Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

sashabrod pisze:Zadanie 10. Jeżeli w redoksie uzupełniałem jonami OH- zamiast H+ to mam szanse na otrzymanie punktu? Nigdzie w poleceniu nie było wspomniane w jakim środowisku zachodzi ta reakcja
Ale z jedną wodę sobie zostawił(a/e)ś po lewej stronie "uwzględniając, że w przemianie bierze udział woda"?
sashabrod
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2016, o 11:51

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: sashabrod »

Tylko po stronie produktów miałem wodę.
Bany123411
Posty: 14
Rejestracja: 16 mar 2016, o 17:34

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: Bany123411 »

belpherka pisze:
sashabrod pisze: Co do 16.3 to myślę, że nie będziesz miał za to punktów, bo tam jest wyraźnie powiedziane, że H2S był gazowy więc nie powinien być zapisany jonowo.

a czy h2s wprowadzony do wody nie zdysocjuje ?
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: migelo »

Trochę zdysicjuje, ale H2S jest słabym elektrolitem i się go nie rozpiisuje tak jak CO2 wprowadzony do wody.

brawn___
Posty: 17
Rejestracja: 27 lis 2015, o 15:00

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: brawn___ »

Przepraszam jeśli pytanie jest głupie ale czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć 9 ?
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

Dużo o tym zadaniu myślałem ale chyba wszystko się zgadza. Układający zadanie nie mógł napisać, że nie zaobserwowano wytrącenia osadu bo od razu podałby odpowiedź niejako na tacy. Napisał więc "że dodany tlenek baru roztworzył się całkowicie". Co go upoważniło do poczynienia takiej obserwacji? Gdyby w reakcji wytrącił się nierozpuszczalny siarczan lub fosforan baru (oba białe) to nie mógłby takiej obserwacji poczynić bo wsypał białe i na dno opadło białe. Poza tym myślę, że pod zaobserwowano podajemy wszystko co zaobserwowano, a nie tylko to co nam wygodnie więc kolor ewentualnego osadu nie ma znaczenia (żeby ktoś nie krzyczał, że nie musi znać barwy wszystkich osadów). IMO, braku osadu nie można wywnioskować z klarowności roztworu (zresztą CKE w swoim zbiorze z 2015r. prawie wszędzie robi takie rozróżnienie). Dodatkowo wsypano nadmiar BaO (ponieważ BaO reaguje zarówno z kwasem jak i z wodą można się zastanawiać w stosunku do czego jest ten nadmiar. Tyle, że jakby był nadmiar w stosunku do wody to wytrąciłby się osad i BaO nie roztworzyłby się całkowicie). A więc tego BaO było więcej (równoważników) niż kwasu (już można chyba napisać, że HCl). Oczywiście tego nadmiaru nie było barrrdzo dużo bo cały Ba(OH)2 się rozpuścił. Jaką barwę może mieć czerwień bromofenolowa w roztworze HCl? Hmm, każdą z podanych w tekście, w roztworze o psim stężeniu nawet czerwoną. Ale nie żałowali sobie i pewnie dali w miarę stężony kwas, na tyle stężony, że pH<5.2 i roztwór miał barwę żółtą. Potem zobojętnili kwas i został pewien nadmiar Ba(OH)2. Tu oczywiście pH7 i barwa czerwona. BaCl2 będący w roztworze jest solą mocnego i mocnej, nie ulega więc hydrolizie i można się nim nie zajmować w kontekście ustalania pH finalnego roztworu.
A co byłoby jakby BaO dodano do r-ru NaOH? Po pierwsze to nie podchodziłoby pod potwierdzanie zasadowego charakteru BaO", a nawet jakby powstał klarowny roztwór to nie zmieniłby zabarwienia bo zmiana z czerwonego na czerwony to brak zmiany.
brawn___
Posty: 17
Rejestracja: 27 lis 2015, o 15:00

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: brawn___ »

pesel pisze:Dużo o tym zadaniu myślałem ale chyba wszystko się zgadza. Układający zadanie nie mógł napisać, że nie zaobserwowano wytrącenia osadu bo od razu podałby odpowiedź niejako na tacy. Napisał więc "że dodany tlenek baru roztworzył się całkowicie". Co go upoważniło do poczynienia takiej obserwacji? Gdyby w reakcji wytrącił się nierozpuszczalny siarczan lub fosforan baru (oba białe) to nie mógłby takiej obserwacji poczynić bo wsypał białe i na dno opadło białe. Poza tym myślę, że pod zaobserwowano podajemy wszystko co zaobserwowano, a nie tylko to co nam wygodnie więc kolor ewentualnego osadu nie ma znaczenia (żeby ktoś nie krzyczał, że nie musi znać barwy wszystkich osadów). IMO, braku osadu nie można wywnioskować z klarowności roztworu (zresztą CKE w swoim zbiorze z 2015r. prawie wszędzie robi takie rozróżnienie). Dodatkowo wsypano nadmiar BaO (ponieważ BaO reaguje zarówno z kwasem jak i z wodą można się zastanawiać w stosunku do czego jest ten nadmiar. Tyle, że jakby był nadmiar w stosunku do wody to wytrąciłby się osad i BaO nie roztworzyłby się całkowicie). A więc tego BaO było więcej (równoważników) niż kwasu (już można chyba napisać, że HCl). Oczywiście tego nadmiaru nie było barrrdzo dużo bo cały Ba(OH)2 się rozpuścił. Jaką barwę może mieć czerwień bromofenolowa w roztworze HCl? Hmm, każdą z podanych w tekście, w roztworze o psim stężeniu nawet czerwoną. Ale nie żałowali sobie i pewnie dali w miarę stężony kwas, na tyle stężony, że pH<5.2 i roztwór miał barwę żółtą. Potem zobojętnili kwas i został pewien nadmiar Ba(OH)2. Tu oczywiście pH7 i barwa czerwona. BaCl2 będący w roztworze jest solą mocnego i mocnej, nie ulega więc hydrolizie i można się nim nie zajmować w kontekście ustalania pH finalnego roztworu.
A co byłoby jakby BaO dodano do r-ru NaOH? Po pierwsze to nie podchodziłoby pod potwierdzanie zasadowego charakteru BaO", a nawet jakby powstał klarowny roztwór to nie zmieniłby zabarwienia bo zmiana z czerwonego na czerwony to brak zmiany.

Dziękuję bardzo już rozumiem
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

Za kluczem Witowskiego:

"Zadanie 6.
Na podstawie analizy diagramu określ, czy w równaniu stechiometrycznym opisanej reakcji łączna liczba moli substratów jest mniejsza, czy – większa od liczby moli produktu, czy też – równa liczbie moli produktu. Odpowiedź uzasadnij."

"Łączna liczba moli substratów gazowych musi być większa od liczby moli gazowych produktów, gdyż wzrost ciśnienia powoduje wzrost % objętości mieszaniny poreakcyjnej. (1 pkt)"

-

Najpierw o niepotrzebnym skrócie myślowym w zdaniu na czerwono. Na słupkach widać, że produktu jest od 10% do 98% więc liczba moli produktu może być zarówno mniejsza jak i większa od łącznej liczby moli substartów. Piszący opuścił fragment w równaniu stechiometrycznym opisanej reakcji i wyszło co wyszło.

Teraz o fragmencie na niebiesko. Nic z tego nie rozumiem, nawet nie wiem co autor chciał napisać.
Po prostu, ze wzrostem ciśnienia (w warunkach izotermicznych) zwiększa się zawartość procentowa produktu w mieszaninie poreakcyjnej (czyli zwiększa się wydajność reakcji). Oznacza to, że wzrost ciśnienia powoduje przesunięcie stanu równowagi w prawo. Aby było to zgodne z regułą przekory reakcja musi przebiegać ze zmniejszeniem liczby moli, a więc w równaniu stechiometrycznym liczba moli substartów musi być większa niż liczba moli produktu (czyli to czego zabrakło we fragmencie na czerwono). Mówiąc inaczej, suma współczynników stechiometrycznych po lewej stronie równania reakcji musi być większa od współczynnika stechiometrycznego po prawej stronie równania reakcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości