Mezosom jest czy nie????

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Mezosom jest czy nie????

Post autor: huba021292 »

Czy one sa u bakterii tlenowych czy ich nie ma? Czy są tylko artefaktem?
Jakie jest oficjalne ostatnie doniesienie? Jak oceniacie te informację (są źródła)
pl.wikipedia.org/wiki/Mezosom
Dzięki nowoczesnym metodą mikroskopowania stwierdzono, że mezosomy nie występują u żywych organizmów.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: Savok »

Wedle wszystkich znanych mi aktualnych zrodel mezosomy sa uznawane za artefakt preparatyki do mikroskopii elektronowej.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: huba021292 »

Bardzo dziękuję. Byłem tego prawie pewien,
niestety moja książka operonu twierdzi inaczej.

A i jeszcze jedno gdzie u aerobów zachodzi proces oddychania komórkowego? To pilne wiec jakbyś mógł. bo w książce jest napisane że końcowe etapy zachodzą w mezosomach a ich nie ma.

[ Dodano: Wto Wrz 23, 2008 20:05 ]
a i jeszcze jedno w mojej encyklopedii Biolog WSiPu 2005 są mezosomy.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: _Marcin_ »

huba021292 pisze:A i jeszcze jedno gdzie u aerobów zachodzi proces oddychania komórkowego?
jeśli chodzi ci o bakterie to szlak Embdena-Mayerhofa-Parnasa i cykl Krebsa w cytozolu, łańcuch transportu elektronów w błonie plazmatycznej.U mikrobów jest on nieco inny niż u Eucaryota ale to drobne szczegóły, enzymem sprzęgającym jest f1f0 ATPaza.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: huba021292 »

OK i na bank tak struktura jak mezosom (służący to procesów utleniania u bakterii tlenowych) nie istnieje?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: Jakusz »

Nie Huba. Mezosomy nie istnieją. Wiedza o tym jest ode mnie starsza dwa razy (no może 1,75 raza) tylko jakoś nie dotarła do Polski jeszcze. a podręczniki i encyklopedie dalej rozwodzą się o funkcjach mezosomów.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: huba021292 »

No nie no, szok ciekawe czy by coś dało napisanie do zespołu wydawniczego lub coś takiego. Przecież to mieszanie w głowach, ciekawe czy dotarło to już do uniwersytetów, bo strach się bać.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: Padre Morf »

huba021292 pisze:Przecież to mieszanie w głowach
niektórzy mają nieźle namieszane i bez tego ] w podręcznikach jest masa uproszczeń i wynikających z tych uproszczeń błędów. Nikt w szkole średniej nie będzie sie uczył anatomii z Bochenka czy biochemii ze Stryera.
JakubikF pisze:Wiedza o tym jest ode mnie starsza dwa razy (no może 1,75 raza) tylko jakoś nie dotarła do Polski jeszcze. a podręczniki i encyklopedie dalej rozwodzą się o funkcjach mezosomów.
najlepsze polskie podręczniki pamiętają czasy komuny więc mnie to nie dziwi. U nas na wykładach o ryfampicynie i mezosomach było nie mniej jednak w morzu wiadomości o podłożach, barwieniach i markerach ta wiedza gdzieś uciekła.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Mezosom jest czy nie????

Post autor: badger »

huba021292 pisze:ciekawe czy dotarło to już do uniwersytetów, bo strach się bać.
na uniwersytetach zazwyczaj wiedza jest bardziej aktualna od tej w najnowszych książkach. Na wykładach z komórki roślinnej profesor powiedział nam że książka do cytologii w momencie wyjścia z drukarni często zwiera już nieaktualne informacje, proces jej pisania i drukowania trwa dość długo a nasza wiedza poszerza się bardzo szybko. np o cytoszkielecie rozwija się w strasznym tempie.

[ Dodano: Pią Wrz 26, 2008 12:52 ]
chodzi oczywiście o specjalistyczne książki, wiadomo że podręcznik do LO może być aktualny nawet parę lat.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości