Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
zaku77
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2016, o 22:53

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: zaku77 »

Janek, My tutaj tylko analizujemy poszczególne zadania z arkusza i porównujemy odpowiedzi. piszemy jaki mamy tok rozumowania/ sposób rozwiązywania zadań, które wzbudzają wątpliwości. Każdy jest omylny nawet Witowski, który w swoim pierwszym kluczu miał kilka ewidentnie złych odpowiedzi, ale jak to napisałeś i tak wszystkiego dowiemy się w lipcu gdy cke poda wyniki i klucz odpowiedzi
zaku77
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2016, o 22:53

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: zaku77 »

zaku77 pisze:Janek, My tutaj tylko analizujemy poszczególne zadania z arkusza i porównujemy odpowiedzi. piszemy jaki mamy tok rozumowania/ sposób rozwiązywania zadań, które wzbudzają wątpliwości. Każdy jest omylny nawet Witowski, który w swoim pierwszym kluczu miał kilka ewidentnie złych odpowiedzi, ale jak to napisałeś i tak wszystkiego dowiemy się w lipcu gdy cke poda wyniki i klucz odpowiedzi
przepraszam powinienem napisać Pan D.Witowski, bo raczej nikt nie życzyłby sobie żeby mówić do kogoś bezpośrednio po nazwisku takie małe sprostowanie
neptun
Posty: 9
Rejestracja: 23 mar 2016, o 13:40

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: neptun »

Witam, nie orientuje się ktoś może czy polecenie wybierz i zaznacz (np. w zadaniu 22) obejmuje również podkreślenie?

far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: far03 »

Czy w aldehydzie cynamonowym obecne jest 5 wiazan zlokalizowanych ? Wszędzie są różne odpowiedzi

takietakie
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2016, o 14:18

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: takietakie »

Wiem, że to głupie pytanie, ale muszę się pozbyć wszelkich złudzeń :3
Czy jeśli w zadaniu 13 w odpowiedzi napisałam 0,01dm3 zamiast 10cm3 to mam odjęty 1pkt?
sebrar
Posty: 10
Rejestracja: 13 maja 2016, o 13:10

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: sebrar »

Czy w 3 zadanku proton (p) mozna zapisac jako jadro wodoru (H)?
takietakie
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2016, o 14:18

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: takietakie »

W rozwiązaniach w zadaniu 35.2 powinno być przy probówce z glicyną: ciemnoniebieski roztwór
(tak wynika z informacji wstępnych do zadań 34-37)
antropolog95
Posty: 280
Rejestracja: 10 cze 2013, o 19:37

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: antropolog95 »

Prosze o pomoc.
W zadaniu 21, napisałem że nie moze byc to izomer trans, bo jeden z węgli tworzących podwójne wiązanie ma 2 identyczne podstawniki, może być?
W zad 31. 2 zdanie dlaczego jest fałszywe? Przecież ketozy nie ulegają od razu Próbie Trommera, tylko w zasadowym środowisku dodatkowo
Prosze o pomoc
takietakie
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2016, o 14:18

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: takietakie »

21 moim zdaniem masz ok, ale na sto procent pewna nie jestem
Co do 31.2 jest fałszywe, w monosacharydach zarówno aldozy jak i ketozy ulegają próbie Trommera, nie ulega jej z disacharydów - sacharoza i raczej wszystkie polisacharydy(ze względu na za małą liczbę reszt redukujących, w sensie, że jedna aldehydowa na cały polimer)
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

takietakie pisze:21 moim zdaniem masz ok, ale na sto procent pewna nie jestem
Co do 31.2 jest fałszywe, w monosacharydach zarówno aldozy jak i ketozy ulegają próbie Trommera, nie ulega jej z disacharydów - sacharoza i raczej wszystkie polisacharydy(ze względu na za małą liczbę reszt redukujących, w sensie, że jedna aldehydowa na cały polimer)
wiesz moze czy w zad z glicerolem jesli sie nie napisalo h20 nad strzalka tylko koh aq to nie ma pkt?
takietakie
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2016, o 14:18

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: takietakie »

adamantan pisze:
far03 pisze:
Zdanie:
"W jonie obojnaczym glicyny grupą kwasową jest grupa -COO-, a grupą zasadową jest grupa -NH3+", jest zdaniem fałszywym.

Uzasadnienie:

-COO- nie może być kwasem, ponieważ nie ma już jak odszczepić protonu bo go nie ma. Dalej nie trzeba już analizować bo pociąga to fałsz całego zdania. Ale analizując dalej można stwierdzić, że:
- -NH3+ nie może być zasadą, bo nie ma już żadnej wolnej pary elektronowe, by przyłączyć proton, czyli to też dodatkowo jest fałszywe.
Moim zdaniem to zdanie prawdziwe, nie chodzi o to, czy coś jest kwasem/zasadą tylko czy ma charakter kwasowy/zasadowy. Szczególnie, że takie patrzenie się na kwas jako protonodawcę i zasadę jako protonobiorcę, dotyczy teorii Lewisa, w pytaniu nie jest ona uwzględniona.
Z Wikipedii Aminokwasy – grupa organicznych związków chemicznych zawierających zasadową grupę aminową oraz zasadniczo kwasową grupę karboksylową −COOH"
takietakie
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2016, o 14:18

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: takietakie »

apsikkk pisze:
takietakie pisze:21 moim zdaniem masz ok, ale na sto procent pewna nie jestem
Co do 31.2 jest fałszywe, w monosacharydach zarówno aldozy jak i ketozy ulegają próbie Trommera, nie ulega jej z disacharydów - sacharoza i raczej wszystkie polisacharydy(ze względu na za małą liczbę reszt redukujących, w sensie, że jedna aldehydowa na cały polimer)
wiesz moze czy w zad z glicerolem jesli sie nie napisalo h20 nad strzalka tylko koh aq to nie ma pkt?

Rozumiem, że H2O napisałaś/napisałeś po stronie substratów, nad strzałką KOH(aq) a w produktach wtedy się chyba HCl musiało znaleźć żeby stechiometria się zgadzała? W poleceniu było: napisz równania reakcji, nie schemat reakcji, więc uzgodnione raczej musiało być. Dla mnie to jest ok, w sumie o hydrolizę chodziło, więc od razu mi się kojarzy z wodą po stronie substratów. Tylko, że w większości takich schematycznych i powtarzających się zadaniach maturalnych jak było tworzenie alkoholu to po stronie substratów NaOH, nad strzałką woda, bo w środowisku wodnym".
pesel

Re: Matura Chemia 2016 STARA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

takietakie pisze:Moim zdaniem to zdanie prawdziwe, nie chodzi o to, czy coś jest kwasem/zasadą tylko czy ma charakter kwasowy/zasadowy
Wystarczy, że podasz reakcję, w której grupa R-COO- pokaże swój charakter kwasowy, a grupa -NH3+ charakter zasadowy, a przynam Ci rację. To grupa -COOH pokazała swoj charakter kwasowy odszczepiając proton. To grupa -NH2 pokazała swój charakter zasadowy przyłączając proton.
Szczególnie, że takie patrzenie się na kwas jako protonodawcę i zasadę jako protonobiorcę, dotyczy teorii Lewisa
Pomyliłeś teorie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości