)
1% C-O - 1 cM czyli jedna jednostka mapowa
f) teraz o analizę potomstwa (powstałe przez podwójny C-O) ustalasz kolejność genów w gamecie i u rodziców. Ta para alleli, która zmienia położenie w wyniku podwójnego C-O to przyjmujemy, że to właśnie ta para ma być umiejscowiona w środku".
To by było na tyle, mam nadzieje, że rozumiesz
kanioszka2
Posty: 13
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:39

Re: mapowanie genów

Post autor: kanioszka2 »

dobr pewnie przeczytam to jeszcze pare razy zanim zrozumiem

powiedz mi tylko co oznacza C a co O

powiem Ci co rozumiem z całego zagadnienia:

- z załozeń Mendla stosunek fenotypowy w pokoleniu F2 wynosi 9:3:3:1 - tak mamy oczywiście gdy geny są niesprzężone i to wynika z niezależnej segregacji chromosomów
- jeśli z kolei przypuścimy że geny są sprzężone to stosunek fenotypowy w pokoleniu F2 wynosi 3:1
- ale Morgan zauważył że liczba kombinacji alleli w gametach jest większa niż wynikałoby to z liczby kombinacji związanej z rozdzialem chromosomów podczas mejozy i niezależna segergacja, a wyjaśnieniem tego zjawiska jest crossing over (czyli jasne np. mam krzyżówke CCDD x ccdd gamety: CD, cd, jeśli zajedzie crossing over pomiędzy allelami D i d to gamety będą następujace : CD,Cd, cd, cD)
- na skutek tej wymiany powstają nowe kombinacje genów, niebędace kombinacjami rodzcielskimi ( i tu takie pytanie czyli kombinacje rodzicielskie to te bez crossing over tak? )
- częstość zachodzenia crossing over jest większa gdy geny są bardziej oddalone (no tak bo np. pękniecie chromosomu w dowolnym miesjcu powoduje że geny które leżą na końcach ulegną zawsze wymianie)

i koniec mojego rozumienia, nie wiem po co sie robi krzyżówkę testową , nie wiem po czym rozpoznać po wykonaniu krzyżówuki testowej że akurat taki genotyp np. Aabb wiedząc że jego występowanie wynosi np. 1,8% jest rekombinantem.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: mapowanie genów

Post autor: malgosi35 »

ale Morgan zauważył że liczba kombinacji alleli w gametach jest większa niż wynikałoby to z liczby kombinacji związanej z rozdzialem chromosomów podczas mejozy i niezależna segergacja
naprawdę?

c-o to skrót od crossing over
( i tu takie pytanie czyli kombinacje rodzicielskie to te bez crossing over tak? )
tak

Stworzono jednostkę mapową 1% częstości zajścia c-o między dwoma genami = 1cM (centy Morgan)

a/b=80%, a/d = 10%, c/d = 20%, b/c=50%?
odległośc między a-b=80 cM
a-d =10cM
c-d =20cM
b-c=50cM
Zadanie mogłoby brzmmieć: odległość między punktami na prostej wynoszą w cm: Narysuj położenie punktów na prostej.

Ja zawsze zaczynam od największej odległości
a.b

potem dodaję punkty do a i b które mam podane wiedząc że mogą leżeć po prawej lub po lewej punktu który mam naniesiony.
10.1050.50
dad.cb.c
między c-d ma być 20
więc c jest po lewej od b
jeśli b-a jest 80 to odejmijąc 10 (ad po prawej a) i 50 (cb po lewej b) wyjdzie mi że między d-c jest 20 - więc się zgadza. Ułożenie jest takie:
ad.cb
.10.20.50
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości