Matura ustna z języka polskiego

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
jusgin
Posty: 1
Rejestracja: 9 maja 2011, o 19:58

Ustna z polskiego

Post autor: jusgin »

Jak myśkicie jakie mogę dostać pytania na ustnym? Mój temat to: Wizerunek kobiety w literaturze. Omów i porównaj na wybranych przykładach.
Literatura podmiotu:
Lalka
Makbet
Przedwiośnie
Erotyk Tetmajera- Lubię kiedy kobieta.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
ногомас

Re: Ustna z polskiego

Post autor: ногомас »

Pytania są zależne od nauczycieli. Równie dobrze mogą cię spytać o zakończenie jednej z książek jak i coś odnoszącego się do kobiet w połączeniu z epoką z której pochodzą poszczególne książki
pblo1813
Posty: 1
Rejestracja: 4 maja 2011, o 11:43

polski ustny

Post autor: pblo1813 »

Ile zadają pytań maksymalnie na ustnej maturze z polskiego ?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: re

Post autor: Stalowy »

Co najmniej 3, natomiast o ile wiem - nie ma żadnego górnego progu. Mogą Cię pytać do tak zwanej usranej
wiolka21
Posty: 2
Rejestracja: 3 maja 2012, o 13:46

Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: wiolka21 »

Cześć wszystkim
Jutro matura z polskiego a ja mam stresa(
Chciałam się zapytać was wszystkich jak zacząć wypracowanie z polskiego nie mam pojęcia naprawdę jak zacząć. Możecie mi podać jakieś przykładowe rozpoczęcia prac.
Nie na zasadzie:
Czesc dzis chciałam wam przedstawic analize tekstu jakiegos tam



Tylko bardziej na poziomie maturalnym:(nie wiem czy dobrze)

W fragmencie podanego tekstu . napisanego przez nie wiem co dalej proszę pomocy(
podajcie jakieś przykładowe tematy oraz ich rozpoczęcie(
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

wiolka21, Najlepiej zacząć od zaprzeczenia
jak masz temat o miłości to pisz o smutku i bólu,by dalej znów nie pisac o miłości,bo praca wtedy traci na wartości.

dajmy przykład

Motyw miłości w Cierpieniach Młodego Wertera,odwołaj się do całego utworu i wybranych kontekstów.

Piszesz tak:

"Cierpienia Młodego Wertera autorstwa Johanna Wolfganga Goethego to powieść epistolarna opowiadająca o nieszczęśliwej egzystencji głównego bohatera.Smutek i ból,który jest swoistą chorobą wieku wynika z miłości,która jest uczuciem niezwykle złożonym,trudnym do jednolitego określenia.Motyw ten nie jest przypadkowy w lekturze z racji kontekstu biograficznego.Młody Goethe również cierpiał z powodu miłości i opisuje to w swoim dziele

Teraz pokaże Ci ile za taki wstęp możesz zdobyć punktów.
*Epistolarna powieśc-wiesz,że w formie listów-1 pkt
*Odwołujesz się do Choroby wieku-weltschemrzu-1 pkt
*Miłośc to uczucie zarówno dające szczęście jak i nieszczęscie-za zauważenie tej złożoności zazwyczaj ma się punkt
*Za podanie kontekstów zawsze są punkty,tu podałem biograficzny i to jest zapewne 1 pkt z rozwinięcia lub 1 pkt z walorów,to zalezy czy uwzględnią w kluczu akurat ten kontekst.

4 pkt za wstęp
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

Pamiętaj,że jak dostaniesz dramat dajmy na to Wesele to musisz powiedzieć coś o narratorze.

W każdej Prozie,dramacie musisz napisać co poprzedza dany fragment.Np jak jest Zjazd zjaw w Weselu,w podanym fragmencie to musisz powiedzieć,że wcześniej to Chochoł zapowiedział,że przybędą goście na Wesele.[to co poprzedza scene musisz zawsze uwzględnić,bo ten fragment wynika własnie z tej poprzedzanej sytuacji ]
Musisz tez spojrzeć na nastrój jaki panuje w tym fragmencie co buduje nastrój czyli środki stylistyczne i podac ich funkcję,jak będą np epitety złowieszcze istoty to możesz napisać tak

W podanym fragmencie występują liczne epitety: złowieszcze istoty przerażające twarze ,które nadają ekspresjonizmu i nastrojowości scenie.

Środki stylistyczne mają typowe dla siebie funkcje zazwyczaj sa to 4 podstawowe funkcje:

* Krecyjna,czyli taka,która buduje świat przedstawiony,to równiez mogą być epitety jak np czerwone słońce to piszesz przy takim epitecie,że tworzy on świat przedstawiony,nadaje też malarskości pejzażowi.
*Melodyczna to zazwyczaj rymy,rytm,onomatopeje,anafory i epifory nadaje melodyjności i to tyle.
*Ekspresyjna-jest nośnikiem emocji,wyrażane przez tą funkcje sa emocje a środki pasujące to : zdrobnienia,zgrubienia,hiperbolizacja,eksklamacja[to po prostu wykrzyknienie ale za takie uzycie tego słowa możesz dostac punkt za walor]
*Budująca nastrój-taka która buduje nastrój wiersza,może być on podniosły,patetyczny,prosty-zazwyczaj metafory np wpłynąłem na suchego itd to nadaje patosu


W zakończeniu zbierz wszystko o czym do tej pory pisałaś,nawet z wstępu tak ściup wszystko byś jak najwięcej rzeczy w nim zawarła to wtedy dostaniesz max za zakończenie
Mam nadzieje,że w jakimś stopniu pomogłem.
wiolka21
Posty: 2
Rejestracja: 3 maja 2012, o 13:46

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: wiolka21 »

dziekuje Ci bardzo Bartek-DST, ale bede szczera nie przeczytalam zadnej lektury ani streszczenia. Moze przewidujesz co bedzie w tym roku( Albo powiedz jak powinnam sie trzymac pisania jezeli nic nie przeczytalam
Awatar użytkownika
Milejdi
Posty: 105
Rejestracja: 10 gru 2010, o 21:48

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Milejdi »

Bartek, niech Cię diabli. Skąd ty wiesz takie rzeczy? =_=
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

wiolka21, nie wiem co bedzie hehe ale chciałbym Wiersz jakiś no i może Wertera własnie

Skoro nic nie czytałas to sie trzymaj tekstu i pisz o wszystkim co w nim widzisz,o uczuciach bohaterów o tonie wypowiedzi o środkach coś napisz i za rozwinięcie dostaniesz plusy

np masz fragment wiewiórki z rozszerzonego polskiego
[podam ci to jak powinnaś napisac rozwinięcie]

"Wczoraj byłem na cmentarzu. Pogodny poranek późnej jesieni usposabiał
melancholijnie. Wzdłuż drogi, którą przeszedłem, rosły stare wiśniowe drzewa i wyglądały
jak duże wiązki różowych i kremowych liści. Perspektywy były mgliste, ale niebo
bezchmurne i niebieskie, jakie tylko u nas w jesieni bywa."

To już w rozwinięciu możesz napisać podstawowe rzeczy

-Narrator spędzał czas na cmentarzu,o czym świadczą czasowniki w formie osobowej i do tego w czasie przeszłym.Pogoda nastrajała go melancholijnie,na jego stan ducha wpłyneła również jesienna pogoda

-2 pkt


to taka podstawa rozwinięcia gdybyś chciała rozwinąc to powazniej,na większa ilość pkt mogłabyś napisać tak:

-Narrator pierwszoosobowy ujawnia się w wierszu przez zastosowanie czasowników w formie osobowej : wczoraj byłem jest to narrator subiektywny.Posiada on ograniczoną wiedzę z racji,że jest to forma wypowiedzi zsubietywizowanej.Występuje mowa zależna o czym świadczy brak cudzysłowów i dwukropków gdy wypowiada się swoimi słowami.
Narrator opisuje tu wydarzenia,które miały miejsce w przeszłości,czasowniki osobowe sa uzyte w formie przeszłej: byłem przeszedłem co podkreśla nastrój melancholii i zadumy.
Opis przyrody buduje nastrój,kreuje świat przedstawiony i nadaje mu swoistych cech.


4/5 pkt
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

Milejdi, z internetu,bo to w nim jest wwiele informacji,które pomagają wreszcie nauczyc sie pisac wypracowania.
Awatar użytkownika
claranova
Posty: 773
Rejestracja: 6 sty 2011, o 10:21

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: claranova »

Bartek-DST pisze:wiolka21, Najlepiej zacząć od zaprzeczenia
jak masz temat o miłości to pisz o smutku i bólu,by dalej znów nie pisac o miłości,bo praca wtedy traci na wartości.

dajmy przykład

Motyw miłości w Cierpieniach Młodego Wertera,odwołaj się do całego utworu i wybranych kontekstów.

Piszesz tak:

"Cierpienia Młodego Wertera autorstwa Johanna Wolfganga Goethego to powieść epistolarna opowiadająca o nieszczęśliwej egzystencji głównego bohatera.Smutek i ból,który jest swoistą chorobą wieku wynika z miłości,która jest uczuciem niezwykle złożonym,trudnym do jednolitego określenia.Motyw ten nie jest przypadkowy w lekturze z racji kontekstu biograficznego.Młody Goethe również cierpiał z powodu miłości i opisuje to w swoim dziele

Teraz pokaże Ci ile za taki wstęp możesz zdobyć punktów.
*Epistolarna powieśc-wiesz,że w formie listów-1 pkt
*Odwołujesz się do Choroby wieku-weltschemrzu-1 pkt
*Miłośc to uczucie zarówno dające szczęście jak i nieszczęscie-za zauważenie tej złożoności zazwyczaj ma się punkt
*Za podanie kontekstów zawsze są punkty,tu podałem biograficzny i to jest zapewne 1 pkt z rozwinięcia lub 1 pkt z walorów,to zalezy czy uwzględnią w kluczu akurat ten kontekst.

4 pkt za wstęp
eeeem, to chyba powinno się znaleźć w rozwinięciu jak już, nie we wstępiegt
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Polski... O niee!!!!!!!

Post autor: Bartek_DST »

claranova, nie we wstepie już można łapac punkty,wstep nie musi być stereotypowy czyli:"W fragmencie podanego tekstu . napisanego przez itd heh

ps:we wstepie można juz nawet pisac o kontekstach biograficznych,filosoficznych itd,nie do końca związanych z ksiązką ale związanych z tematem,np temat miłości mozna we wstępie połączyć z kontekstem biblijnym w liście do Koryntian gdzie jest mowa o tym uczuciu.
Łapiesz punkty we wstepie za walory
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości