Medycyna po angielsku

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Medycyna po angielsku

Post autor: Nitka »

Znalazłam ostatnio na stronie UMed w Poznaniu informację, że można studiować medycynę w języku angielskim. Wie ktoś może czy tyczy się to wyłącznie obcokrajowców? Jeśli chciałby w ten sposób studiować ktoś z Polski czy musi za te studia płacić? I jak wygląda szansa na staż poza granicami naszego kraju?
Ostatnio zmieniony 24 lip 2008, o 23:37 przez Nitka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: doktorka »

czesc

angielska wersja jest tylko dla obcokrajowcow i to nie wszystkich, glownie dlatego, ze sa to studia platne, nie wiem ile dokladnie teraz sie placi, 2 lata temu bylo chyba 14tys dolarow za rok? cos takiego. w kazdym razie polacy nie moga studiowac w eng.
natomiast mozna sobie pozalatwiac praktyki, staze i specjalizacje nawet za granica, ale wymaga to dosc znacznego zaangazowania np ja bede zdawac egzaminy USMLE, zeby moc odbyc staz i specjalizacje w USA.

jesli interesuje Cie studiowanie w eng startuj na medycyne w UK, latwiej sie dostac, tylko zamieszania jest troche z rekrutacja i egz wstepnymi, ale na pewno warto,bo u nas ten syf w sluzbie zdrowia jeszcze dlugo bedzie sie utrzymywal. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Padre Morf »

doktorka pisze:np ja bede zdawac egzaminy USMLE, zeby moc odbyc staz i specjalizacje w USA.
stażu jako takiego to tam nie ma poza tym bardziej opłacalna jest Wielka Brytania. Chociażby dlatego, że USMLE to przyjemność dość droga.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Nitka »

Ile taki egzamin kosztuje? Na jego podstawie można ubiegać się o staż lub specjalizację za granicą? Myślałam już o studiach w Wielkiej Brytanii ale problem polega na tym, że gdziekolwiek ich nie podejmę, finansowo jestem zdana na samą siebie, ehhhhh chciałoby się mieć takich rodziców, że jedynym zmartwieniem byłoby dostanę się czy nie )
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Padre Morf »

USMLE to 3 egzaminy: Step 1, Step 2 (dwucześciowy) i Step 3. Aby ubiegać sie o rezydenture trzeba mieć zdane pierwsze dwa egzaminy na odpowiednim poziomie. Step 3 zdaje sie albo przed albo już w czasie rezydentury (to zależy od stanu i od danego programu rezydenckiego).

Step 1 to egzamin z przedmiotów przedklinicznych i jest testowy. Step 2 ma dwie części: teoretyczna (test z dziedzin klinicznych) i praktyczna (trzeba zbadać pacjentów i napisać notatki w formie SOAPu).

Step 1 i Step 2 CK (teoretyczny) można zdawać poza USA. Step 2 CS (praktyczny) i Step 3 tylko w USA.

Step 1 kosztuje obecnie 695$. Jeśli zdajesz w Europie (najbliżej mamy do Wilna albo Berlina) dopłacasz jeszcze 160 baksów.

Step 2 CK jest o 20$ droższy niż Step 1. Na część kliniczną trzeba mieć 1200$. Oczywiście musisz doliczyć różnego rodzaju opłaty typu dojazd na egzamin, hotel itd itd.

Teraz i tak wyjdzie tanio bo dolar to tylko 2zł.
Nitka pisze:Na jego podstawie można ubiegać się o staż lub specjalizację za granicą?
USMLE daje Ci możliwość ubiegania sie o rezydenturę w USA.

W Stanach rezydenturę robi sie krócej ale też ciężej. U nas to praca od 7:30 do 15 i 3-4 dyżury w miesiącu. W Stanach to praca od 7 do 17 (niekiedy od 4 do 17) i dyżur co 3-4 dzień (zależnie od programu) po ktorym pracuje sie jeszcze do 11.
serine
Posty: 271
Rejestracja: 25 maja 2008, o 13:23

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: serine »

Czy z rezydentura w USA jest tak samo jak z Australia ? Trzeba zdawaca UMSLE?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Padre Morf »

Tak, USMLE umożliwia pracę w Australii i chyba Nowej Zelandii.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Nitka »

A jak to jest z ubieganiem się o staż czy specjalizację w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Padre Morf »

z tego co wiem ciężej niż w USA. O wiele lepiej jest zrobić specjalizację w Polsce i wyjechać tam do pracy.
fabiolkaa
Posty: 117
Rejestracja: 3 lip 2008, o 09:21

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: fabiolkaa »

Morfeuszu powiedz czy staż w USA jest możliwy dla przeciętnego studenta medycyny ? Czy raczej szansę mają osoby z średnią 5.0.To jest bardzo droga inwestycja, więc chcaiłabym wiedzieć jak są w ogóle szanse na rezydenturę, z tego co słyszałam to minimalne bo większość miejsc zajmują azjaciCzy znasz kogoś kto zdobył rezydenturę ? W jaki sposób się przygotowywać, z jakich podręczników ?
Czy trudno jest o wizę ? No i czy po takim stażu można podjąć na stałe pracę w USA ?
Z góry dziękuję za odp
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Padre Morf »

uzupełnie jeszcze odnośnie UK (mam nadzieję, że niczego nie przekręcę):
po studiach jest roczny staż (PRHO). Większość ofert na staż jest przeznaczona dla Anglików - niekiedy znalezienie miejsca dla Polaka jest dość trudne. O PRHO można sie starać jedynie tuż po studiach. Jeśli już ktoś odbył staż, zdał LEP i ma PWZ (prawo wykonywania zawodu) to droga do PRHO jest dla niego zamknięta. Kolejny etap to SHO (Senior House Officer). Masz pełne prawo wykonywania zawodu i możesz starać sie o specjalizację. Ogólnie ciężko jest sie dostać bo jest spora liczba kandydatów a i wymagania są spore.
fabiolkaa pisze:Czy raczej szansę mają osoby z średnią 5.0.
średnia nie ma znaczenia. Bardzo często rezydenturę w USA dostawały osoby, które w Polsce były studentami raczej średnimi. Liczy sie przede wszystkim wynik USMLE, listy polecające (przy dobrym wyniku Stepów nie są aż tak ważne) oraz to co powiesz w czasie interview.
fabiolkaa pisze:To jest bardzo droga inwestycja, więc chcaiłabym wiedzieć jak są w ogóle szanse na rezydenturę, z tego co słyszałam to minimalne bo większość miejsc zajmują azjaci.
Nie koniecznie. Ważny jest wynik USMLE oraz to gdzie aplikujesz. Np. w Chicago są Polacy i łatwiej o dostanie rezydentury bo tam nas znają. Ważne jest też to do ilu programów wyślesz aplikację. Są tacy co wysyłają np. 30-40 aplikacji (albo i więcej). Oczywiście ważne jest też to na co sie aplikuje. Jedne specjalizację są bardziej oblegane inne mniej.
fabiolkaa pisze:Czy znasz kogoś kto zdobył rezydenturę ?
Ja robiłem z EM. Kolega załapał sie na surgery (nic dziwnego bo miał świetne wyniki USMLE i niezłe LORy).
fabiolkaa pisze:W jaki sposób się przygotowywać, z jakich podręczników ?
to zależy od tego ile masz czasu, ile pieniędzy, jak dobrze znasz angielski itd. Żelazną pozycją jest Kaplan Notes. Są to książki wydawane przez Kaplan Medical Center. Do każdego egzaminu jest komplet książek. KMC organizuje też stacjonarne kursy dla tych co chcą zdawać USMLE ale nie wiem czy ktoś z polskich aplikantów na takim kursie był. Kaplany to w zasadzie takie repetytorium - trzeba rozszerzyć zagadnienia o lekturę dodatkowych książek. Są jeszcze materiały audio np. nagrane wykłady, które warto obejrzeć i z których warto sobie zrobić notatki.
fabiolkaa pisze:Czy trudno jest o wizę ?
Na Step 2 CS dostaniesz wizę B1 czyli popularną wizę turystyczną. Potem jest wybór między H1 i J1. Niektóre programy rezydenckie fundują H1.
fabiolkaa pisze:No i czy po takim stażu można podjąć na stałe pracę w USA ?
jak skończysz rezydenturę i zdasz Boards możesz normalnie pracować jako attending.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Nitka »

Wśród wymagań do UK na pewno jest certyfikat językowy, ale typu IELTS czy ze specjalistycznego słownictwa? A może egzamin typu USMLE? Dobrze, że trudno nie oznacza nie da rady )
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna po angielsku

Post autor: Padre Morf »

Nitka pisze:Dobrze, że trudno nie oznacza nie da rady )
Jeśli na aplikację staje Polak i Anglik to wybór jest chyba oczywisty. Dlatego lepiej jest zrobić specjalizację w Polsce i wyjechać do pracy za granicę.
Nitka pisze:Wśród wymagań do UK na pewno jest certyfikat językowy, ale typu IELTS czy ze specjalistycznego słownictwa?
IELTS poziom Advanced.

[ Dodano: Sro Lip 23, 2008 21:42 ]
ewentualnie CAE na grade C.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości