matura z matematyki- rozszerzenie

Pomoc w przygotowaniu do matury z matematyki. Arkusze maturalne, zadania, odpowiedzi, klucze matury matematycznej. Wspólna nauka
olaslub1
Posty: 25
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 17:32

matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: olaslub1 »

Witam!
Za rok mam zamiar zdawać maturę rozszerzoną z matematyki a w liceum uczyłam się tylko podstawy. Jak mam się przygotować do tego rozszerzenia, polecicie mi jakieś książki które mi umożliwią rozumieć teorie i zrozumieć zadania?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: Giardia Lamblia »

Przerób całego Kiełbasę, a jak napotkasz na jakieś trudniejsze zadanie, to wpisuj początek treści w google - większość zadań jest rozwiązania już na różnych stronach internetowych (jak np. zadania.info) wraz z tokiem rozumowania i prowadzenia obliczeń.

W zasadzie sam Kiełbasa powinien wystarczyć, potem już tylko arkusze polecam trzaskać.

Dodatkowo dla zrozumienia podstawowych zagadnień możesz np. wykorzystać materiały z

Kod: Zaznacz cały

matematyka.pisz.pl/strona/1687.html
Ja w ten sposób się uczyłem, dla mnie było wystarczające
ymk

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: ymk »

A ja polecę jeszcze lekture podręcznika - Pazdro ma dobrą serie (przynajmniej te stare, nie wiem jak po reformie). Pazdro w ogóle ma dla mnie najlepsze książki.
olaslub1
Posty: 25
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 17:32

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: olaslub1 »

a myślicie że rok mi wystarczy na opanowanie całego materiału, podstawę pisałam na 96-100% ale wiem że matematyka roz i podst nie ma porównania. Podkreślę jeszcze że mam zamiar uczyć się sama i dodatkowo studiować na PW.
ymk

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: ymk »

olaslub1 pisze:a myślicie że rok mi wystarczy na opanowanie całego materiału, podstawę pisałam na 96-100% ale wiem że matematyka roz i podst nie ma porównania. Podkreślę jeszcze że mam zamiar uczyć się sama i dodatkowo studiować na PW.
Oj wystarczy wystarczy - i nie masz racji, jest porównanie Rozszerzenie to pare działów dodatkowych i poszerzenie tych z podstawy (często wirtualne, bo niby jest więcej rachunku prawdopodobieństwa, ale zadania na maturze są takie jak w zbiorach do podstawy, coś jak z genetyka w biologii). Polecam zdecydowanie tą serie o której pisałem i ich zbiory zadań także.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: Giardia Lamblia »

3 miesiące intensywnie umiarkowanej (jakkolwiek to zrozumiesz będzie ok ) nauki powinno styknąć.
olaslub1
Posty: 25
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 17:32

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: olaslub1 »

dziękuje wam bardzo i za rok matematyka rozszerzona-) liczę na 100%-d
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: Giardia Lamblia »

Życzę powodzenia, odpowiednie przygotowanie i wszystko jest możliwe
Awatar użytkownika
euGeniusz
Posty: 53
Rejestracja: 30 gru 2012, o 14:03

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: euGeniusz »

przede wszystkim oprócz zbioru rób jak najwięcej arkuszy maturalnych z poprzednich lat
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: annusza »

olaslub1, na jakie studia się wybierasz?

ja też w szkole mam poziom podstawowy,a zdecydowałam się an rozszerzenie na maturze . dużo samozaparcia i dasz radę! obie damy .

co do Kiełbasy to mam te zbiory i są OK, aczkolwiek moja korepetytorka twierdzi, że są one coraz mniej aktualne, bo matura idzie w innym kierunku - dużo stosunkowo krótkich zadań. Zadania Kiełbasy są rozbudowane, określiłabym je jako ambitne, ale na pewno nie zaszkodzą . Na początek każdego działu możesz robić sobie zadania z testów Operonu jeśli znajdziesz gdzieś w antykwariacie - nie są brdzo trudne, a jednak są już z zakresu rozszerzonego, dobre właśnie na początek, na zapoznanie się z nowymi zagadnieniami . Do tego dobre tablice do trygonometrii (chyba właśnie ten dział najbardziej różni się od podstawy), podręczniki Pazdro są super, zbiorki zadań też OK, ale trzeba uważać, bo jest tam naprawdę dużo rzeczy, których nie ma na maturce . Powodzenia!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: Giardia Lamblia »

Całkowicie, w 100% odradzam zbiory z Operonu (najnowsze).
Ilość błędów, zarówno w samych treściach zadań, jak i odpowiedziach kompletnie uniemożliwia sprawną i przyjemną naukę. Robienie tego zbioru może ewentualnie mieć sens dopiero później - kiedy już samemu jest się w stanie te błędy wychwytywać.
Na te 250 zadań myślę, że co najmniej 10 procent zawiera błędy (zbiór do R z 2013).
W arkuszach też oczywiście ich nie brak.
Zresztą nawet pisałem do nich zażalenie - redaktor nic nie odpisał, co dodatkowo pokazuje jak bardzo w d. OPERON ma klienta i nabywcę ich publikacji
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: Lunette »

Ja zdawałam maturę z matmy rozszerzonej i tak właściwie to nie używałam żadnej książki, robiłam wyłącznie zadania ze stronki zadania.info chyba + arkusze z matur próbnych, normalnych i poprawkowych i spodziewam się całkiem wysokiego wyniku.
Dlatego polecam niekupowania żadnych książek, tylko uczenia się z internetem.
christofanow
Posty: 34
Rejestracja: 29 maja 2012, o 09:17

Re: matura z matematyki- rozszerzenie

Post autor: christofanow »

Internet ma tę wadę, że należy mieć do niego dostęp. Jeśli ktoś lubi spędzać cały dzień przed komputerem - jego wybór. Ja zdecydowanie wolę papierowe książki.

Obecnie przygotowuję z podręczników Kłaczkowa C.O i na razie rozwiązuję zadania z ich zbiorów, niedługo skończę i zabieram się za Kiełbasę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości