Matura z fizyki 2014

Pomoc w przygotowaniu do matury z fizyki, rozwiązywanie zadań maturalnych oraz wykaz arkuszy maturalnych z fizyki
Awatar użytkownika
aka54
Posty: 20
Rejestracja: 22 sty 2014, o 23:50

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: aka54 »

U mnie podobnie jeśli chodzi o arkusze - im bardziej aktualne tym gorzej. Mam nadzieje (a w zasadzie pilnie potrzebuję) wyniku w granicach 75%, a fizykę nadrabiam 1,5 roku od zupełnych podstaw. Żałuję tylko że w ostatnich 2 latach dużo było termodynamiki i kinematyki, bo to moje ulubione działy (a jednak wyniki słabsze niż z tych nie do końca zrozumianych ). Magnetyzmu też się boję, ale zdaje się ze nie było go za dużo ostatnio
Aha - jeśli ktoś bardziej kompetentny ode mnie mółby mi wytłumaczyć jedną rzecz -
Jeśli mamy satelitę który krąży po orbicie kołowej to obliczając pracę potrzebną do przeniesienia go na orbite o większym promieniu należy obliczyć zmianę energii kinetycznej i potencjalnej, czy samej potencjalnej?
W jednym zadaniu o niemal identycznej treści liczono Ek, a w drugim Ek+Ek i trochę mi to namieszało?
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

aka54 pisze: Jeśli mamy satelitę który krąży po orbicie kołowej to obliczając pracę potrzebną do przeniesienia go na orbite o większym promieniu należy obliczyć zmianę energii kinetycznej i potencjalnej, czy samej potencjalnej?
W jednym zadaniu o niemal identycznej treści liczono Ek, a w drugim Ek+Ek i trochę mi to namieszało?
Wydaje mi się, że tylko zmiane energii potencjalnej, ale najlepiej będzie jak wstawisz to zadanie :p

Awatar użytkownika
aka54
Posty: 20
Rejestracja: 22 sty 2014, o 23:50

[Film] Matura z fizyki 2014

Post autor: aka54 »

Już chyba wiem o co chodzi - w drugim zadaniu podpunkt a) troche zamieszał, zdaje się że należy przyjąć że satelita którego chcemy przenieść nie był jeszcze w ruchu

Zad 1 - podpunkt b


Zad 2, również podpunkt b
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia o co w tym chodzi, ale pewnie jest tak jak piszesz. :d
Powtarzasz teraz z czegoś? Z jakiegoś vademecum czy coś? d

liliana
Posty: 105
Rejestracja: 1 cze 2013, o 22:16

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: liliana »

Ja w tym roku poprawiam, ale przewiduję, że arkusz będzie zdecydowanie trudniejszy, stawiam na elektromagnetyzm i optykę. Na jakie kierunki się wybieracie?
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Niee, ma być łatwy! Optyka mogłaby być, ale magnetyzm nieee. :p
A studia na jakie pójdę właśnie zależą od tej kartkóweczki którą będę pisał o 14, ale mój poziom wiedzy zapowiada, że będą to jakieś stosunki międzynarodowe. d

Awatar użytkownika
turbodynoman
Posty: 179
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:22

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: turbodynoman »

I jak fizyka? Dowalili do pieca ?:)
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Seeba »

Jest już arkusz?
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Na rozszerzeniu w ch#j magnetyzmu, siatka dyfrakcyjna, prąd stały, jądrówka i jakieś zadanie z oporem powietrza. Było 7 zadań. IMO była trudna, niektórych zadań w ogóle nie zrobiłem, ale były też zadania typu: wykaz obliczeniami ze opór jest proporcjonalny do natężenia a była podana tabelka z natężeniem i napięciem.

liliana
Posty: 105
Rejestracja: 1 cze 2013, o 22:16

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: liliana »

Wg mnie za mało czasu, zadanie z magnetyzmu było trudne i nie wiem, o co chodziło w zadaniu z jądrówki z kinetyczną
Awatar użytkownika
Largix
Posty: 86
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 22:30

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Largix »

Tak, czasu rzeczywiście było za mało. Z tą energią kinetyczną ja zrobiłem tak, że wyszedłem od tego, że pęd tej jednej cząsteczki jest równy pędowi drugiej cząsteczki.

m1v1 = m2v2
Potem napisałen wzory na energie kinetyczne tych cząsteczek Ek1 = mv1^2/2 i z druga czasteczka tak samo. Ze wzorów na energie wyliczyłem prędkości i podstawiłem do pędów. W zadaniu było ile energii się ogólnie wydzieliło, więc E= Ek1 + Ek2
Stąd Ek2 = E - Ek1 i dalej przekształcić cały wzór i wyliczyć Ek1, czego nie zrobiłem bo już skończył się czas na pisanie

Nie mam pojęcia, czy w ogole moj tok rozumowania był dobry.

liliana
Posty: 105
Rejestracja: 1 cze 2013, o 22:16

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: liliana »

Dobrze myślałeś.
Eh, a ja nie wiedziałam o co chodzi z tą energią w treści i 3 pkt stracone.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Matura z fizyki 2014

Post autor: Madridistka »

A pisał ktoś podstawę z fiz?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości