mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
arti88
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2009, o 00:08

mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: arti88 »

1.Jeżeli w krzyżówce testowej powstastały heterozygoty otrzymano 4 klasy fenotypowe potomstwa w różnych zbliżonych do siebie ilościach to dziedziczenie genów nazwiesz.
2.Jeżeli dwa geny są ze sobą sprzężone to skrzyżowanie podwójnych homozygot o genotypie aB//aB i Ab//Ab otrzymamy potomstwo heterozygotyczne w genotypie, którego allele będą w układzie.
3.Skojarzono testowo heterozygoty AaBb dały bardzo liczne potomstwo składające się z typów rodzicielskich. Heterozygoty DdEe dały potomstwo 50% w fenotypach rodzicielskich i 50% fenotypach rekombinowanych.Co możesz powiedzieć o dziedziczeniu się genów w obu tych przypadkach. Przedstaw krzyżówki.
4.U drozofili heterozygotyczna samica dla sprzężonych genów A i B skrzożowana z samcem daje synów o fenotypach aB i Ab z częstością 10%. Podaj genotyp samicy i chromosom na którym zlokalizowane są omawiane geny oraz typ i częstość wszystkich gamet jakie produkuje samica.
5.Jaka będzie częstość poszczególnych typów gamet produkowanych przez heterozygotę AB//ab jeżeli procent rekombinacji dla genów A i B wynosi 10%?
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: grzyb_m »

1. Dziedziczenie niezależne (jeśli 2 frekwencje odzwierciedlają fenotypy rodzicielskie, 2 to rekombinanty) a i frekwencja 1:1:1:1
2. A teraz pytanie czy zachodzi C-O, czy nie? Moim zdaniem będzie to trans, jeśli zajdzie C-O:
aB/aB x Ab/Ab aB/Ab - poczekaj, na Malgosi35, ona na pewno rozwieje wątpliwości
3. Pierwszy przypadek: geny dziedziczą się jako sprzężone (brak C-O). Drugi przypadek: Zachodzi C-O - zerwanie sprzężenia. Nie dziedziczą się jako geny niezależne.
4. Według mnie: samica: AB/ab x samiec ab/ab sprzężenie częściowe, jest właśnie u samic Drozofila. Dziedziczenie cech sprzężonych z autosomami.
Gamety:
- AB - rodzicielskie (przewaga) ~ 40%
- ab - rodzicielskie (przewaga) ~ 40%
- Ab - rekombinanty - 10%
- aB - rekombinanty - 10%
5. Z tego będą następujące gamety: AB, ab, Ab, aB. Rekombinanty 20%, rodzicielskie 80%.
Nie jestem w 100% pewny swoich rozwiązań, więc poczekaj na weryfikację
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: malgosi35 »

1. niezależnym
2. trans
3. AaBb - sprzężenie aboslutne:
AaBb*aabbAB/ab*ab/ab AaBb, aabb
DdEe*ddee DdEe,ddee,(50%) i ddEe, Ddee(50%) - niezależne
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: malgosi35 »

4. Według mnie: samica: AB/ab x samiec ab/ab sprzężenie częściowe, jest właśnie u samic Drozofila. Dziedziczenie cech sprzężonych z autosomami.
Gamety:
- AB - rodzicielskie (przewaga) ~ 45%
- ab - rodzicielskie (przewaga) ~ 45%
- Ab - rekombinanty - 5%
- aB - rekombinanty - 5%
To zadanie wygląda na takie które jest jednym z kilku i ma jakąś legendę, bo jest mało danych.
Można je rozwiązać i dla cech autosomalnych i dla allosomalnych.
Chyba że jest tu jakiś haczyk o którym ja nie wiem.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: malgosi35 »

grzyb_m pisze:2. A teraz pytanie czy zachodzi C-O, czy nie? Moim zdaniem będzie to trans, jeśli zajdzie C-O:
aB/aB x Ab/Ab aB/Ab
Crossin-over nic nie zmieni w gametach rodzicielskich.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: malgosi35 »

5.Jaka będzie częstość poszczególnych typów gamet produkowanych przez heterozygotę AB//ab jeżeli procent rekombinacji dla genów A i B wynosi 10%?
AB-45%
ab-45%
Ab-5%
aB-5%
arti88
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2009, o 00:08

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: arti88 »

4.U drozofili heterozygotyczna samica dla sprzężonych genów A i B skrzożowana z samcem daje synów o fenotypach aB i Ab z częstością 10%. Podaj genotyp samicy i chromosom na którym zlokalizowane są omawiane geny oraz typ i częstość wszystkich gamet jakie produkuje samica.

to pytanie jest przedstawione w całości, nie ma w nim więcej danych. Mam rozumieć, że odpowiedz juz została udzielona i taka faktycznie jest?

Dziękję za rzowiązanie pozostałych zadań
arti88
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2009, o 00:08

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: arti88 »

a zad 5 jest dobrze rozwiązane?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: mapowanie genów zadania proszę o pomoc

Post autor: malgosi35 »

A o które rozwiązanie Ci chodzi?

Wg. mnie, moje jest dobrze
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość