MELANINA - Matura 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
kowmed
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2013, o 22:52

MELANINA - Matura 2013

Post autor: kowmed »

Witam wszystkie wielkie biologiczne mózgi tego forum potrzebuje waszej pomocy w napisaniu uzasadnienia do OKE odnośnie 7 zadania pkt. b) w tegorocznej maturze

Muszę udowodnić fakt iż skóra jest chroniona przez melanina w sposób taki iż odbija ona szkodliwe promieniowanie UV(tak wiem pochłania było bardziej trafne i dlatego dostałem po dupie w tym zadaniu )
w internecie jest pełno informacji, że melanina pochłania UV oraz odbija ale ja potrzebuje potwierdzonego źródła o odbijaniu promieni UV przez melaninę najlepiej z książki niestety w pozycjach które posiadam nie odnajduje tego stwierdzenia ( np biologia villego) proszę o pomoc najlepiej potwierdzona jakimiś wiarygodnymi źródłami. Z góry dziękuje,a i na pewno się solidnie odwdzięczę za pomoc możecie być pewni!
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: MELANINA - Matura 2013

Post autor: ColdMartini »

Na zagranicznych stronach np. wszędzie jest napisane, że melanina pochłania UV, nigdzie nie spotkałem się z tym, że odbija promieniowanie UV. No ale życzę powodzenia w walce.
PIOz
Posty: 84
Rejestracja: 4 lip 2013, o 21:57

Re: MELANINA - Matura 2013

Post autor: PIOz »

Cold ma rację, melanina silnie absorbuje promieniowanie UV dlatego chroni przed jego mutagennym działaniem. Ciężko to widzę bo nie przypominam sobie, żeby w jakiejś pozycji pisali o odbijaniu ale może gdzieś, coś wygrzebiesz. Powodzenia!
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: MELANINA - Matura 2013

Post autor: Medycyna Lwów »

nie odbija, ewidentny błąd wiec nic nie wskórasz.
Awatar użytkownika
liath
Posty: 394
Rejestracja: 29 gru 2011, o 21:15

Re: MELANINA - Matura 2013

Post autor: liath »

A jeśli chodzi o nazwanie melaniny pigmentem? Tu da się coś ugrać? Bo widziałam w wielu źródłach, że melanina to pigment, ale jakby ktoś wiedział w jakim podręczniku mogę to znaleźć? Bo nie mogę podać chyba cytatu z internetu lub gazety naukowej. -,-
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: MELANINA - Matura 2013

Post autor: Medycyna Lwów »

pigment=barwnik - to prawda
źródła z publikacji są lepsze niż z podręczników
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości