mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: Redia »

dlaczego komórki mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych mają kilka jąder? i nie satysfakcjonuje mnie odpowiedź"dlaczego nie?
caT_
Posty: 20
Rejestracja: 10 gru 2011, o 17:17

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: caT_ »

powstały w wyniku podziału jądra i cytoplazmy po czym błony cytoplazmatyczne zaniknęły - jest to syncytium/syncytia

"Elementami strukturalnymi, z których zbudowany jest ten typ tkanki, są komórki wielojądrzaste, nazwane włóknami mięśniowymi. Włókno mięśniowe ma więc charakter syncytium, które powstało w wyniku zespolenia wielu komórek. Dlatego też w każdym włóknie występuje od kilkudziesięciu do kilkuset jąder, które są położone na obwodzie komórki, pod błoną sarkoplazmatyczną. Włókna mięśniowe mają kształt walcowaty, długość ich sięga od 1 do 5 cm, niekiedy zaś nawet do kilkunastu centymetrów. wikipedia
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: Redia »

dzięki !
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: zoo_ »

A czy coś im to daje? Wybaczcie, jeszcze nie miałam tego materiału, więc jak odpowiedź na pytanie brzmi tak to poprosiłabym o takie łopatologiczne w miarę możliwości wyjaśnienie : P
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: AnnaWP »

Daje. Skurcz takiego długachnego syncytium jest jednoczesny, a wiele osobnych komórek działałoby mniej synchronicznie. Sądzę, że dlatego właśnie to mięśnie szkieletowe - duże, zależy na szybkości skurczu, tworzą syncytia.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: zoo_ »

Dziękuję
Ariaalie
Posty: 18
Rejestracja: 8 lis 2015, o 11:31

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: Ariaalie »

Wyczytałam w Cambellu, że komórki mięśniowe szkieletowe nie dzielą się u dorosłego tylko rosną już powstałe. Czy to znaczy, że dorośli, które w dzieciństwie dużo ćwiczyły mają ich więcej niż Ci niećwiczący?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: AnnaWP »

Nie sądzę, ale nie wiem, w jakim wieku przestają się dzielić. Sądzę jednak, że jeszcze w okresie płodowym. Ale mogę się mylić.
Wydaje mi się, że komórki te są tak silnie wyspecjalizowane, że aby mogły pracować, nie mogą się dzielić.
pershing
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2016, o 21:28

Re: mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe

Post autor: pershing »

Włókna mięśniowe szkieletowe z założenia nie dzielą się. Dzielą się natomiast komórki macierzyste mięśni szkieletowych, czyli komórki satelitarne. Dzieje się tak po intensywnym treningu lub uszkodzeniu mięśnia. Powstające z nich komórki mogą zlewać się z już istniejącymi włóknami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość