Matura z j.polskiego - ustna

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
tojapiotrek
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2008, o 20:43

Bibliografia do tematu:

Post autor: tojapiotrek »

Potrzebuję materiałów do literatury podmiotu i przedmiotu oraz ogólne sugestie związane z tematem. Na czym głównie mam się skupić? Co to jest dokładniefunkcjonowanie toposu
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Batha »

tojapiotrek pisze:Co to jest dokładniefunkcjonowanie toposu"

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Topos_%28teoria_literatury%29
Topos poczytaj sobie.
co znaczy, po co jest, jakie ma funkcje

to nie forum polonistyczne, jest pełno takowych
jedyne co mi przychodzi na myśl to Pieśń o Rolandzie i. słownik motywów literackich
tojapiotrek
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2008, o 20:43

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: tojapiotrek »

a coś do literatury przedmiotu?
wioleczek88
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:25

Będę wdzięczna za wszelką pomoc..proszę..pomózcie..

Post autor: wioleczek88 »

Chciałabym bardzo poprosić o wszelką możliwą pomoctylko proszę nie wrzucajcie na mnie że tak późno itdna początku nie napisałam prezentacji bo mi się zwyczajnie nie chciałoale później już nie mogłam z pewnych względówwiem że to bardzo późnoale jesli ktokolwiek mógłby mi jakoś pomóc to byłabym naprawdę zajebiście wdzięcznaczęśc już mamale niestety sporo mi brakujemam część środka dokładniea nie mam pojęcia jak zacząć i zakończyćnie wiem jak przykładowo mogę to napisaća ustny polski mam za tydzien 27.05mój temat prezentacji to- metamorfoza- motyw literacki i ważny element określający osobowość bohaterów literackichwybrałam do tego kordiana,kmicica z potopu, wertera z cierpien mlodego wertera oraz przemiana gustawa w konrada z dziadow cz III i IVmoj plan ramowy to:

Teza:Metamorfoza-przemiana wewnętrzna prowadząca do zguby lub zwycięstwa nad samym sobą

1.Zdefiniowanie pojęcia metamorfoza (to mam)
2.motyw przemiany bohatera w epoce romantyzmu i pozytywizmu (to mniej wiecej mam ale nie wiem jak to dokladnie ukierunkowac)
3.Zdefiniowanie pojęcia werteryzm (to mam)
4.Kierunki metamorfozy-pozytywna lub negatywna (mniej wiecej wiem ale nie wiem czy juz tu opisywac wszystkich bohaterow po kolei i ich cala przemiane czy jakos inaczej)
5.czynniki powodujace przemiane wewnetrzna: a)psychologiczne b)polityczne (tu mysle i mysle i kompletnie nie wiem jak to napisac)
5.Skutki metamorfozy(mniej wiecej wiem ale nie wiem czy tu napisac dokladnie to co spotkalo bohaterow na samym koncu czy jakos inaczej)

Wnioski:
-milosc-budujaca lub niszczaca sila metamorfozy (hehnie wiem jak to napisac w odniesieniu to bohaterow ksiazek ktore wybralam)
-metamorfoza-efektem buntu bohatera (to samo co powyzej)
-metamorfoza-prowadzi do zguby oraz zatracenia osobowosci (to samo co powyzej)
-metamorfoza-prowadzi do znalezienia sensu zycia,odkrycia idei,ktorej mozna poswiecic sie bez reszty (to samo co powyzej)
-metamorfoza-daje nadzieje na odkupienie win,a takze podziw i szacunek tych,ktorzy wczesniej gardzili bohaterem (mniej wiecej wiem)
-metamorfoza-zmiana pogladow (mniej wiecej wiem)
-metamorfoza-dojrzewanie wewnetrzne (mniej wiecej wem)

i pytanie jeszcze czy przy kazdym punkcie lub wniosku musze mowic o wszystkich bohaterach czy np do jednego pogpunktu moge mowic o jednym tylko bohaterzew drugim o dwoch itd

przepraszam za problemnie chodzi mi o napisanie za mnie pracychodzi tylko o pomoc w niektorych punktachjesliby ktos moglujecie jakos zwiezle czegos albopo prostu pomocdziekuje wszystkim ktorzy beda mogli to zrobici jeszcze raz przepraszam za klopot i tak dlugi tekstpozdrawiam serdecznie i zycze powodzenia tym ktorzy maja jeszcze przed soba ustne matury
DK
Posty: 131
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 14:07

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: DK »

Chyba to nie jest najlepsze miejsce na szukanie tego typu pomocy, bo wszyscy pisza swoje prezentacje i sie ich ucza nadal(jak jeszcze nie zdali). Musze sie mojej do jutra nauczyc

[ Dodano: Nie Maj 25, 2008 10:16 ]
co do pytania to wydaje mi sie ze mozesz mowic o ilu bohaterach chcesz, wniosków nie musisz miec takich zeby sie odnosiły do kazdego utworu takie same.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Padre Morf »

wioleczek88 pisze:4.Kierunki metamorfozy-pozytywna lub negatywna (mniej wiecej wiem ale nie wiem czy juz tu opisywac wszystkich bohaterow po kolei i ich cala przemiane czy jakos inaczej)
Wszystkich. Określ, który zmienił sie na lepsze, który na gorsze i uzasadnij krótko taki pogląd. Przykładowo - przemiana Kordiana doprowadza go na skraj upadku, w przypadku Kmicica natomiast jest na odwrót (staje sie bohaterem itd).
5.czynniki powodujace przemiane wewnetrzna: a)psychologiczne b)polityczne (tu mysle i mysle i kompletnie nie wiem jak to napisac)
Podziel sobie tych bohaterów w zależności od tego co ich zmieniało. Jedni zmieniali sie pod wpływem polityki inni psychologii - u Kordiana i Kmicica widać oba te punkty. Omów co dokładnie każdego z nich zmieniło i jaki miało na nich wpływ. Przykładowo: Kordian zmienia sie podczas wyprawy na Mont Blanc. Z porzuconego przez Laurę kochanka (postawa bierna - romantyczni kochankowie zwykle robili ach, och, ech i cierpieli bo taka była moda) zmienia sie w wojownika o wolność narodu (postawa czynna).
-milosc-budujaca lub niszczaca sila metamorfozy (hehnie wiem jak to napisac w odniesieniu to bohaterow ksiazek ktore wybralam)
tu ci wszyscy pasują. Po prostu napisz jak na bohaterów wpłynęła miłość. Gustawa popchnęła do samobójstwa, z Werterem było to samo. Tylko Kmicic wypada tutaj na plus.
-metamorfoza-efektem buntu bohatera (to samo co powyzej)
Tutaj masz przede wszystkim dwóch bohaterów: Kordiana i Konrada. Musisz odnieść sie do kontekstu historycznego i kulturalnego -Kordian jest odpowiedzią na III częśćDziadów". Konrad buntuje sie przeciwko Bogu, który wg niego jest sprawcą nieszczęść Polski. Kordian buntuje sie przeciwko władzy.
wioleczek88 pisze:-metamorfoza-prowadzi do zguby oraz zatracenia osobowosci (to samo co powyzej)
Tutaj idealnie pasuje Kordian Przecież on był w domu wariatów. Poczytaj o tym i kontekst nasunie Ci sie sam.
Gustaw też zatraca swoją osobowość - staje sie Konradem.
Wertera przemiana prowadzi do zguby bo odbiera sobie życie.
-metamorfoza-prowadzi do znalezienia sensu zycia,odkrycia idei,ktorej mozna poswiecic sie bez reszty (to samo co powyzej)
Tutaj są dwie płaszczyzny. Z jednej strony pasuje Kmicic - jego ideą i celem jest służba Ojczyźnie.
Z drugiej strony Kordian i Konrad - nieszczęśliwi kochankowie, próby samobójcze (jednemu sie udało, drugiemu nie) poświęcają sie idei jaką jest ojczyzna.
Kordian po swojej podróży dochodzi do wniosku, że w zasadzie wszystko jest iluzją: nie ma doskonałego społeczeństwa (angielskie miało takie być ale rządzi nim pieniądz), nie ma prawdziwej miłości (liczy sie zamożność kandydata na męża), religia też jest iluzją (bo jest uwikłana w politykę). Na szczycie MB odnajduje nową ideę i gotowy jest poświęcic jej życie. Czy je poświęcił w zasadzie nie wiadomo - dramat jest urwany nie wiemy czy do egzekucji doszło czy nie.

Co do wyboru bohaterów to Konrad obok Kordiana to taki lekki samobój Słowacki nie lubił Mickiewicza (zresztą z wzajemnością) - panowie wzajemnie sie atakowali (Słowacki atakuje Mickiewicza wKordianie i potem jeszcze wBeniowskim"). Bez zrozumienia całego tego kontekstu ciężko jest dobrze zinterpretować zarównoKordiana jak iDziady". Nie lepiej było zamiast jednego z nich (proponowałbym wyrzucić Konrada) wziąć np.Przedwiośnie". Baryka też przechodzi metamorfozę od kosmopolity do rewolucjonisty. Żeromski to Młoda Polska - epoka późniejsza więc przekrojowość prezentacji jest większa.
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Mrówek »

DK pisze:Chyba to nie jest najlepsze miejsce na szukanie tego typu pomocy, bo wszyscy pisza swoje prezentacje i sie ich ucza nadal(jak jeszcze nie zdali). Musze sie mojej do jutra nauczyc
To nie straszne nauka prezentacji dzień wcześniej sama tak zrobiłam i dostałam maks punktów,
scarlett89
Posty: 519
Rejestracja: 1 sie 2007, o 00:42

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: scarlett89 »

DK pisze:Chyba to nie jest najlepsze miejsce na szukanie tego typu pomocy, bo wszyscy pisza swoje prezentacje i sie ich ucza nadal(jak jeszcze nie zdali). Musze sie mojej do jutra nauczyc
O lol Ja sie na pewno do nich nie zaliczam
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

matura ustna z polskiego

Post autor: aexis »

temat z serii Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki temat-"zjawisko kiczu w kulturze 20 i 21wieku.omow na wybranych przyklądach co można tutaj wykorzystać jakies utwory, obrazy, fizlmy lub"Boska komedia"Dantego jako inspiracja dzieł malarskich.Omów na wybranych przykładach Który temat jest lepszy wg was?
cahala

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: cahala »

Ten z kiczem jest o wiele ciekawszy natomiast drugi o wiele prostszy. ZaleŻy czy masz zamiar angaŻować się w tą pracę czy po prostu odbębnić - to przede wszystkim powinno być kryterium Twojego wyboru.

PS. TeŻ miałam pracę z serii związki z innymi dziedzinami sztuki, konkretnie o zapachu w literaturze i filmie
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: elliott »

Ja miałam na temat symboli w dziełach literackich i innych. Z czystego lenistwa, żeby za wiele się nie naczytać opowiadałam przede wszystkim o wybranych obrazach
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: aexis »

no z tej serii podalam 2 ktopre mi sie podobają ale mam jeszcze wybranych parę z samej literatury.m.inna wybranych przykladach omowic sposoby ujęcia motywu przebaczenia w literaturze",komizm jako narzędzie krytyki w utworach literackich roznych epok"(jakie tutaj mogą być 3 krotkie ksiązki?) bo chyba do niego najbardziej jestem przekonana) bohaterowie ktorym nie powiodło sie w zyciu.Omow przyczyny ich klęsk, opierając się na wybranych utworach literackich", Młodzi bohaterowie ich pasie dązenia rozterki i klęski.omow temat na wybranych przykładach"tęsknota za ojczyzną jako motyw literatury polskiej.omow na przykladach z roznych epok Chce mieć temat latwy i przyjemny (krotkie lektury)zadne wychodzenie przed szereg tylko zaliczenie zeby wstydu nie bylo:)
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: mediatan »

aexis pisze:"komizm jako narzędzie krytyki w utworach literackich roznych epok"(jakie tutaj mogą być 3 krotkie ksiązki?)
Ja bym tu dał satyręDo króla Ignacego Krasickiego
aexis pisze:Chce mieć temat latwy i przyjemny
Uczono mnie że lekki, łatwy i przyjemny to jest kicz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość