Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Usmiech
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 23:04

Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Usmiech »

Witam!
Patrząc na swoją książkę z II klasy widzę, że są tam tematy, które są zaznaczone jako nadobowiązkowe - np. promieniotwórczość, ogniwa, elektroliza. Wiem, że inne rozdziały także są skrócone".
Czy na maturze mogą pojawić się zadania z tych tematów, np z elektrochemii? Czy może nie powinniśmy sobie nimi w ogóle zawracać głowy, bo jeśli zadanie z takiego działu się pojawi to informacja wstępna będzie na tyle szczegółowa, że damy radę zrobić to zadanie? Bo inaczej dlaczego by zaznaczyli te tematy jako nadobowiązkowe?

Czy ktoś zauważył jeszcze jakieś zmiany w porównaniu do poprzednich lat? Co zostało odjęte? A może coś doszło?
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: ryniofit8000 »

teoretycznie elektrochemii ma nie być
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Nitrogenium32 »

Usmiech, zadania na temat tych zagadnień mogą się pojawić, ale tylko w formie zadania z preambułą, gdzie wyjaśniony będzie problem. Tak samo w liceum nie ma obowiązkowo przewodnictwa cieplnego, nawet w zbiorach zadań dają gotowy wzór.
Usmiech
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 23:04

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Usmiech »

OK, a co np z iloczynem rozpuszczalności i rozp.molową, której teraz w podręczniku już też nie ma? Też takie zadanie pojawić się już nie może? Bo dysocjacja ogólnie obowiązuje ale co z tymi podrozdziałami?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Nitrogenium32 »

Usmiech, iloczyn rozpuszczalności też może być w zadaniu z preambułą, ale o rozpuszczalności molowej pierwsze słyszę - tego nawet w podręczniku nie ma.
Usmiech
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 23:04

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Usmiech »

Na poprzednich maturach rozp.molowa się pojawiała (i tak - nie było jej w podręczniku). W Witowskim jest ok 10 zadań z rozp.mol.

Czyli nawet promieniotwórczości (alfa, beta) nie mogłoby być.?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Nitrogenium32 »

Usmiech pisze:Czyli nawet promieniotwórczości (alfa, beta) nie mogłoby być.?
Raczej będzie, przynajmniej powinna być, bo ten temat jest akurat ważny.
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: ryniofit8000 »

o, nie wiedziałem, że iloczyn rozpuszczalności też nie jest obowiązkowy na lekcjach był
Usmiech
Posty: 32
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 23:04

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Usmiech »

Ale w podręczniku jest tak samo oznaczony jak elektrochemia (jako nadprogramowy)
Nitrogenium32 pisze:
Usmiech pisze:Czyli nawet promieniotwórczości (alfa, beta) nie mogłoby być.?
Raczej będzie, przynajmniej powinna być, bo ten temat jest akurat ważny.
belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: belpherka »

W porównaniu z tym, co do tej pory było na maturze z chemii a tym co za rok, nie będzie tylko elektrochemii i termochemii. Reszta zostaje praktycznie bez zmian. Jeśli chcesz zobaczyć co obowiązuje na maturze z chemii czy jakiegokolwiek innego przedmiotu od 2015 r. to wejdź na stronę CKE i przejrzyj wymagania maturalne (standardy egzaminacyjne). Tam w sposób ogólny jest to zapisane.
endo_rfina
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2014, o 21:24

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: endo_rfina »

Ciekawe co to znaczy?
Ułatwią nam, czy stawnoczo utrudnia zdnie matury śpiewająco, hmm?
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: iSzymur »

utrudnią wg mnie, elektrochemia jest łatwa i logiczna, termo to większości zadań jeden sposób, więc dowalą wam więcej innych zadań. ale miałem też dużo znajomych który za nic na świecie nie mogli ogarnąć elektrochemii więc oni by się pewnie cieszyli
Lullaby15
Posty: 257
Rejestracja: 8 sie 2014, o 13:10

Re: Matura 2015 - jakie zmiany, co odeszło (rozdziały) itp,

Post autor: Lullaby15 »

Tez będę zdawać maturę w 2015 i np mimo to, ze nie ma oznaczonej jako obowiązkowej promieniotwórczości to robiłam wszystko co było w zbiorach. Tak samo miałam z elektrolizą i termochemią. Nauczycielka mówiła mi, że skoro i tak nam starczy tematu na wszystkie lekcje to lepiej zrobic te tematy, niz nie robic, bo będzie mi łatwiej zrozumieć tekst wprowadzenia jesli dadzą zadania z tego tematu I ja tez uwazam, ze tak jest dobrze
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości