Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: randomlogin »

Takie zmiany wymagalyby zmiany ustawy. O ile mi wiadomo nikt jej ostatnio nie zmienial - ale moze sie myle, mozna sprawdzic, ja z telefonu tego nie zrobie. W kazdym razie takie same historie byly rok temu. Dwa lata temu zreszta tez. A jest jam jest i nie zanosi sie, zeby sie to mialo zmienic.

destynyb
Posty: 5
Rejestracja: 26 maja 2014, o 22:57

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: destynyb »

Czy nie można było od razu, po prostu wytłumaczyć? Teraz wszytko rozumiem Nie rozumiem tylko dlaczego niektórzy na tym forum ociekają nienawiścią do osób które o coś pytają? Chyba taki jest sens istnienia forum - do pytania i konsultacji problemów. Jak ktoś nie ma ochoty odpowiadać, to po prostu niech oleje sprawę a nie krzyczy na kogoś Może i ta kwestia była poruszana wiele razy, ale nikt tego nie potrafił wytłumaczyć dokładnie, zwłaszcza, że od różnych osób słyszy się sprzeczne wersje. Tak jak poprzednicy ja również słyszałam różne rzeczy od osób z wyższych lat, dlatego chciałam to skonfrontować z opinią osób które na pewno wiedzą jaka jest prawda, a tu mnie tylko okrzyczano Możecie mnie i pewnie inne niewiedzące osoby uważać za ciemnoty, że nie wiem tak oczywistych rzeczy W każdym bądź razie odpowiedz uzyskałam za co dziękuję

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: Medycyna Lwów »

a ty wytłumacz czemu zadajesz pytanie na ślepo nie czytając (co wnioskuje się po charakterze pytania) nawet poprzednich wątków w tym temacie, gdzie je zadajesz, nie wspominając nawet o przejrzeniu innych tematów na forum ?
destynyb
Posty: 5
Rejestracja: 26 maja 2014, o 22:57

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: destynyb »

Owszem czytałam ten wątek. Chodziło mi o to czy w tym roku jest powrót do 6 lat studiów + 1 rok stażu. Wpisy o tym były w lutym/marcu, a tydzień temu dzwoniła do mnie koleżanka u której na zajęciach prowadzący własnie powiedział im, że wraca to co było. Stąd moje pytanie. Informacje z przed 3-4 miesięcy mogą przecież być nieaktualne.
rozekkwidzyn
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2010, o 06:07

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: rozekkwidzyn »

[at]
Moim zdaniem reforma jest pełną parą i (przynajmniej na mojej uczelni), rozkład przedmiotów jest diametralnie inny- jako przykład mogę podać to, ze z 4 egzaminów w tej sesji, aż 3 będę pisał z rokiem wyżej. Tzn no nie na jednej sali ale 2 roczniki piszą 3 te same egzaminy- czyli patofizjologię, diagnostykę laboratoryjną i mikrobiologię- przedmioty dotychczas typowe dla 3 roku, a ja jestem na 2. W przyszłym roku piszę egzamin z prop. interny i farmakologii na przykład- czyli przedmiotów z 4 a nie 3 roku. Moim zdaniem jesteśmy już więcej niż jeden semetr na wyrost- i przez te 3 lata (3, 4 i 5 rok) nadgonimy do 1 pełnego roku. Nie mówię że bez wyrzeczeń- ale serio praktycznie nie ma takiej opcji że nowy 6 rok będzie bliżej starego 6 roku niż stażu, bo po prostu wszystko ze standardowych studiów będzie już zrealizowane.
Oczywiście zasadnym jest pytanie o to, w jak licznych grupach i ogólnie w jakich warunkach będzie się odbywał ten nie-staż. Ja wiem że straszliwe pomyje są wylewane na tę reformę i nie będziemy wiedzieć jakie są jej rzeczywiste efekty przed zrobieniem specjalizacji przez mój i kolejne roczniki. Ale moim subiektywnym zdaniem, nie powinno być źle.
Co zaś do powrotu starego trybu: Na bank nic takiego nie wraca. Przynajmniej nie w najbliższym i nie w następnym roku akademickim. Jak będzie później- zobaczymy ale gdybym miał stawiać pieniądze, to bym powiedział że zostanie już tak jak jest bo za duże zamieszanie by było z odkręcaniem tego wszystkiego. Z resztą jak na razie, nie ujawniły się jakieś opłakane skutki reformy i nie ma chyba parcia na jej rozwiązanie.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: lith »

[at]
U nas na I i II roku raczej kosmetyczne zmiany. Przeniesiono jakieś zapychacze typu socjo na wcześniejsze lata. Połączono na papierze niektóre przedmioty (ale zajęcia nadal odbywają się osobno). Poobcinano godziny, ale zakres materiału został raczej bez zmian (z biochemii rozszerzyli o tematy, które po staremu były w ramach fakultetów z anaty zamiast 5 kół są 3 koła z większych partii materiału itd.) Do tego z historii medycyny wykłady, na które nikt nie chodził zamieniono na obowiązkowe seminarki, dorzucono na II roku obok biologii medycznej biologię molekularną (przedmiot, który wcześniej był fakultetem- zdecydowanie niezbyt popularnym , kolejny nowy przedmiot to pacjent symulowany. Jeśli chodzi o likwidowanie przedmiotów to wypadła chyba tylko łacina i wf, które stały się fakultetami. Wszystkie egzaminy są póki co po staremu. chyba biofizyka przeszła z II na I rok, a na I egzamin z chemii nazwano zaliczeniem. Zobaczymy co wymyślą na trzecim, ale zanosi się najwyżej na to, że egzamin z patomorfy przerzucą z IV na III (co będzie w sumie logiczne, bo na III mając ten przedmiot cały rok wiedziało się zdecydowanie więcej niż po IV gdzie się ma z niej 9 dni zajęć rozrzucone w ciągu roku i egzamin w sesji letniej.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: randomlogin »

Co do liczebnosci grup, to to jedno wiadomo. Nie znajde teraz podstawy na telefonie, ale afair narzucona odgornie liczebnosc grup nie moze przekraczac 3 os na asystenta na tym 6 roku.
Reszta z grubsza jak wyzej, ale w to ze ten 6 rok bedzie blizszy stazowi niz obecnemu 6 rokowi to gleboko watpie, chocby z nieprzeskakiwalnych powodow formalnych. No ale zobaczymy.

Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: _Samira_ »

Jeśli chodzi o likwidowanie przedmiotów to wypadła chyba tylko łacina i wf, które stały się fakultetami.
Jeszcze zlikwidowali anatomię kliniczną z III roku
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: lith »

Zanim pierwszy nowy rocznik dojdzie do 6 roku już pewnie zmienią 3 na 4 osoby, albo lepiej Nawet jak się z materiałem jakaś uczelnia wyrobi szybciej to pewnie dalej będzie wyglądało to jak studia, bo dalej się będzie na oddziałach tylko gościem i chodziło stadem.

[at]_Samira_
Aha, nawet nie wiedziałem
Awatar użytkownika
czornydanio90
Posty: 950
Rejestracja: 25 cze 2009, o 19:04

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: czornydanio90 »

_Samira_ pisze: anatomię kliniczną
a czo to za cudo?
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: _Samira_ »

Nie wiem, nie miałam i nie będę mieć, ale to tylko 15h i 2 ects-y, więc chyba nic szczególnego.
Za to w zakładce przedmiotu w wynikach kolokwium poprawkowego piszą ciekawe rzeczy:
"Najczęstsze oraz najbardziej przygnębiające błędy na zaliczeniu ! [.]
Pytanie 13. Cewka moczowa żeńska uchodzi:
A. powyżej spoidła górnego warg sromowych mniejszych
B. w przedsionku pochwy
C. na żołądzi łechtaczki
D. poniżej ujścia pochwy

10 osób będąc na III roku WYDZIAŁU LEKARSKIEGO nie wie, gdzie znajduje się ujście cewki moczowej u KOBIETY - z tego 8 [słownie OSIEM] studentek i 2 studentów.
Powodzenia przy cewnikowaniu pacjentek w niedalekiej przyszłości (zwłaszcza dla koleżanek, które mają ujście cewki poniżej ujścia pochwy lub na żołądzi łechtaczki)
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: lith »

Takie szybkie przypomnienie na III roku tego z anaty co niby miało być sensowne. Zajęcia na zasadzie: przychodzi baba do lekarza boli ją to, to i tamto i rozkminianie w podgrupkach co jej jest. Takie zebranie w kupę tych klinicznych aspektów anaty w stylu uszkodzenie nerwu takiego, albo zerwanie więzadła srakiego, albo zatkanie tętnicy owakiej daje takie, a takie objawy,
ymk
Posty: 69
Rejestracja: 10 lut 2014, o 00:37

Re: Medycyna - 5 lat, czy to prawda?

Post autor: ymk »

_Samira_ pisze:Nie wiem, nie miałam i nie będę mieć, ale to tylko 15h i 2 ects-y, więc chyba nic szczególnego.
Za to w zakładce przedmiotu w wynikach kolokwium poprawkowego piszą ciekawe rzeczy:
"Najczęstsze oraz najbardziej przygnębiające błędy na zaliczeniu ! [.]
Pytanie 13. Cewka moczowa żeńska uchodzi:
A. powyżej spoidła górnego warg sromowych mniejszych
B. w przedsionku pochwy
C. na żołądzi łechtaczki
D. poniżej ujścia pochwy

10 osób będąc na III roku WYDZIAŁU LEKARSKIEGO nie wie, gdzie znajduje się ujście cewki moczowej u KOBIETY - z tego 8 [słownie OSIEM] studentek i 2 studentów.
Powodzenia przy cewnikowaniu pacjentek w niedalekiej przyszłości (zwłaszcza dla koleżanek, które mają ujście cewki poniżej ujścia pochwy lub na żołądzi łechtaczki)
normalne, może i banalne pytanie, ale jak się nie odświeża wiedzy to może sie pomylić pewnie jakieś błęde skojarzeniie pozostałych rzeczy i już problem 10 osób to mało- wiadomo, że popełniamy błędy nawet w najgrubszych sprawach, ja niedawno nie mogłem dojść od której strony odchodzą mięśnie powierzchowne tylnej strony przedramienia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości