Matura z j.polskiego - ustna

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: aexis »

a jesli chodzi o ten temat z komizmem to lektury jakie moga być? chcialabym miec cos dłuzszego oprucz tegodo krola co polecilibyście co było w LO jako obowiązkową lekturą.Lub może jeszcze ze 2 wiersze.Ja z polaka jestem zielona pod względem kojarzenia tytułu z treścią niestety.trzeba będzie przeczytac streszczenia ważniejszych rzeczy przed maturką:)
Awatar użytkownika
Wasyl
Posty: 249
Rejestracja: 2 maja 2007, o 18:10

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Wasyl »

177. Dokonując analizy języka piosenek jednego z zespołów muzycznych (wykonawcy) początków XXI wieku, wyjaśnij zasadność doboru środków wyrazu.

Chcę wybrać ten temat na ustną, ale.
Co napisać w pracy o literaturze podmiotu/przedmiotu?
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lenka »

Literatura podmiotu to teksty, które bierzesz do prezentacji
Natomiast literatura przedmiotu to opracowania tych tekstów (bądź też innych użytych).

Do takiego tematu w l. podmiotu wypisujesz teksty piosenek, utwory, a w literaturze przedmiotu opracowania tych tekstów (choć nie wiem czy coś takiego istnieje) : )
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: aexis »

ja wybrałam tematKomizm jako zrodlo krytyki w utworach roznych epok wezmę skapca moliera (to na 100%) zastanawiam sie nad ferdydurke chociua zto slyszalam ze jets trudne duzo niedomowien itp. jakie 2 utwory z innych epok byscie polecali jeszczei co jest u nich pokazane krytycznie poprzez komizm
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Lenka »

Ja bym pomyślała nadZemstą", ale nie pamiętam czy występuje tam komizm jako źródło krytyki : )
madziulka1412
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 10:43

Sprzedam prace maturalna

Post autor: madziulka1412 »

Witam! Mam do sprzedania prace maturalna z jezyka polskiego temat to:
milosc ojcowska w literazturze roznych epok. Omow na przykladach wybranych
utworow Sprzedam ja za 45-50zl Zapraszam.
paulinakon
Posty: 83
Rejestracja: 16 wrz 2008, o 20:53

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: paulinakon »

A ja wybrałam temat: wzory kobiecej urody: antyczne, średniowieczne, renesansowe, romantyczne i współczesne. Scharakteryzuj, odwołując się do utworów literackich, dzieł plastycznych, filmowych, przekazów medialnych.

Jak myślicie, czy to dobry pomysł, żeby do prezentacji multimedialnej dodać fotografie, urywki filmów z np. Scarlett Johansson i Penélope Cruz? Są całkiem różne, ale obie uznawane za piękne (oczywiście, rzecz gustu, ale w tym wypadku pozostanę przy statystykach ).

Kompletnie nie mam jeszcze pomysłu na literaturę. Może moglibyście coś polecić?
"Lalka odpada, bo nie ta epoka - a szkoda, bo bardzo mi się książka podoba.Romeo i Julia"?Sonety do Laury"? Mitologia (np. Helena)?

Z dziełami plastycznymi nie powinno być problemu. Tyle tego, że będę miała w czym wybrać

Z góry dzięki za rady.
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Tahtimittari »

Pomysł z prezentacją multimedialną pomysł mi się wydaje dobry : )
w romantycznych utworach to możesz wybrać chociażby Wertera bo on tam dość dokładnie swą ukochana opisywał.

Ja wybrałam temat o środkach artystycznych w tekstach wybranej grupy muzycznej.
Będę pisała o DŻEMie, jako że ich straszliwie lubię [już na teście gimn próbnym temat o muzyce był, to pisałam o Ryśku Riedlu] i mam 3 książki, to problemu z bibliografią nie będzie. Tylko nieco się będę musiała dokształcić w dziedzinie tychże środków, bo pojęcia o tym nie mam.
tencharach
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2009, o 20:19

Motyw sądu, procesu, śledztwa w literaturze XX wieku

Post autor: tencharach »

Witam wszystkich mianowicie mam problemy rodzinne troszkę zaniedbałem się w szkole a to już 4 klasa technikum Nigdy nie lubiłem J.P zawsze wolałem szperać pod maska samochodu .takiż mój zawód będzie,ale w dzisiejszych czasach czym jest zawód bez matury ,proszę wasz wszystkich o pomoc w napisaniu pracy maturalnej ,niestety nie stać mnie na kupno pracy a doskonale wiem iż sam sobie z tym nie podołam końcu ktoś musi zarabiać na rodzinę oraz naprawiać wasze autka oto mój temat maturalny ,bardzo was prosze o pomoc w was jedyna nadzieja
Motyw sądu, procesu, śledztwa w literaturze XX wieku zaprezentuj problem analizując wybrane teksty literatury
hmmm wiec troszkę dziś przysiedziałem nad tym mam parę lektur :
-Folwark zwierzęcy
-Proces -Kawki
-piosenka o końcu świata-Czesław Miłosz
-Inny świat -H.Grudziński
-Śledztwo -Stanisław Lem
-Rozmowa z katem -
Teraz muszę popracować nad bibliografią tylko nie wiem jak się do tego zabrać a nie wybrałem zwykłego tematu ponieważ napisanie pracy to nie wszystko chciałbym ja obronić jeszcze ,niestety żona teraz urodziła i nie mam za bardzo czasu a porostu muszę jakoś utrzymać rodzinę jeśli ktoś by mógł choć troszkę pomoc lub naprowadzić bym był bardzo serdecznie wdzięczny
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Batha »

mi, żeby ładnie ułożyć biblografię, żeby wszystko było jak należy pomogła pani w bibliotece miejskiej.
ta stronka pomoże Ci zacząć

Kod: Zaznacz cały

biblioteka.wodip.opole.pl/bibliogr.htm
u samej góry, od lewej piszesz swoje nazwisko, imię
po prawej ma być data
poniżej: LITERATURA PODMIOTU: (czyli te ksiązki, które podałeś)
następnie : lit. porzedmiotu: (czyli różnego rodzaju opracowania- np słowink motywów literackich, poprawnej polszczyzny, oprawocanie jakiejść epoki, może jakiś artykuł.)
w kolejnym punkcie, jeśłi będziesz takowe miał to napisz materiały pomocnicze: obrazy itp (ale na razie chyba nie masz żadnych w planach. ja żadnych nie maiałami dostałam 20 pkt) no i w tym punkcie musi być zawarta info, że będziesz miał konspekt- czyli taki plan, co będziesz po kolei mówić (nie jest obowiązkowy)

a na dole, po prawej Twój odręczny podpis

może jakiś tegorocczny maturzysta coś dopisze. Bo ja przez rok duużo zapomniałam.
wieska2602
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2009, o 14:27

Matura polski. Pomocy!!!!

Post autor: wieska2602 »

Wybralam temat maturalny: Bohater romantyczny i jego ideowi spadkobiercy. Zanalizuj stopień pokrewieństwa ich poglądów, odwołując się do wybranych utworów XIX i XX wieku. Mam problem bo nie jestem pewna lektur jakie moglabym ując w prezentacjiJesli ktos ma jakies pomysly to bardzo proszę
leonardo_19
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2009, o 18:23

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: leonardo_19 »

hejka! Temat mojej pracy maturalnej to zjawy, duch, wizje, sny. określ jaką funkcję pełnią w literaturze. Potrzebuje informacji jaką książkę mogę dołączyć do bibliografii z poza kanonu lektur. Musze oddać bibliografię do środy. Proszę o pomoc.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Batha »

zajrzyj do słowinka motywów literackich
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość