MEJOZA OOCYTU II RZĘDU<WĄTPLIWOŚCI

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
CyanBerry
Posty: 28
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 14:16

MEJOZA OOCYTU II RZĘDU<WĄTPLIWOŚCI

Post autor: CyanBerry »

Witam! Występuję z małym zapytaniem. Kiedy następuje mejoza oocytu II rzędu?

W Villim wyczytałam: Większa komórka, oocyt drugiego rzędu,wchodzi w fazę drugiego podziału mejotycznego, lecz zatrzymuje się na etapie metafazy do momentu ewentualnego zapłodnienia. Gdy mejoza postępuje dalej, w wyniku drugiego podziału mejotycznego powstaje pojedyncza komórka jajowa i drugie ciałko kierunkowe.

Jak to możliwe, że komórka zatrzymuje się na etapie metafazy aż do momentu ewentualnego zapłodnienia? Przecież druga mejoza nie następuje bezpośrednio przed zapłodnieniem. skoro z jajnika uwalnia się już komórka jajowa.?
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: MEJOZA OOCYTU II RZĘDU<WĄTPLIWOŚCI

Post autor: North »

Myślę, że określenie komórka jajowa to taki skrót myślowy, który obejmuje również zatrzymanym w podanej przez ciebie metafazie II oocycie II rzędu. II podział mejotyczny odblokowuje się dopiero w momencie zapłodnienie, czyli łączenia się gamet. Dopiero po fuzji dokańczany jest podział i wyrzucany polocyt II rzędu.

A tutaj znalazłem dokładniejszy opis:

Kod: Zaznacz cały

czytelniamedyczna.pl/1201,molekularne-aspekty-procesu-zaplodnienia.html
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości