metoda vsepr a okreslanie kształtu czesteczek

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

metoda vsepr a okreslanie kształtu czesteczek

Post autor: Arkuos »

Mam problemy z określaniem kształtów niektórych słabiej znanych czesteczek. Czy uczac się metody vsepr ( która jest nieobowiązkowa na maturę ) będe mógł określić kształt wszystkich cząsteczek ? Kto potrafi oblicz. metodą vsepr niech da znać -)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: metoda vsepr a okreslanie kształtu czesteczek

Post autor: adamantan »

Do określania kształtu cząsteczek trzeba znać bądź koncepcję hybrydyzacji bądź przewidywanie kształtu metodą VSEPR. Jak masz obcykaną hybrydyzację to podaruj sobie VSEPR. Chyba że się nudzisz.
Awatar użytkownika
kasia_m
Posty: 51
Rejestracja: 20 mar 2009, o 20:35

Re: metoda vsepr a okreslanie kształtu czesteczek

Post autor: kasia_m »

Metoda VSEPR jest bardzo prosta, a znajomość jej zasad nie powinna Ci przeszkadzać na maturze (myślę, że może być pomocna).
W skrócie: Liczba przestrzenna = liczba wiązań sigma atomu centralnego + liczba wolnych par elektronowych atomu centralnego.
Na podstawie tej liczby przestrzennej można określić hybrydyzację cząsteczki i - w następstwie - jej kształt.
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: metoda vsepr a okreslanie kształtu czesteczek

Post autor: Arkuos »

Też mi się wydaję, ze lepiej dobrze zgłębić vsepr niż hybrydyzację -)
Materiego
Posty: 64
Rejestracja: 30 lis 2009, o 10:27

Re: metoda vsepr a okreslanie kształtu czesteczek

Post autor: Materiego »

Jak komuś się nudzi to można się w to zagłębiać, jak nie to olać. Vsepr na maturze nie ma. Lepiej poświęcić ten czas na zagadnienia, które mogą się na pewno trafić
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości