Medycyna w Rzeszowie

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: m0rix »

delicja pisze:bo skoro nie dostajesz się na medycynę na najbliższej miejscu zamieszkania uczelni
Czasem ta najbliższa uczelnia jest oddalona o ponad 250 km. Może to dla ciebie nieprawdopodobne, ale nie każdy mieszka w centrum Polski. Skoro w każdym mieście wojewódzkim może być uniwersytet c.zy politechnika (nie jestem tego pewien na 100% bo nie sprawdzałem) to nie widzę powodu dla którego nie miałoby być też uniwersytetu medycznego,lub wydziału medycznego z kierunkiem lekarskim. Co do tego, że lekarzy będzie za dużo - no i co z tego? Najwyżej zrobi się konkurencja - to raczej pozytywne zjawisko. Pedagogów, marketingowców i innych politologów też jest za dużo, ale jakoś nie przeszkadza to kolejnym rocznikom w aplikowaniu na te studia, nie słychać też żeby obniżano tam limity, czy likwidowano kierunek
Awatar użytkownika
formica
Posty: 784
Rejestracja: 6 lip 2008, o 00:18

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: formica »

Tylko, że przy studiach medycznych potrzebna jest jednak dużo większa baza niż w przypadku studiów uniwersyteckich. Nie bez powodu też uczelnie prywatne kształcą głównie w kierunkach humanistycznych. Takie łatwiej utworzyć. Sorry, ale nie widzę konieczności otwierania medycyny w Zielonej Górze czy Opolu jeśli jest ona we Wrocławiu. Z obydwu województw jest blisko. Nawet jeśli otworzymy w każdym mieście wojewódzkim medycynę to i tak znaczna część będzie musiała dojeżdżać i wynajmować mieszkanie. A chyba nie ma aż takiej strasznej różnicy pomiędzy dojazdem 100 czy 150km. Poza tym nawet jeśli nawet to i tak nie masz pewności, że dostaniesz się akurat do tego miasta do którego masz najbliżej.
Konkurencja jasne, że zjawisko pozytywne. Tylko przy publicznej służbie zdrowia sprawdzi to się nijak. Spójrz choćby na szkolnictwo. Jest niż. Ale to wcale nie oznacza, że ogranicza się ilość klas w najsłabszych liceach, zawodówkach, technikach. W tych renomowanych też zamykają oddziały.
A fakt aplikowania na studia typu pedagogika, politologia, europeistyka świadczy niestety o głupocie maturzystów. O niczym więcej. Po studiach budzi się taki z ręką w nocniku i płacze, że nie ma dla niego pracy w zawodzie a on przecież po studiach. Sorry, ale to było do przewidzenia.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: Stalowy »

m0rix, Formica dokładnie to opisała. Baza to odpowiednie placówki medyczne będące w stanie udźwignąć setki studentów mających zajęcia kliniczne, praktykantów, stażystów. Do tego dochodzi Ci ekipa doktorów prowadzących zajęcia.

Najgorsze co mogłoby czekać studia medyczne to spowszednienie, jak to np. stało się z prawem. Wtedy te studia staną się byle jakie i pozbawione zaufania. Bo wtedy naprawdę liczyć się będzie czy ktoś kończy studia w Koziej Wólce czy np. w Krakowie.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: godziasia »

Kaamil pisze:
m0rix pisze:
Kaamil pisze:W tej sytuacji nie wiem czy Rzeszów ma jakiekolwiek szanse, bo za chwilę będzie się produkowało za dużo lekarzy i limity zmniejszą.
Nie martw, się najwyżej zamkną WUM i wtedy nie będzie problemów z limitami dla innych miast. Możliwość studiowania na lekarskim powinna być w każdym mieście wojewódzkim. Teraz ludzie z niektórych regionów muszą się tułać czasem nawet pół Polski, żeby studiować.
prędzej zamkną uczelnię w jakiej pipidówie za przeproszeniem, wiec o mają uczelnię zresztą z 200 letnią historią się nie martw.
Poza tym Polska to nie Australia - nie ma aż tak dużych odległości i kraj nie tak bogaty i nie ma takiej potrzeby, bo za lat pare lekarzy będzie w sam raz, a być moze i za dużo.
Kaamil, easy, nie spinaj się tak:P hasło z zamknięciem WUMu było sarkazmem na przyzwoitym poziomie, ubawiło mnie setnie (śmiałabym się pewnie tak samo, gdyby ktoś napisał w ten sposób o mojej uczelni:P). Po Twojej reakcji nie dziwię się, że potem opinie o ludziach z WUMu chodzą takie a nie inne
co do samego tematu, to uważam, że jeszcze jeden kierunek lekarski by nie zawadził (czy w Rzeszowie, czy w Kielcach, czy w Zielonej Górze - wsio ryba, najlepiej tam, gdzie zorganizowanie tego będzie wymagało najmniejszego wkładu pieniędzy, a efekt będzie najlepszy), ale bez przesady, nie zakładajmy uczelni medycznych w każdym mieście jak leci. Bo wtedy zawód lekarza rzeczywiście spowszednieje. Jeśli chodzi o fakt, że będzie wkrótce za dużo lekarzy - no nie wiem, z dziurą w tym zakresie walczymy już dobrych parę lat, na razie nie widać efektów.
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: york »

Stalowy pisze:m0rix, Formica dokładnie to opisała. Baza to odpowiednie placówki medyczne będące w stanie udźwignąć setki studentów mających zajęcia kliniczne, praktykantów, stażystów. Do tego dochodzi Ci ekipa doktorów prowadzących zajęcia.

Najgorsze co mogłoby czekać studia medyczne to spowszednienie, jak to np. stało się z prawem. Wtedy te studia staną się byle jakie i pozbawione zaufania. Bo wtedy naprawdę liczyć się będzie czy ktoś kończy studia w Koziej Wólce czy np. w Krakowie.

myśle, że jeszcze gorszym byłoby otwarcie prywatnej medycyny, każdy by się dostał i nie wiadomo ilu byłoby tych lekarzy

uczelni medycznych jest wg mnie na tyle i są tak rozmieszczone, że każdy ma w miarę blisko, a jeśli już nie dostał się na najbliższą uczelnie to może mieć pretensje do siebie, a nie do całego świata, studia to nie przedszkole, że koniecznie uczelnia musi być blisko domu
Awatar użytkownika
lot_named
Posty: 46
Rejestracja: 23 cze 2011, o 23:51

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: lot_named »

Ale i tak wszystko zweryfikuje LEK, więc to chyba żadna różnica czy ktoś kończyłby medycynę na KSW, czy na Ukrainie (Winnica, Lwów itp), i tak trzeba zdać LEK, do którego trzeba jednak coś umieć. Medycyna w Rzeszowie z limitem koło 50 czy 80 miejsc jak w Olsztynie nie byłaby złym wyjściem, szczególnie że autentycznie lekarzy nadal będzie brakować:

Kod: Zaznacz cały

rynekzdrowia.pl/Nauka/Zwolnil-przyrost-limitow-przyjec-na-studia-lekarskie-Kiedy-zalatamy-luke-pokoleniowa,110477,9.html
nawet środowiska zawodowe wypowiadają się za zwiększeniem ilości miejsc na studiach medycznych, a to im przecież powinno najbardziej zależeć na ograniczeniu miejsc ze względu na konkurencję, więc coś jest na rzeczy
Medycyna w Rzeszowie - jak najbardziej, szczególnie, że Rzeszów to świetne miasto Poza tym wydział już jest budowany.
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: m0rix »

godziasia pisze:śmiałabym się pewnie tak samo, gdyby ktoś napisał w ten sposób o mojej uczelni:P
UMŁ to także moja uczelnia, dlatego sobie darowałem
Awatar użytkownika
Cheaxie
Posty: 92
Rejestracja: 6 lut 2009, o 11:00

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: Cheaxie »

lot_named pisze:.Medycyna w Rzeszowie - jak najbardziej, szczególnie, że Rzeszów to świetne miasto Poza tym wydział już jest budowany.
Jak budowany"? Czy to oznacza że mamy się spodziewać, że otworzą medycynę w Rzeszowie w najbliższej przyszłości
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: Dali »

Jeżeli krótki czas oznacza ~5 lat, to chyba tak. Poza tym to fajnie byłoby poznać źródło takiego newsa.
wooojt1
Posty: 355
Rejestracja: 12 mar 2009, o 09:59

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: wooojt1 »

Możemy produkować socjologów, filozofów i politologów w ogromnych ilościach, bo ich kształcenie nie jest tak drogie. Nie możemy sobie natomiast pozwolić na nadprodukcję lekarzy, bo nie stać nas na to, żeby kształcić lekarzy, którzy potem nie będą mieli pracy ze względu na brak miejsc. To jak wyrzucanie ogromnych pieniędzy w błoto.
smooth_criminal
Posty: 261
Rejestracja: 6 sie 2009, o 13:19

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: smooth_criminal »

a nadprodukcja lekarzy dentystów studia kosztuja wiecej, a studia limitowane nie sa mimo stanowiska komisji stomatologicznej NRL
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: Stalowy »

smooth_criminal, większa konkurencja?gt
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Medycyna w Rzeszowie

Post autor: Medycyna Lwów »

przecież dentystyczny też jest limitowany przez MZ więc nie wiem o co chodzi?
a co do nadprodukcji lekarzy to mała szansa że do nie dojdzie, bo obecnie mamy olbrzymią lukę pokoleniową i za kilka lat oni będą musieli odejść na emeryturę i zrobić miejsce młodszym. Poza tym wskaźniki lekarza na 100 tys. mieszkańców w Polsce są wciąż na przed ostatnim m-cu w Europie, natomiast i tak jestem przeciwny otwieraniu uczelni w miastach bez już istniejących ośrodków o jakiejkolwiek renomie medycznej (własne typu Rzeszów, Olsztyn, gdzie nawet nie ma wielu specjalistycznych oddziałów, a z pustego to i salomon nie naleje). Za to pomysł kielecki podoba mi się osobiście bardziej, bo Uniwersytet ma już spore zaplecze, no i w samym mieście są nie tylko dobre i specjalistyczne szpitale ale i instytut onkologii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości